R, 9.12.2022

Eesti üks andekamaid kergejõustiklasi loobus 18-aastaselt tippspordist

Jarmo Jagomägi
, Reporter
Eesti üks andekamaid kergejõustiklasi loobus 18-aastaselt tippspordist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Elisabeth Pihela tuli 2021. aasta veebruaris 16-aastaselt Eesti sisemeistriks.
Elisabeth Pihela tuli 2021. aasta veebruaris 16-aastaselt Eesti sisemeistriks. Foto: Tairo Lutter

Mullu suvel teenis kõrgushüppaja Elisabeth Pihela U20 vanuseklassi EMil pronksi ja lõpetas MMil neljandana. Veel paar kuud tagasi heitles 18-aastane sportlane omaealistega tipptasemel, ent viimastel nädalatel pole ta enam korralikult treeninudki.

«Pole temast põhimõtteliselt kaks kuud midagi kuulnud. Aga tänapäeva noored nii käituvadki. See pole mulle üllatus,» tunnistas Pihelat viis aastat juhendanud Sven Andresoo intervjuus Postimehele.

Seega oli kogenud 72-aastane treener viimati õpilasega kontaktis augusti alguses, mil Colombias toimus U20 MM. Veebruaris isikliku rekordi 1.88 peale viinud Pihela piirdus seal 1.80 ja kuuenda kohaga. Samal võistlusel krooniti maailmameistriks kodune rivaal, aasta noorem Karmen Bruus 1.95-ga. Vahetult enne seda oli ta täiskasvanute MMil üllatanud seitsmenda tulemusega (1.96).

Elisabeth Pihela teenis mullu suvel kodusel Kadrioru staadionil U20 EMi pronksi.
Elisabeth Pihela teenis mullu suvel kodusel Kadrioru staadionil U20 EMi pronksi. Foto: Tairo Lutter

Kogu suvise kergejõustikuhooaja tähesära – mitte ainult noorte seas – võttiski endale Bruus. Aasta varem hiilanud Pihela ei suutnud arengus nõnda suurt sammu edasi astuda. Andresoo tõdeb, et tugev riigisisene konkurent võiski tema hoolealuse lüüa rivist välja ja teisele teele suunata.

Närvid ei pidanud vastu?

«Tegelikult polnud ta kogu viimase aasta väga koostööaldis. Kui ta trenni tuli, tegi väga hästi. Ta on meeletult andekas. Ta oli suvel võimeline väga kõrgele hüppama. Lihtsalt närvid ei pidanud vastu. Bruus segas ja veel teised. Sellised asjad. Ma eeldan,» arutles Andresoo.

«Ega ta kõigi näitajate poolest neist oluliselt kehvem küll pole. Viimases trennis [tänavuse] U20 MMi eel hüppas 1.91 kõrge kaarega üle. Midagi see näitab.»

Elisabeth Pihelast aasta nooremal Karmen Bruusil jäi seljataha hiilgav välishooaeg.
Elisabeth Pihelast aasta nooremal Karmen Bruusil jäi seljataha hiilgav välishooaeg. Foto: Mihkel Maripuu

Viimasel ajal on sportlasega suhelnud teine treener Heiko Väät. Tema viitas, et üheks taandumise põhjuseks on äsja alanud 12. klass. Tasub märkida, et Pihela küll harjutas Audentese spordiklubis, ent ei käi sealses spordigümnaasiumis. Kooliteed tallab ta kõrgelt hinnatud Tallinna 21. koolis.

Elisabeth Pihela

Sündinud: 15. märtsil, 2004. aastal (18)

Kõrgushüppe isiklik rekord: 1.88 (nii sees kui ka väljas)

Saavutused:

Eesti sisemeister (20.02.2021, 1.82)

U20 EMi pronks (18.07.2021, 1.86)

U20 MMi neljas koht (22.08.2021, 1.87)

U20 MMi kuues koht (06.08.2022, 1.80)

Heiko Väät. Foto aastast 2008.
Heiko Väät. Foto aastast 2008. Foto: Toomas Huik

«Septembri alguses käis ja liigutas. Praegu on kaks nädalat treeninguteta, käib iseseisvalt liigutamas. Arutasime natuke. Ta praegu veel mõtleb, vaatab, mis, kus ja kuidas. Vaatab, kuidas koolikoormused ja muud asjad kujunevad,» arutles Väärt.

«Ütlen, et igaüks valib ise tee, mida mööda käia. Meie abistame õpilasi täpselt siis, kui nad on valmis abi vastu võtma. Ta teeb ise otsuseid – suur inimene. Ei saa vastu tahtmist sundida.»

Andresoo lisas mõistvalt: «Mis me ikka piiname. Kui inimest pole näha, on see tema otsus. Mis seal ikka. Kergejõustik on ala, kus isegi supiraha ei maksta.»

Lootus naasmiseks jääb?

Kõige konkreetsemalt oskas olukorda kommenteerida kergejõustikuliidu saavutusspordi juht Kristel Berendsen. Tema vastutusalasse kuulub ka sportlastega n-ö arenguvestluste pidamine. See toimus ka Pihelaga.

Kristel Berendsen.
Kristel Berendsen. Foto: Erakogu

«Meil on see vestlus peetud – ta otsustas [tippspordist] loobuda. Ei saa öelda, et on täiesti kindel, sest ta on nii noor. Otsusest on nii vähe aega möödas. Aga kui see on praegu tema kindel otsus, siis austame seda. Oleme ennegi näinud, kuidas tullakse tagasi ja saadakse mõõnadest üle,» täpsustas Berendsen.

«Meil pole riiklik süsteem, et ta oleks millekski kohustatud. Ta pole Audentese spordikooli õpilane. Seal õppides on reegel, et pead vähemalt kooli lõpuni treenima.»

Igal juhul loodab isegi omal ajal tipptasemel kergejõustikuga tegelenud Berendsen, et Pihela leiab tee tagasi kõrgushüppesektorisse. «Oleme talle selgitanud, et on ka teisi võimalusi. Usume temasse. Pole veel hilja, isegi kui paus venib mõnest kuust pikemaks. Loodame, et otsad jäävad lahtiseks,» lisas saavutusspordi juht.

Mõistagi võttis Postimees ühendust ka Pihela endaga – ta loobus viisakalt intervjuu andmisest.

Märksõnad
Tagasi üles