K, 1.02.2023

ROKi president astus venelaste kaitseks välja

Christopher Krutto
ROKi president astus venelaste kaitseks välja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 11
Thomas Bach.
Thomas Bach. Foto: Eric Dubost/ZUMAPRESS.com/Scanpix

Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach andis olümpiakomiteede liidu kohtumisel mõista, et Venemaa ja Valgevene sportlased ei peaks kannatama, kuna nende valitsused on seotud sissetungiga Ukrainasse.

«Me ei värvi kõiki sama pintsliga nende valitsuse tegude pärast,» rõhutas Venemaal ärihuvisid omav Bach. Samas ütles ta ka seda, et veel ei ole õige aeg muuta hoiakut Venemaa ja Valgevene sportlaste suhtes.

Nimelt soovitas ROK pärast sissetungi, et Venemaa ja Valgevene sportlastel ei lastaks rahvusvahelistel võistlustel osaleda. «Tegime seda raske südamega – sportlased ja spordiametnikud ei alustanud seda sõda, nemad ei ole selle sõja pärast vastutavad,» jätkas Bach ja lisas, et ROK on lahendamatu dilemma ees.

«Ühelt poolt ei suuda me täita täielikult olümpiamissioni, milleks on sportlaste kaitsmine ja terve maailma ühendamine läbi rahuliku võistluse. Me oleme alati sellega nõustunud ja rõhutanud seda põhimõtet, kui mõne riigi sportlased keeldusid teistest riikidest sportlastega poliitilistel põhjustel võistlemast. Nüüd kahjuks, selles unikaalses olukorras, on ainuke viis seda missiooni kaitsta, kui soovitasime passi alusel keelata sportlastel võistlustel osalemine,» rääkis ROKi president.

Ta hoiatas ka kohapeal viibivaid delegaate: «Täna on need Venemaa ja Valgevene. Aga kui me laseme poliitikal spordi üle võtta, siis homme olete need teie.»

Suurkohtumisel on kohal ka Venemaa ja Valgevene olümpiakomitee esindajad, kuid ukrainlased osalevad näiteks videosilla vahendusel. Kahe agressorriigi kohapeal viibimine tekitas nii mõnegi riigi osalejas tuska.

«Meil on Venemaa ja Valgevene osalus, aga Ukrainat ei ole. See peaks vastupidi olema. Vajame ühtsust – sellele on ehitatud ÜRO printsiibid ja olümpiaharta,» ütles Taani olümpiakomitee president Hans Natorp.

Märksõnad
Tagasi üles