R, 9.12.2022
GRAAFIKUD ⟩ SUUR ÜLEVAADE: Kontaveidi kahenäoline hooaeg – kõrge edetabelikoht näib anomaalia
SUUR ÜLEVAADE: Kontaveidi kahenäoline hooaeg – kõrge edetabelikoht näib anomaalia
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Eesti esireket Anett Kontaveit kirjeldab matšide järel reeglina emotsioone ja kogetut, vähem tuleb juttu ala nüanssidest. Tennises leidub väga palju arve, millest saab üht-teist järeldada. Postimees sukeldubki nüüd statistikasse.

Andmed kehtivad tänavuse aasta 16. oktoobriga, võrdluses on maailma edetabeli 50 paremat. 

Detsembris 27. sünnipäeva tähistaval Kontaveidil jäi seljataha kahenäoline hooaeg. Ühest küljest hoidis ta päris pikalt maailma edetabeli teist kohta, samas õnnestus neljast WTA-turniiri finaalist võita vaid üks. Kõik neli suurt slämmi läksid pigem aia taha.

Sel olid aga selged põhjused. Aprilli lõpus saadud koroonaviirus segas Kontaveiti veel mitu kuud. Hooaja lõpetas enneaegselt alaseljavigastus. Viimase korraliku turniiri mängis meie esireket oktoobri hakul Tallinnas.

Alustuseks võrdleme tänavu saavutatut kahe eelneva aastaga:

SERV (RÜNNAK)

Tennises kehtib rusikareegel, et servijal on eelis. Kõige konkreetsemalt näitab tugeva pallija ära ässade arv.

Graafikutel saab näha kogu hooaja statistikat, aga noolele klikkides ka erinevate katete kohta eraldi. Kontaveidi puhul on välja toodud ka võrdlus eelnevate aastatega.

Samas ei peegelda ässade arv sugugi kogu tõde. Näiteks Arõna Sabalenka virutab palli hirmtugevalt, ent teeb ka konkurentsitult enim topeltvigu. See tähendab apsu kahel järjestikkusel servil ehk punkti vastasele. 

Lähme veidi spetsiifilisemaks. Esimese servi õnnestumine võib sageli defineerida tugevate pallijate mängu. Kuna alati jääb varuvariant, võetakse esimesel servil selgelt rohkem riske kui teisel. Kui esimene palling õnnestub kasti saada, on võimsad servijad mäel.

Samas, kui esimene serv ebaõnnestub, tuleb hakata riske kalkuleerima. Mõned riskivad rohkem, teised vähem – mängu tuleb ka vaimujõud. Kui jääd liialt pehmeks, saab teisel pallingul eelise juba vastane.

Statistika toetab, et tippseltskonnas naljalt pallingut ära ei anta. Näiteks esikümnes läheb käest vaid neljandiku jagu geimidest. Nõrgemate vastu on see protsent suuremgi.

KAITSEMÄNG

Kui servirammu nii palju ei jagu, annab platsil palju ära teha kaitsemänguga. Aluseks on hea liikuvus. Etteruttavalt võib öelda, et järgnevates kategooriates on tipus Iga Świątek ehk 2022. aasta konkurentsitult parim naismängija. Näiteks on poolatar võitnud üle poolte vastase pallingul mängitud punktidest.

Nagu eelnevalt mainitud, on esimene ja teine serv erineva iseloomuga. Kaitses kehtib suuresti põhimõte: esimene ära kannatada, teist rünnata. Świąteki vastase teiselt pallingult võidetud punktide osakaal näitab ilmekalt, kuidas õigest kohast kasu lõigata.

Esimese ja teise servi näitajad on ühendatud, variatsioonid leiab noolele klikkides.

Vastase pallingult võidetud punktide osakaal peegeldab suuresti ka murdegeimide arvu. 

Samas tuleb eeltöö ka ära vormistada. Murdepallide realiseerimises on Świątekist ka üks tugevam naine. Tõsi, vahe on pisike.

Ja lõpetuseks sugugi mitte vähetähtis nüanss: kui edukalt suudavad tipud välja tulla olukorrast, kus nad peavad oma pallingul murdepalli pareerima?

Arvud iseloomustavad Kontaveidi hooaega. Ta on enamikes näitajates top-50 esimeses pooles, ent mitte tipus. Maailma edetabeli teine koht oli veidi petlik, sest tuli suuresti tänu erakordselt edukale eelmise hooaja lõpule.

Eesti esireket on enda tugevamaks küljeks pigem hinnanud kaitsemängu. Seda toetab ka statistika. Üha rohkem kalduvad näitajad sinna suunas, et Kontaveidi trumbid tulevad välja kõva kattega väljakul. Samas niigi lühike muruhooaeg lõppes tänavu suuresti haiguse tõttu eriti kiiresti, vaid kahe mänguga.

Märksõnad
Tagasi üles