R, 9.12.2022

Legendaarse Virgilijus Alekna poeg: Kanter vs. Alekna duell jätkub, see on äge!

Jarmo Jagomägi
, Reporter
Legendaarse Virgilijus Alekna poeg: Kanter vs. Alekna duell jätkub, see on äge!
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mykolas Alekna tuli veidi üle kuu enne 20. sünnipäeva Euroopa meistriks.
Mykolas Alekna tuli veidi üle kuu enne 20. sünnipäeva Euroopa meistriks. Foto: KAI PFAFFENBACH/REUTERS/Scanpix

Eesti kergejõustiku üks paraadala kettaheide on saanud uue näo – varasemalt reeglina «vanade» meeste mängumaale on trüginud noored kutid. Ent mõned asjad nii lihtsalt ei muutu: Alekna ja Kanteri nimed püsivad omal viisil tipus endiselt.

Lõppenud hooajal jagasid tiitlivõistluste esikohad sloveen, veebruaris 23. aastaseks saanud Kristjan Čeh ning temast kolm ja pool aastat aastat noorem leedulane Mykos Alekna. Neist esimene tuli maailmameistriks, teine Euroopa tšempioniks. Emmal-kummal puhul tuli ühel leppida hõbedaga.

Ajast, mil staadionitel pidasid metsikuid kettaheiteduelle Virgilijus Alekna ja Gerd Kanter, möödub varsti 20 aastat. Omal viisil on 2000ndate vinge heitlus taaselustatud. Virgilijuse poeg valitseb ala koos Čehiga, keda juhendab Kanter.

«Olen YouTube'ist vaadanud, mõned võistlused paistavad siiani võimsad. Neid on lõbus vaadata. Kanter juhendab nüüd Čehi, seega [Kanter vs. Alekna] duell jätkub, see on äge!» kinnitas noor Alekna intervjuus Postimehele, et on isa ja Kanteri ajalooga kenasti kursis.

Uskumatu arenguhüpe

Ent huvitaval kombel jõudis Mykolas kettaheite juurde päris hilja, 15-aastaselt. Enne seda mängis ta pikalt jalgpalli. «Alguses ma ei mõelnudki kettaheitele,» meenutas ta.

«Lõpetasin jalgpalli ära, sest see ei paelunud mind enam. Isa lihtsalt küsis, kas tahaksin proovida. Ja see meeldis mulle väga. Alguses polnud ma väga hea, areng võttis oma aja. Aga olen väga õnnelik, et kettaheite valisin.»

Isegi, kui start polnud kiire, siis viimastel hooaegadel on Mykolas läinud võimsalt edasi. Kergema, 1,750 kg kettaga alistas ta 60 meetrit kaks suve tagasi, järgmisel hooajal ründas juba 70 piiri. Vastu loogikareegleid suutis ta tänavu 250 g raskema heitevahendi sama kaugele lennutada. Meeste kettaga viis ta 30. juunil tippmargi 69.81 peale.

Uus lähenemine toob edu

Kettaheide on olnud pigem kogenud sportlaste ala. Näiteks Gerd Kanter võitis esimese täiskasvanute tiitlivõistluste medali 26-aastaselt, Virgilijus Alekna noppis veel 36-selt olümpiapronksi. Väga noorelt tippu jõudnud Kristjan Čeh ja Mykolas Alekna esindavat uut põlvkonda.

«Võib-olla on treeningmeetodid veidi muutunud. Ehk ei pöörata nii palju tähelepanu jõule. Mina isiklikult keskendun rohkem kiirusele ja plahvatuslikkusele. Enamik mehed on minust suuremad, tugevamad ja muskulaarsemad,» selgitas Mykolas enda nägemust paradigma nihkest.

Ajad on veidi muutunud. Võib-olla võtavad tänapäeva noored asjas veidi veidi vabamalt. See võib ühest küljest tulla küll kahjuks, teisalt kasuks.

Mykolas tõdeb, et kuigi tema isa on mitmekordne maailmameister ja olümpiavõitja, siis teda see ei mõjuta. «Minu arust pole mingit survet. Tean, et mu isa oli üks aegade parimaid, aga kui võistlen, siis ma ei mõtle sellele,» tunnista juba 19-aastaselt – sünnipäev on 28. septembril – Euroopa meistriks tulnud kettaheitja.

Mykolas Alekna on võrreldes «vana kooli» heitjatega kiirem ja plahvatuslikum.
Mykolas Alekna on võrreldes «vana kooli» heitjatega kiirem ja plahvatuslikum. Foto: EZRA SHAW/AFP/Scanpix

«Ausalt öeldes ei uskunud, et läheb nii hästi. Hooaja eesmärk oli heita 66 meetrit. Ma isegi ei mõelnud, et võiksin nii kaugele heita. Mõtlesin, et ehk suudan mõne – võib-olla isegi alles viie – aasta pärast 68 meetrini jõuda,» tunnistas 20-aastane Leedu talent.

Edu on toonud järjepidev töö. Kui esialgu harjutas Mykolas kodumaal Mantas Jusise käe all, siis viimane hooaeg möödus USAs California ülikoolis. Kuigi ameeriklased pole küll eriti särava kettaheite taustaga, siis leedulasele mudel sobib.

«Ma ei muutnud treeningmeetodeid. Jätkasin USAs Mohamad Saataraga nagu Jusisega. Nad suhtlevad omavahel päris palju. Kõik sujub väga hästi,» selgitas Mykolas, kes leidis ookeani taga väljundi tänu isa vanadele kontaktidele.

Noor kettaheitja ei salga, et ta hindab väga kõrgelt ka tugevast ülikoolist saadavat õpet. See kaalub ka üle selle USA tudengid on n-ö amatöörsportlased.

«Ma ei mõelnud, et võiksin nii vara nii kaugele heita. Pean mõned asjad ohverdama, aga tunnen, et haridus on praegu olulisem kui raha. Õppimise ja treenimise saab edukalt ühendada. Neil on hea süsteem, taristu ja treenerid. Saan tugeva kraadi, samas jätkan kergejõustikuga,» arutles Mykolas.

Siht igivanal rekordil

Kettaheite tulevad aastad näikse tulevat kahe (noor)mehe duelli tähe all. Praegu on tugevam isiklik rekord – 71.27 – Čehil, ent Mykolase arengukõverat vaadates võiks ta õige pea sama kaugele heita.

«Tahan ületada 70 meetri joone, aga saavutada esialgu stabiilsus 68-69 juures. Lisaks soovin MM-tiitlit, tänavu olin teine,» kirjeldas Mykolas lähemaid eesmärke.

Oregoni MMi esikolmik vasakult: Mykolas Alekna (tol hetkel 19), Kristjan Čeh (23) ja Andrius Gudžius (31).
Oregoni MMi esikolmik vasakult: Mykolas Alekna (tol hetkel 19), Kristjan Čeh (23) ja Andrius Gudžius (31). Foto: ALEKSANDRA SZMIGIEL/Reuters/Scanpix

Pikemas plaanis käib töö kergejõustiku ühe vanima, 1986. aastast Jürgen Schulti nimele kuuluva maailmarekordi 74.08 alistamise nimel. «See on mu unistus!» hüüatas Mykolas, kes usub, et nõnda kaugele on lisaks Čehile võimeline heitma ka 30-aastane Daniel Ståhl.

«Vaja läheb natuke õnne. Paljud nüansid peavad kokku langema,» avaldas laupäeval Tallinnas peetud galal Euroopa kergejõustikuhooaja tõusvaks täheks valitud Mykolas edu valemi.

Märksõnad
Tagasi üles