R, 9.12.2022

Ukraina kergejõustikutäht: paljud Vene sportlased ütlevad, et kogu meie rahvas tuleks mõrvata

Jarmo Jagomägi
, Reporter
Ukraina kergejõustikutäht: paljud Vene sportlased ütlevad, et kogu meie rahvas tuleks mõrvata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jaroslava Mahutšihhil jäi sportliku seljataha peaaegu ideaalne aasta. Kahjuks peab ta pidevalt valutama südant kodumaa pärast.
Jaroslava Mahutšihhil jäi sportliku seljataha peaaegu ideaalne aasta. Kahjuks peab ta pidevalt valutama südant kodumaa pärast. Foto: IMAGO/Chai von der Laage/www.imago-images.de/Scanpix
  • Ukraina sportlased täidavad ka saadiku rolli
  • Plahvatused toimusid Mahutšihhi koduõuel
  • Mis kohaga mõtleb Thomas Bach?

Noorel Ukraina kõrgushüppajal Jaroslava Mahutšihhil jääb seljataha vastuoluline aasta. Ta oli sportlikult väga edukas, samas tiksus pidevalt kuklas mõte: kas kodused on ikka elus?

Veidi pärast seda kui Venemaa väed 24. veebruaril Ukrainasse tungisid, peeti Belgradis kergejõustiku sise-MM. Mahutšihhil kulus koos ema ja õega Dniprost põgenemiseks 60 tundi. Mindi otse Serbiasse. Kodukohta jäid isa, vanaema ja paljud sõbrad-tuttavad-sugulased.

Riigi saadik, mitte ainult sportlane

«See oli kõige raskem hooaeg. Just mentaalselt, mitte füüsiliselt,» tunnistas intervjuus Postimehel napilt kuu tagasi 21. sünnipäeva tähistanud Mahutšihh, kes vaatamata kõigele Belgradis triumfeeris.

«Olin nii motiveeritud,» meenutas ta. «Käimas olid sõja esimesed nädalad. Mõistsin, et inimestele kuluvad ära head uudised. Midagi, mis paneks naeratama.»

Ent ei läinud lihtsamaks. Mahutšihh oli Saksamaal sponsori Puma hoole all. Kuud möödusid, aga olukord Ukrainas mitte. «Olin pärast sise-MMi nagu väga pikas treeninglaagris. Mõtlesin, millal viimaks ometi koju pääsen. See oli vaimselt raske, nutsin tihti,» tõdes sportlane.

«Õnneks treener ja pere toetasid mind. Nad ütlesid, et peaksin võistlemist ja treenimist jätkama. Nad ütlesid, et kergejõustikuareen on minu lava, kus saan näidata, et ukrainlased on võimsad.»

Mahutšihh sai n-ö saadikurolliga väga hästi hakkama. Ta lõpetas Oregoni MMi teisena ning tõusis mõned nädalad hiljem Euroopa meistriks. Välihooaja krooniks oli 2.05 peale viidud isiklik rekord ja Teemantliiga üldvõit. Brüsselis ründas ukrainlanna ka maailmarekordit 2.10, ent seni veel tulutult.

«Mulle meeldis see kõrgus!» muigas Mahutšihh. «Andis lootust, et võin nii kõrgele kerkida. Aga pean veel kõvasti treenima ja vaimselt puhkama, et saada võimsamaks.»

Pead tõstab noor põlvkond

17-aastase Karmen Bruusi esiletõus on tekitanud Eestis teatud sorti kõrgushüppe-buumi. Tänavune hooaeg näitas, et vähemalt naiste arvestuses ongi sel alal üha enam esile kerkimas noored.

Näiteks sise-MMil ja EMil triumfeerinud, MMil hõbeda saanud Jaroslava Mahutšihh sai alles hiljuti 21. Märtsis Belgradis pronksi teeninud Nadežda Dubovitskaja on 24, maailmameister Eleanor Patterson 26 ja EMi pronks, Bruusi eakaaslane Angelina Topić vaid 17.

«Ma ei tea, miks nii, aga uus generatsioon on äge!» ei osanud Mahutšihh täpselt öelda, miks noored säravad. «Esile on tulnud palju võimsaid tüdrukuid. Nad arendavad iga aastaga oma oskuski.»

MMil võistles Mahutšihh nii kvalifikatsioonis kui ka finaal koos Karmen Bruusiga. Kui eestlanna 1.96 ületamine ja seitsmes koht oli suur üllatus, siis ukrainlanna hõbe (2.02) ootuspärane.

«Ta on nii noor, aga oli MMil väga edukas. Ta parandas isiklikku rekordit kaks korda. See oli imeline,» kiitis Mahutšihh kolm ja pool aastat nooremat konkurenti.

Muide, Mahutšihh valiti neli aastat tagasi Euroopa kergejõustikuhooaja tõusvaks täheks. Bruus oli tänavu samas arvestuses esikolmikus.

Karmen Bruus oli kogu suvise MMi nooruselt teine sportlane, aga teenis sellele vaatamata kõrge 7. koha.
Karmen Bruus oli kogu suvise MMi nooruselt teine sportlane, aga teenis sellele vaatamata kõrge 7. koha. Foto: David J. Phillip/AP/Scanpix

Õige pea läheb Mahutšihh treeninglaagrisse Portugali. Ta nentis, et kuna aasta jooksul pole eriti võimalik puhata, saab seal kaks asja ühendada. Kõva töö järel aitab pea puhtaks saada mõnus ookeanikohin. Ees ootab taas tihe võistlusgraafik: märtsis toimub sise-EM, augustis MM.

Plahvatused toimusid kodu lähedal

Paraku on sõda endiselt käimas. Pärast veebruari lõpus Ukrainast põgenemist pole Mahutšihh saanud kordagi kodumaal käia. Septembris oli see plaanis, ent bürokraatia venis. Vajalikud dokumendid sai ta kätte alles eelmisel nädalal, ent ainuüksi reis sinna võtab paar päeva.

Lisaks läks olukord riigis ärevaks. «Eelmisel nädalal toimus paljudele Ukraina linnadele raketirünnak. Dnipros oli minu isa lähedal palju plahvatusi. Kui helistasin, siis ta ei vastanud ega helistanud ka esiti tagasi. Olin väga närvis, sest nägin videotest, et kõik juhtus kodule nii lähedal,» rääkis Mahutšihh hirmunult.

«Teadsin, et sealkandis elava nõbu poiss-sõbra maja sai tõsiselt kahjustada, kõik aknad purunesid. Õnneks lõpuks isa helistas ja ütles, et kõik on korras. Noomisin, et ta ei peaks mulle alles hommikul tagasi helistama. Aga tänu jumalale läks kõik hästi.»

Väljaspool riiki peatuvad ukrainlased ongi järjekordsetest rünnakutest uudiseid nähes hirmul. «Kahjuks on see praegu meie elu. Reaalsus,» tõdes Mahutšihh. «Aga usume edasi. Toetame oma armeed ja vabatahtlikke. Teeme kõik, et võiduni jõuda.»

ROKi president on peast põrunud?

Selle kõige taustal paistab Mahutšihhile jabur, et mõned spordijuhid kaaluvad tõsiselt Venemaa (ja Valgevene) atleetide lubamist tagasi areenile. Selles suunas on liikunud ka Rahvusvahelise olümpiakomitee (ROK) presidendi Thomas Bachi mõtted.

«Lugesin mõned päevad tagasi, et tema arvates pole Venemaa sportlased sõda algatanud. Ta usub, et piirangud peaks kehtima ainult neile, kes on sõjas süüdi. Aga ma ei nõustu sellega. Need inimesed on Putinit toetanud 20 aastat,» arutles Mahutšihh ning tõi karme näiteid.

«Ausalt, paljud Venemaa sportlased ja treenerid toetavad sõda. Leidub palju kommentaare, kus öeldakse, et «teid, ukrainlasi, peabki pommitama! Teie rahvas tulebki mõrvata! Ukrainat ei tohikski eksisteerida!» Kuidas saab pärast seda öelda, et Venemaa inimesed pole osa sõjast?»

Igal juhul loodab kõrgushüppaja südamest, et sõda saab õige pea läbi. Ilmselt pääseb laupäeval Tallinnas toimunud Euroopa kergejõustikuhooaja galal kolme parema naissportlase sekka jõudnud Mahutšihh lähipäevil üle pika aja natukeseks koju. Ideaalis tahaks ta uue aasta algusest taas alaliselt Ukrainasse kolida.

Märksõnad
Tagasi üles