P, 5.02.2023

Eestlaste algatatud määrderevolutsioon suusatamises saabki teoks

Toimetas Karl Juhkami
Eestlaste algatatud määrderevolutsioon suusatamises saabki teoks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti rahvuskoondis rullsuusatamas laulukaare ees.
Eesti rahvuskoondis rullsuusatamas laulukaare ees. Foto: Karli Saul/EOK

21. märtsil toimuval Tallinna murdmaasuusatamise MK-etapil on MK-sarjas esimest korda kõikidel sportlastel kasutada samasugune suusamääre ning kogu hooldustegevus toimub samaaegselt ühes ruumis.

määritakse esimest korda suusad sportlastele ühiselt samas ruumis.

Kolmapäeva hilisõhtul kogunes erakorraline FISi (Rahvusvahelise suusaliidu) murdmaasuusatamise MK-alakomitee, mille eesmärk oli üks – otsustada, kas eestlaste ettepanek määrderevolutsiooniks vastu võtta või mitte.

Lauluväljaku maailmakarika korraldajate rõõmuks oli FISi alakomitee üksmeelel, et kulude kokkuhoiu eesmärgil tuleb uut lähenemist proovida ja seetõttu saab just 21. märtsil toimuv etapp olema ajalooline ning suusad määritakse sportlastele ühiselt samas ruumis.

Töörühma otsusel ei ole Tallinnasse määrderekad lubatud ja kõigile suuskadele pannakse alla sama määre. Libisemismäärde kannavad suuskadele iga riigi hooldemehed oma riigi sportlastele, kuid piiratud on hooldemeeste arv. Lõplik arv, mitu hooldemeest saab iga riik määrima saata selgub töögrupi koosolekul, kuid väga suure tõenäosusega saab maksimaalne hooldemeeste arv olema kolm inimest riigi kohta.

Sealjuures on seatud piirangud ka sportlaste suuskade arvule – igal sportlasel on lubatud võistluseks määrimiseks anda kuni kaks paari suuski. Finaalide ajaks peavad sportlased valima omale ühe paari, millega sõidetakse päeva lõpuni. Sõitude vahel ei ole suuskade hooldamine lubatud.

Tallinna Lauluväljaku maailmakarika võistluskomitee esimees Robert Peets: «Eilsel koosolekul tuli riikide üksmeelne otsus oodatult, sest 19. oktoobril toimunud töögrupi koosolekul said kahe tunni jooksul kõik olulised kitsaskohad läbi vaieldud ja koosolekule otsustamiseks saadetud ettepanek oli üsna detailselt läbi mõeldud.

Meie kui Tallinna MK-korraldajate jaoks tähendab see küll oluliselt lisatööd, aga kindlasti vahendite ratsionaalsemat kasutamist, sest 48 tunniks ei ole vaja kohale transportida 40 hooldekonteinerit. Korralduskomitee on valmis väljakutse vastu võtma ja saab kindlasti tänu kompetentsetele vabatahtlikele kogu selle määrdelogistika suurepäraselt lahendatud.»

Loe ka: Suusatamise MK-etapi korraldajad meelitavad inimesi lauluväljakule nagu Rammstein. Leekidega!

Esmaspäevasel pressikohtumisel selgitas Peets ka pikemalt, miks on säärane määrderevolutsioon praegu suusatamises mõneti isegi hädavajalik.

«Kui tiimidega rääkida, siis nende suurim kuluallikas ongi hooldus-määrimine, mis moodustab eelarvest 50–60 protsenti. See on selgelt koht, kus võistkonnad saaksid tulevikus raha säästa,» sõnas ta lisades.

Sama meelt oli ka lauluväljaku MK-etapi peakorraldaja Vahur Leemets: «MK-sarjas on kulude kasv tunduvalt suurem kui saadav tulu, seega maandus meie ettepanek väga viljakale pinnasele.»

Märksõnad
Tagasi üles