Saada vihje

Katkend raamatust «Järvela Jalkasahver»: kuidas ühes mängus löödi 149 omaväravat

Copy
149 omaväravat paneb ahhetama küll. Pilt on illustratiivne.
149 omaväravat paneb ahhetama küll. Pilt on illustratiivne. Foto: FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Scanpix

Poelettidele on jõudnud jalgpalliraamat «Järvela Jalkasahver». Postimees avaldab teosest ühe peatüki.

2002. aasta 30. oktoobri seisuga kuulus Guinnessi rekord «suurima skooriga jalgpallimäng» 1885. aastal peetud Šotimaa karikavõistluste kohtumisele Arbroath – Bon Accord, mis lõppes seisuga 36:0. Järgmiseks õhtuks olid šotlased aga rekordist ilma, sest Madagaskaril lõppes mäng seisuga 149:0, kusjuures võidu saavutanud AS Adema meeskond ei löönud ise ainsatki väravat, vaid kõigi tabamuste eest hoolitses nende vastane SO I’Emyrne.

Esmalt olgu öeldud, et nimetatud rekord võtab arvesse vaid ametlikke täiskasvanute võistluskohtumisi, mis on peetud kohaliku jalgpalliliidu egiidi all. Ehk laadaplatsil korraldatud mäng, mis lõpeb seisuga 152:1, ei tee seal osalenutest maailmarekordi omanikke. Samas on see maailma-/Guinnessi rekord selgelt meelelahutusliku loomuga, andes selle omanikele mitte midagi muud peale koha kõige pentsikumate jalgpallijuhtumite reas.

Madagaskari meister selgitati tol aastal põhihooaja nelja parema klubi vahelisel miniturniiril. Kõik sai selgeks eelviimase mänguga, kui SO l’Emyrne piirdus duellis DSA Antananarivoga 2:2 viigiga, mis tagas meistritiitli kaks esimest mängu võitnud AS Ademale. 2:2 viik sündis, sest SO l’Emyrne vastu määrati kohtumise lõpus vaieldav penalti.

Et selle otsuse vastu protestida, keeras meeskond oma viimase mängu farsiks, lüües duellis Ademaga tuima lakoonilisusega 149 omaväravat. Ikka nii, et pall keskringist mängu, sööt tagasi kaitsjatele, kes kihutasid palli sihile. Siis pall nobedasti tagasi keskringi, et protseduuri korrata. Vastastel polnud võimalik muud teha, kui imestunult pealt vaadata. Publik läks samal ajal kassasse piletiraha tagasi nõudma.

Kui Madagaskaril tekitas absurdse olukorra pahameel kohtuniku suhtes, siis 1994. aastal Barbadosel oli põhjuseks läbimõtlemata reegel. Nimelt otsustati Kariibi mere riikide meistrivõistluste (Caribbean Cup) eel, et iga mäng peab lõppema võitjaga, kusjuures viigi puhul kasutatakse kuldse värava reegliga lisaaega ning kui keegi siis värava lööb, arvestatakse seda topelt.

Omapärane mõte tõi kaasa absurdse olukorra, kus meelega omavärava löönud võistkond pidi meeleheitlikult kaitsma väljaku mõlemat väravat, et 2:2 viik püsiks ja mäng ikka lisaajale läheks.

Valikturniiri esimese alagrupi moodustasid Barbados, Grenada ja Puertoriiko. Esimeses mängus alistas Puertoriiko 1:0 Barbadose, teises oli Grenada lisaajal 1:0 parem Puertoriikost, aga kuna tegu oli lisaajavõiduga, arvestati väravat topelt ja kirja läks 2:0 võit.

Seega viimase vooru kohtumise Barbados – Grenada eel oli tabeliseis järgmine: Grenada 3 punkti (väravate vahe 2:0), Puertoriiko 3 (1:2), Barbados 0 (0:1). Valikgrupist pääses edasi vaid võitja ja esikoha saavutamiseks vajas võõrustaja rollis olnud Barbados kaheväravalist võitu. Siis oleks kõik võistkonnad kogunud 3 punkti, aga väravate vahe olnuks parim just Barbadosel.

Barbados juhtis 2:0 ehk seis oli neile igati sobiv, aga 83. minutil tegi Grenada seisuks 2:1 ja olukord muutus. Barbados sai varsti aru, et neil on vähe lootust enne normaalaja lõppu väravat lüüa, mis taastaks kaheväravalise eduseisu. Seetõttu lõi kaitsja Terry Sealey 87. minutil sihilikult omavärava, sest seis 2:2 saatnuks mängu lisaajale, kus neil oli võimalik püüda kuldset väravat, mida arvestatakse topelt.

Sihiliku omavärava järel sai Grenada väga hästi aru, mis plaan Barbadosel oli ja proovis rakendada vastumürki. Neile sobinuks ju nii üheväravaline võit kui ka kaotus. Seetõttu nägigi publik allesjäänud minutite jooksul pentsikut vaatepilti, kus Grenada proovis lüüa kas omaväravat või väravat ja Barbadose meeskond oli jagunenud kaheks – pooled kaitsesid oma väravat, teised aga Grenada väravat, et viimased omaväravani ei jõuaks.

Barbadose pingutused kandsid vilja. Grenada ei saanud palli ei enda ega vastase väravasse ning mäng läks lisaajale, kus Barbadose ründaja Trevor Thome lõi värava, mida arvestati topelt ehk 4:2 võit Barbadosele. Lõpptabel: Barbados 3 (4:3), Grenada 3 (4:4), Puertoriiko 3 (1:2).

«Tunnen end petetuna. Inimene, kes selle reegli välja mõtles, on püstihull. Meie mängijad ei saanud isegi aru, kuhu oleks mõistlik rünnata – enda väravat või vastase oma! Ma pole midagi sellist kunagi varem näinud,» sajatas Grenada peatreener James Clarkson pärast kaotust.

Pentsik reegel tühistati kohe pärast turniiri. Barbadose käitumist uuris ka FIFA, aga leidis, et karistamiseks pole põhjust, sest sohki ei tehtud, vaid olukorda arvestades mängis meeskond optimaalselt. Hea õppetund, et igasuguste põnevate vigurite väljamõtlemisel tasub asjad ikka päris mitu korda läbi mõelda.

Barbados jõudis finaalturniirile, kus jäi võiduta ega pääsenud alagrupist edasi.

Tagasi üles