R, 3.02.2023

Üle Kanaari saarte jooksev Ratasepp peab läbima veel kolm saart

Postimees Sport
Üle Kanaari saarte jooksev Ratasepp peab läbima veel kolm saart
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rait Ratasepp Tenerife kõrgeimas tipus, El Teidel.
Rait Ratasepp Tenerife kõrgeimas tipus, El Teidel. Foto: Erakogu

Ultrasportlane Rait Ratasepp on kaheksat Kanaari saart hõlmava ultrajooksuga ületanud olulise murdepunkti. Tänaseks on ta läbinud viis saart – El Hierro, Gran Canaria, La Gomera, La Palma ja Tenerife, millest viimase läbimisega kadus lennuliikluse logistika. See pani senistele finišeerimistele suure ajalise pinge.

Esimesel saarel, El Hierrol sujus kõik plaanitult. Kokku läbis Ratasepp 37,98 km, joostes põhjarannikult El Pozo de las Calcosast lõunarannikul asuvasse La Restinga sadamasse, ületades ka saare kõrgeima punkti, 1501 m kõrgusel asuva Pico de Malpaso. Distantsi läbimiseks kulus aega 5:03:11.

El Hierrol finišeerimise järel liikus Ratasepp kohe Gran Canaria lennule, kus ta veel samal õhtul alustas 99 km pikkuse trassi läbimist. Gran Canaria ööpimeduses seisis Ratasepp silmitsi esimese suurema väljakutsega, kui ta sügavas ja umbe kasvanud võpsikus ei leidnud õiget suunda ja seepärast kulus tal 45 minutit väärtuslikku aega. Gran Canaria läbimiseks rannikult rannikule, ja üle kõrgeima tipu (1949 m), sai Ratasepp ühele poole 24 tunni sees, millest jooksmisele kulus aega 15:47:11.

Pärast Gran Canarialt lahkumist, kolmandal päeval, ootas Rataseppa ja tema tiimi tõeline logistika. Hommikul vara lennati La Gomerale, kus Ratasepal oli 34,31 km läbimiseks ja 1904 tõusumeetri vallutamiseks aega ainult kuus tundi. Seejärel lennati läbi Tenerife La Palmale (otselendu La Gomera ja La Palma vahel ei ole), kus ööpimeduses tuli 17 km ja võtta 1502 tõusumeetrit. Seejärel 4,5 tundi und ning siis veel 78 km ja enam kui 4000 tõusumeetrit.

La Palma ilm Rataseppa ei hellitanud: palju vihma ja kõrgemal mägedes (kõrgeim tipp 2424 m) ka lõikav jäine tuul. Distantsi läbimiseks kulus mehel kokku 12:11:03 ning tal jäi ainult 10 minutit varuaega, et jõuda õhtusele Tenerife lennule. Tiim ootas teda autoga finišis ja kohe asuti kiiruga lennujaama poole teele.

Jooksukatsumuse neljandal päeval lendas Ratasepp La Palmalt Tenerifele, kus ootas ees 126 km ning Hispaania kõrgeima tipu, El Teide (3718 m) ületamine. Tenerife distants jagunes kahele päevale. Ratasepp alustas jooksu viienda päeva päikesetõusul Playa de Las Teresitasest ja läbis esimesel päeva 74,72 km ning võttis 4252 tõusumeetrit. Aega kulus selleks 12:29:20. Pärast mõnetunnist ööund startis mees teisel Tenerife päeval juba enne päikesetõusu El Teide tippu vallutama ning õhtupoolikuks oli ta Tenerifega ühel pool. Kohe pärast Tenerife finišeerimist suundus Ratasepp lennujaama, et lennata Lanzarotele.

Sellega sai läbi katsumuse lennulogistika, mis pani saartevahelisele liikumisele omamoodi pinge. Edasi toimuvad saartevahetused mereteid mööda.

Järgmistel päevadel ootab ees ühe väikseima, La Graciosa (ca 15 km), ja läbimõõdult kahe suurema Kanaari saare, Lanzarote (ca 100 km) ja Fuerteventura (ca 180 km) läbimine rannikult rannikule, ületades samas ka saare kõrgeimad tipud.

Fakte

• Üldaeg: kell läks käima 16. novembril kell 9.00 ja aeg läheb seisma pärast viimasel saarel finišeerimist.

• Lisaks üldajale jäädvustab Ratasepp ka saarte läbimise ajad (st aeg ilma logistikata).

• Praegu on ta viiel saarel läbinud kokku 392,94 km, võtnud 20 774 tõusu- ja teist sama palju langusmeetrit ning teinud seda ajaga 64 tundi 16 minutit. Ees on ootamas veel ca 300 km ning suurusjärgus 4 päeva.

Märksõnad
Tagasi üles