N, 9.02.2023

BLOGI ⟩ Mannetult esinenud Holland pääses Ecuadori vastu viigipunktiga

Postimees Sport
Mannetult esinenud Holland pääses Ecuadori vastu viigipunktiga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Holland jäi Ecuadori agressiivsusega hätta, ent sai viigipunkti kätte.
Holland jäi Ecuadori agressiivsusega hätta, ent sai viigipunkti kätte. Foto: Imago/ulmer/michael Kienzler/scanpix

Jalgpalli MMi teises voorus leppisid A-alagrupis võiduga alustanud Ecuador ja Holland 1:1 viiki.

Kohtumine algas üsna uimaselt ning see sai Ecuadorile kiiresti saatuslikuks. Põhimõtteliselt ehitati 6. minutil Hollandile ise värav ära.

Moises Caicedo andis oma karistusala lähistel suunaga oma värava poole vale söödu. Palli sai kätte Davy Klassen, kes leidis kiiresti Cody Gakpo. 23-aastane pallur pikalt ei mõelnud ja virutas mänguvahendi umbes 16 meetrilt tugevalt ette nurka.

Tol momendil paistis, et soosik Holland haarab ohjad ja veeretab mängu võiduka lõpuni. Agressiivne ja isukas Ecuador mõtles aga sootuks vastupidi.

Vaikselt, kuid kindlalt läks mäng lõunaameeriklaste kätte. Vahetult enne poolajapausi jõuti ka tabamuseni, aga videokohtunikud tühistasid värava.

Mis juhtus? Nurgalöögi järel põrkus pall karistusala joonele, kust sai löögile Angelo Smit Preciado. Pall tabas Pervis Estupinani ja sealt väravasse. Samal ajal jäi aga Hollandi puuriluku Andries Nopperti ette Ecuadori kaitsja Jackson Porozo, kes küll mänguvahendit ei tabanud, aga segas väravavahi vaatevälja.

Pika pausi järel jätkus mäng aga samas rütmis. Ecuadori surve kandis lõpuks vilja 49. minutil, mil Nopperti tõrjest tagasi põrganud palli suunas võrku Enner Valencia.

Avamängus Katari vastu kahel korral skoorinud riigi legend on nüüd löönud koondise viimased kuus MMi väravat.

Ülejäänud matšis oli selgelt üritavamaks pooleks Ecuador. 59. minutil oldi väga lähedal ka teisele tabamusele.

Kõigepealt sai 13-14 meetri pealt löögile Valencia, Hollandi kaitsja jäi kogemata ette. Jätkuolukorras sai väravale põrutada Gonzalo Plata, aga oranžid päästis halvimast latt!

Muide, Holland tegi kogu mängu peale vaid kaks pealelööki. Üks lenda väravasse, teine kindlalt üle. Ecuador proovis õnne 14 korral.

Lõpus oli Hollandi peamine eesmärk viigipunkti kaitsmine.

Tegelikult rahuldas tulemus ka Ecuadori. Küll aga jäid nad vahetult lõpu eel ilma Valenciast, kes toimetati parema jala vigastuse tõttu platsilt ära kanderaamil. Trauma tõsidus selgub hiljem.

Mõlemal satsil on nüüd tabelis neli punkti. Viimases voorus kohtub Holland nullil oleva Katariga, Ecuador läheb vastamisi võõrustajad alistanud, kolme silma peal oleva Senegaliga.

Enne mängu

Kes on selle mängu soosik?

Esmapilgul tahaks ju öelda Holland, ent avamäng Senegali vastu just kõige veenvam polnud. Siiski, Ecuadoristki ei saanud me samamoodi ette täit pilti, kuna oponendid Katarist põrusid lihtsalt igal võimalikul moel. Seega jääme hetkel MMi-eelsetele kaalukaussidele truuks.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Avamängu eel ütles Hollandi peatreener Louis van Gaal, et ründaja Memphis Depay ei alusta Senegali vastu, sest taastub reievigastusest. See vastas tõele, kuid teisel poolajal hollandlaste suurim väravakütt ikkagi sekkus.

Lühidalt: muresid ei näi oranjedel olevat, sest isegi eelmisel nädalal põlvele liiga teinud Denzel Dumfries jooksis avamängus äärel üles-alla nagu noor hirv.

Ecuadori suurimad firmad on seotud nende avamängu sangari Enner Valenciaga, kes samas kohtumises põlvele liiga tegi ja teisel poolajal ka välja vahetati. Mängujärgses intervjuus sõnas ründaja siiski, et on järgmisi mänge silmas pidades «lootusrikas».

Häid uudiseid ka. Nagu avamäng kinnitas, siis vahetusest sekkunud Jeremy Sarmiento on ikkagi mänguküps. Samas jäid pingile Robert Arboleda ja Carlos Gruezo, kuid see võis olla tingitud ka meeste hoidmisest, arvestades kui kontrolli all too kohtumine Ecuadori jaoks ikkagi oli.

Kes on selles kohtumises kõige tõenäolisemad väravalööjad?

Kuigi tänavuse aastanumbri sees on Ecuadoril väravatelöömisega olnud pigem halvasti, siis MMi avamäng Katari vastu tõestas, et üks hea väravaninaga mees neil siiski on. Jutt käib mõistagi Enner Valenciast, kes kostitas võõrustajad kahe tabamusega.

Seda, et tegemist polnud pelgalt juhusega, tõestab ka fakt, et Türgi kõrgliigas on ta Istanbuli Fenerbahçe eest tänavu 12 mänguga löönud 13 väravat.

Kui kaptenil juhtub olema aga halb päev, saab Ecuador alati vaadata ka teise tipuründaja Michael Estrada otsa, kes oli kuue väravaga valiksarjas nende parim skoorija.

Holland on pigem ühtlane võistkond, kel väravalöömises siiski samamoodi üks kindel staar: jutt siis Memphis Depayst, kes vigastusest hoolimata avamängus ka vahetuses sekkus.

Sel aastal on väga heas hoos olnud ka ääreründaja Steven Bergwijn – tema arvel on viis väravat, sealhulgas on ta sahistanud nii Taani, Saksamaa kui ka Belgia võrku – ning mõistagi Cody Gakpo. Seda küll Hollandi kõrgliigas, ent nagu näha, siis Senegali vastu sellest piisas.

Kas oodata on kinnist või lahtist mängu?

Lahtist. Kui avamängude põhjal üldse mingeid järeldusi teha, siis seda, et hollandlased võivad samaaegselt anda nii filigraanse väravasöödu kui ahhetamapaneva valesöödu. Ühesõnaga, uskuge meid, see kohtumine ei tule ilus, kuid siin juhtub nii mõndagi.

Millist minekut ja mängupilti on MMil seni näidatud?

Kohtumises Senegaliga ei tundnud hollandlased 83 minutit isegi värava lõhna, kuniks hea väravaninaga Cody Gakpo tegi õigeaegse jooksu Frankie de Jong tsenderduse peale ja ära lõi. Ühest küljest ongi see hea koondise märk – võidetakse ka kehval päeval – kuid teisalt... nõnda ikkagi MMil kaugele ei purjeta.

Eriti suureks murekohaks on hollandlaste jaoks seesamune de Jong, kes kanti protokolli küll väravasöödu andjana, kuid tegelikult tegi ta kohtumise jooksul hoopis rohkem valesööte, millest Senegali mehed ridamisi võimalusi teenisid.

Ecuador oli avakohtumises Katari vastu veenev. Mängu domineeriti igas elemendis. Samas, vastas oligi Katar, mis Hollandit silmas pidades just eriline lakmuspaber pole. Üks asi on keskväljal survevabalt palli lükata, teine tegutseda siis, kui vastane on kohe seljas. Selliseid näiteid on meil Eestiski paraku lademeis võtta.

Märksõnad
Tagasi üles