L, 3.12.2022

VIDEO ⟩ Ott Tänak avaldas südamliku loo, kus kutsub inimesi aitama

Postimees Sport
Ott Tänak avaldas südamliku loo, kus kutsub inimesi aitama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Ott Tänak.
Ott Tänak. Foto: Hyundai Motorsport

Rallisõitja Ott Tänak avaldas enda sotsiaalmeediakanalil videoloo perekonnasõbrast, kellel diagnoositi poolteist aastat tagasi südamepõletik, mis ei allunud ravile.

Videos räägitakse 34-aastasest Anlyst, kellel diagnoositi raskekujuline südamepõletik, mis ei allunud ravile.

«Aastad-aastad tagasi, kui meil sündis esimene laps, siis tuli välja, et meie tänava peal on veel samaealisi lapsi. Üks asi viis teiseni, aga siis tagantjärgi tänu meie lastele saime väga lähedased sõbrad ja peretuttavad.

Mingi hetk kahjuks Anlyga läks olukord päris dramaatiliseks, see oli tänasest kaks aastat tagasi ja see on olnud üks uskumatult raske, keeruline periood, aga teistpidi väga inspireeriv, kuidas selline olukord ja selline aeg suuta pöörata väga positiivseks,» rääkis Tänak videos.

«Poolteist aastat tagasi tundsin ma, et olen hästi väsinud. Mul kadus ära võhm, arvasin, et kõik on okei, mul on kolm last ja see väsitab mind nii tohutult palju kuni sinnamaani, et ma ei jaksanud trepist üles käia ja käisin trepist üles neljakäpukil. Palusin abikaasal viia end EMOsse (erakorralise meditsiini osakond), kuhu ma jäin sisse, sest EKG oli hästi paha. Enam tagassi välja mind ei lubatudki, sest tuli välja, et mul on südamelihase põletik, mis ei allunud ravile. Läks ainult hullemaks.

Tavaliselt on südamelihasepõletik iseparanev haigus, aga siis see ei edenenud kuskile poole,» avaldas Anly, kuidas kõik alguse sai.

«Haiglas läks olukord aina hullemaks. Mind pandi tuttu ehk olin kunstlikus koomas ja mind ühendati ECMO-masinaga, mis on kunstliku vereringe masin ja lööb verd ringi südame eest. Selle ECMO-masinaga ma elasin kaks kuud kuniks leiti mulle doonororgan.

Kui mind selle masinaga ühendati, siis nad eeldasid, et see aitab minu südant ja see hakkab paranema. Tegelikult nii ei läinud ja tuli siis arstidel võtta ühendust Soome arstidega, et leppida kokku erakorraline südamesiirdamine.

See, kui ma sain teada, et mind ootab siirdamine, siis see tundus alguses täiesti mõistusevastane, et midagi sellist üldse saab juhtuda või et see minuga juhtub. Alguses mulle ei jõudnudki pärale, et see saab nii olema,» jätkas ta.

Tänaku sõnul oli aga tähtis, et Anlyl olid olemas sõbrad, kes teda toetasid. «Sellistel hetkedel inimese enda usk on kõige olulisem, aga selleks, et inimene endasse usuks ja psotiivne oleks, on vaja tema ümber inimesi, kes süstivad talle seda positiivsust ja jõudu, et sellisel hetkel võidelda. Loomulikult oli väga palju tagasilööke ja ärakukkumisi, aga jätkuvalt olid tal sõbrad, kes suutsid temaga olla, kes suhtlesid temaga, kes hoidsid temas seda jõudu ja seda oli suht uskumatu kõrvalt vaadata,» rääkis rallisõitja.

MTÜ Siirdatud Süda on loodud inimestele, kes on läbi teinud raske südamesiirdamise operatsiooni või on alles operatsiooni ootel. Nende eesmärk on pakkuda tuge ja toetust igapäevaellu naasmisel, jagada lootust ja innustada elama täisväärtuslikku elu. 

Anly liitus samuti selle MTÜga ning õppis seal ka kogemusnõustajaks.

Soovi korral on võimalus toetada MTÜ-d Siirdatud Süda: EE164204278611974803 Siirdatud Süda MTÜ

Märksõnad
Tagasi üles