Poola jalgpallikoondise hiigelpreemia ajas rahva marru: kas me oleme teine Katar?

Karl Mihkel Eller
Copy
Poola koondise kapten Robert Lewandowski (vasakul).
Poola koondise kapten Robert Lewandowski (vasakul). Foto: Marcio Machado/Sport Press Photo via ZUMA Press/Scanpix

Poola jalgpallimeeskond jõudis pärast 36 aastast pausi MM-finaalturniiril alagrupist edasi, kuid nende teekond lõppes kaheksandikfinaalis. Poola peaminister Mateusz Morawiecki peab koondise tehtut aga suureks saavutuseks ja otsustas neid premeerida kümne miljoni euroga. See on osa poolakaid ajanud marru, sest kokkuhoiumeetmete ajal on otsustatud rahapakkidega loopiga niigi rikkaid jalgpallureid.

Morawiecki lubas koondisele alagrupist edasipääsemise puhul vähemalt 30 miljoni zloti ehk 6,4 miljoni euro suurust preemiat. SuperExpressi andmetel saavad jalgpallurid 50 miljonit zlotti ehk üle 10 miljoni euro.

Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki. Foto: Madis Veltman

See teade tekitas poolakate seas nördimist. Poola jalgpalliliit sai Rahvusvaheliselt jalgpalliliidult (FIFA) MM-finaalturniirile pääsemise eest 10 miljonit USA dollarit, millest umbes pool läks mängijate taskusse. Veel 13 miljonit USA dollarit saadi 16 parema sekka pääsemise eest. Ka umbes pool sellest summast läheb mängijate taskusse, kirjutas fakt.pl.

Poolakad avaldasid kommentaarimides nördimust. «See on haige otsus. Meie raha on raisatud, nüüd pole riigil haigete laste ja vanurite jaoks raha,» ütles üks. «Nagu tavaliselt, meie raha raisatakse asjata. Tragöödia. Kui madalale peab langema, et kedagi kaotuse eest premeerida?» küsis teine.

«Peaminister, palun aidake peresid, kes elavad vaesuses. Haiged lapsed, vanurid, kellel napib kütust, ravimeid või toitu. See peaks olema prioriteet,» arvas järgmine.

Sarnast tooni kandsid ka ajakirjanike arvamused. «Peaministrilt 30 miljonit zlotti jalgpalluritele? Kas me oleme teine Katar? Neetult rikas riik. Kriis, inflatsioon, kallis kivisüsi, gaas, elekter, inimesed hoiavad kõige pealt kokku, aga siia miljonite juurde teeme linnukese. Skandaal,» kirjutas jalgpalliajakirjanik Łukasz Grabowski.

Goal.pl ajakirjanik Przemysław Langier loetles samuti üles terve rea ideid, kuidas võinuks miljoneid paremini kasutada. «Nüüd antakse kergekäeliselt 30 miljonit miljonäridele, kes niikuinii miljoneid preemiaid saavad? Aga mida sa teed?» küsis ta retooriliselt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles