BLOGI Ajalugu teinud Maroko saatis veerandfinaalis Portugali koju

Karl-Joosep Küngas
Copy
Youssef En-Nesyri (paremal) tähistamas Maroko juhtväravat.
Youssef En-Nesyri (paremal) tähistamas Maroko juhtväravat. Foto: AP Photo/Martin Meissner/Scanpix

Jalgpalli MMil selguvad viimased poolfinalistid. Kolmanda meeskonna nelja parema hulgas selgitasid välja Portugal ja Maroko. Suurüllatusega hakkama saanud Maroko jõudis 1:0 võiduga esimese Aafrika meeskonnana poolfinaali.

Maroko ja Portugal tulid veerandfinaalile vastu väga erinevate ajalugudega. Portugal oli seal mänginud kaks korda ning mõlemal korral edukalt väljunud, Maroko seevastu jõudis nõnda kaugele esimest korda. Jalgpall tõestab, et ajalugu liiga palju ei maksa.

Portugal valdas palli suurema osa avapoolajast, ent ohtlikumad olukorrad sündisid ikkagi Maroko ründemängijate jalast. Mõnel korral vasturünnakule tulnud Maroko jõudis 42. minutil ka sihile. Põhikoosseisu ennistatud äärekaitsja Yahya Attiat-Allah andis väga kõrge kaarpalli Youssef En Nesyri suunas, kes ülikõrge hüppega Portugali keskkaitsjat ja väravavahti üllatas ning palli väravasse suunas.

Teisel poolajal võttis Maroko selgelt hoiaku, kus loovutati täielikult initsiatiiv ning keskenduti enda värava puutumatuna hoidmisele. Sellega saidi ülihästi hakkama ning suuresti peab selles ka tänama väravavaht Bounoud. Maroko puurilukk tegi kohtumise jooksul kolm ülihead tõrjet.

Viimast korda oli võimalus Portugalil viigiväravat jahtida seitsmendal üleminutil, kus terava tsenderdusega leiti rünnakule jäänud Pepe. Portugali kogenud keskkaitsja sai viiekastist pealöögini, mida Bounou poleks enam päästnud, ent Pepe löök lendas meetrikese postist mööda.

Maroko jõudis esimese Aafrika ja Araabiamaana MMil poolfinaali. Nad asuvad ootama endale vastast paarist Inglismaa ja Prantsusmaa. 

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Portugal. Kaheksandikfinaalid tõestasid, et Portugali jalgpallikoondisel on sisu tulemaks ka maailmameistriks. Nad on mäng-mängult üha kindlamaid esitusi näidanud ning nende kasuks räägib ka ajalugu. Lisaks on portugallased selgelt värskemad, kuna Maroko pidi kaheksandikfinaalis Hispaania vastu viibima väljakul 120 minutit, millest enamik istuti kaitses. Omavahel on MMidel kohtutud kaks korda. Esimese lahingu 1986. aastal võitis Maroko, ent neli aastat tagasi jäi peale Euroopa meeskond. Lisaks pole Portugal MMidel kunagi veerandfinaali kaotanud.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Portugal peab sel turniiril hakkama saama äärekaitsja Nuno Mendeseta ja keskpooliku Danilo Pereirata, kes mõlemad vigastasid end turniiri avamängus Ghana vastu ning nende turniir on lõppenud. Samas on positiivne, et vigastusest naasis viimases kohtumises olulist rolli mänginud Otavio.

Maroko on sel turniiril suutnud vigastusi vältida ning nad peaksid olema täisjõus.

Kes on selles mängus kõige tõenäolisemad väravalööjad?

Portugalil on kasutada selle MMi parim väravaid skooriv koosseis. Nad on turniiril löönud 12 tabamust, millega jagatakse Inglismaaga esikohta. Enim on väravavõrku sahistanud 21-aastane Goncalo Ramos, kes on hetkel ülikuum. Nimelt sai Ramos kaheksandikfinaalis kirja kogu turniiri esimese kübaratriki. Samas on Portugalil variante küll ja veel. Kaks tabamust on sel turniiril saanud kirja juba Bruno Fernandes ja Rafael Leao. Siiski ei saa ka üle ega ümber Cristiano Ronaldost, kes sekkus viimases mängus küll vahetusest, ent tema saldo koondises on ikkagi 195 mängu ja 118 väravat.

Kui Maroko on viimastel aastatel otsinud väravaid, siis on pilk heidetud ennekõike kogenud mängumeeste suunas. Enim loodetakse väravaid Inglismaa kõrgliigas mängivalt Hakim Ziyechilt. Maroko abikapten on sel turniiril üks neljast koondislasest, kes suutnud skoorida, ent tema saldo on rahvuskoondises 47 mängu ja 19 väravat. Lisaks talle loodetakse väravat ka 25-aastaselt Youssef En-Nesyrilt, kes samuti saanud juba Kataris jala valgeks.

Väravaid loodetakse nii Ivan Perisicilt (120 mängu, 33 väravat), Luka Modricilt (159 mängu, 23 väravat) ja Andrej Kramarićilt (78 mängu, 22 väravat). Viimane neist on sel MMil ka enda koondise suurim väravakütt kahe tabamusega.

Kas on oodata kinnist või lahtist mängu?

Kinnist. Maroko on sel turniiril tõestanud, et nende mäng algab eelkõige kaitsest ning seal ollakse valmis võitlema vajadusel 120 minutit. Neile on õnnestunud meeskondadel lüüa ainult üks värav ning seegi sündis keskkaitsja Nayef Aguerd omaväravast. Kui Portugal suudab Maroko väravaluku lahti muukida, siis muutub kindlasti mängupilt lahtisemaks.

Millist minekut ja mängupilti on MMil seni näidatud?

Portugal on kogu turniiri näidanud väga lustakat ja lõbusat jalgpalli. Neile meeldib palliga tegutseda, ent kasutatakse ka võimalust vastastele näiliselt initsiatiivi andma. See annab võimaluse vasturünnakuteks, mille lahendamisel on Portugal väga meisterlik. 2016. aasta Euroopa meister on sel turniiril suutnud alistada nii Ghana, Uruguay kui ka Šveitsi. Viimane purustati seejuures kaheksandikfinaalis 6:1. Samas on tõrvatilgaks meepotis 1:2 kaotus Lõuna-Koreale, ent seal polnud Portugalil suuresti midagi mängus.

Maroko on sel turniiril näidanud väga võitluslikku mängu ja distsiplineeritud kaitset. Nad on endale lubanud lüüa ainult ühe värava ning peamiselt loodetakse vasturünnakutele. Samas on neil kirjas juba väga võimsad skalbid. Alistatud on nii Belgia, Kanada kui ka Hispaania ning nad pole MMil kaotusekibedust tundnud.

Tagasi üles