BLOGI Prantsusmaa alistas gigantide duellis Inglismaa, Kane eksis penaltil (2)

Copy
Olivier Giroud.
Olivier Giroud. Foto: GIUSEPPE CACACE/Scanpix

Kataris toimuval jalgpalli MMil selgus viimane poolfinalist. Valitsev maailmameister Prantsusmaa lülitas 2:1 võiduga konkurentsist Inglismaa.

Veerandfinaalide viimases vaatuses läksid omavahel vastamisi kaks Euroopa giganti, kes pakkusid esituse, mis võinuks lõppeda ühe või teise osapoole võiduga. Prantsusmaa tõmbas ikkagi pikema õlekõrre ning kasutas oma võimalused paremini ära.

Valitsev maailmameister alustas suurt vastasseisu paremini ning nad asusid 17. minutil juhtima. Vasturünnakule tormanud prantslased püüdsid esialgu Mbappe kaudu lahenduseni jõuda, ent inglased jõudsid tagasi. Lõpuks leidis Antoine Griezmann sööduga Aurelien Tchouameni, kelle väga täpne kauglöök väravasse lendas.

Seejärel haarasid inglased juhtohjad ja järjepanu tekitati võimalusi. Kui esimesel poolajal ei õnnestunud viigistada, siis see muutus tehti sisse 54. minutil. Karistusalas tõmbas värava autor Tchouameni maha Bukayo Saka ning kohtunik määras penalti. Seda läks sooritama Harry Kane, kes enda koondisekarjääri 53. tabamusega mänguseisu viigistas.

Viimase veerandtunni alguses andis Prantsusmaa kõvasti tuld inglaste väravale. Esmalt pääses Olivier Giroud löögile 77. minutil, aga tema keerulisele sooritusele sai käed taha Jordan Pickford. Minut hiljem saatis Griezmann kasti järjekordse tsenderduse, mille Giroud nüüd kindlalt väravasse toimetas.

Inglismaal oli veel viimane õlekõrs, kui Theo Hernandez lükkas karistusalas selga vahetusest sekkunud Mason Mountile. Kohtunik määras VARi abiga veel ühe penalti, mida läks taaskord sooritama Kane. Klubikaaslase Hugo Lloris'ga teist korda silmitsi seisnud Inglismaa kapteni närvid ei pidanud vastu. Ta mõtles veidi ja lajatas palli üle värava.

Kogu kohtumise viimases võimaluseks jäi Marcus Rashfordi karistuslöök ca 20 meetri kauguselt Prantsusmaa väravast. 25-aastane ründaja pani teele väga tugeva löögi, mida Lloris ainult silmadega saatis, ent pall lendas pool meetrit üle värava.

Sellega jäi jalgpall taas koju toomata ning Inglased sõidavad koju. Valitsev meister Prantsusmaa jätkab enda teekonda Kataris ning läheb poolfinaalis vastamisi Marokoga. Seejuures sai prantslastest pärast 1998. aastat esimene tiitlikaitsja, kes vähemalt poolfinaali jõudnud. Toona oli selleks Brasiilia, kes jõudis küll finaali, ent kaotas just turniiri võõrustanud Prantsusmaale. 

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Pigem Prantsusmaa. Valitsevad maailmameistrid on viimastel aastatel näidanud, et nad suudavad suurturniiridel otsustavates kohtumistes endast kõik välja suruda ja leida lahendusi, mis võidud toovad. Samas on Euroopa suurriikide duellis mõlemal võimalused võiduks. Need kaks riiki on omavahel kohtunud 12 korda. Prantsusmaa teeninud kuus ja Inglismaa kolm võitu. Viimane lahing toimus nende vahel 2017. aastal, kui prantslased 3:2 peale jäid. Suurturniiridel on samuti kerge eelis jäänud prantslastele.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Prantsusmaa saabus juba turniirile mitme tähtmängijata, kes mängisid neli aastat tagasi MM-tiitlit võites suurt rolli. Samas on ka sel turniiril tulnud kadusid juurde. Avamäng röövis neilt tõsise põlvetrauma saanud Lucas Hernandezist ning treeningul sai lihastrauma Karim Benzema. Selle aasta maailma parim jalgpallur kuulub küll Prantsusmaa koosseisu, ent peaks kõige varem täielikult vigastusest taastuma selle nädala lõpuks. Kindlasti oleks Benzema kasutamine Inglismaa vastu suur risk, kuna ta pole kolm nädalat saanud korralikult treenida.

Inglismaa koondise seis vigastuste osas on MMil üha paremaks läinud. Mängude jooksul on paranenud ja mänguvormi kogunud nii kapten Harry Kane, keskkaitsja Harry Maguire kui ka välkkiire äärekaitsja Kyle Walker. Samuti on koosseisus tagasi ründetäht Raheem Sterling, kes pidi kaheksandikfinaali isiklikel põhjustel vahele jätma ja mõneks ajaks kodumaal käima.

Kes on selles mängus kõige tõenäolisemad väravalööjad?

Prantsusmaa on sel turniiril löönud üheksa väravat, mille eest hoolitsenud kolm mängumeest. Kindlasti on nende kõige suuremad ootused ja lootused suunatud Kylian Mbappé õlule. 23-aastane ründetäht on saanud MMil kirja juba viis tabamust, millega hoiab väravaküttide edetabeli esikohta. Samas on talle olnud tugevaks partneriks ka kogenud Olivier Giroud. Kataris juba kolm väravat kirja saanud Giroud on koondise eest suutnud lüüa 52 väravat, millega tõusis turniiri käigus Prantsusmaa ajaloo edukaimaks skooritegijaks.

Inglismaal on rünnakutel kasutanud erinevaid mehi ning paljud neist ka õnnestunud. Nad on ka kogu turniiri parimat rünnakut näidanud, kui nelja mänguga löödud 12 väravat. Sama on suutnud ainult Portugal. Kataris on kolm väravat saanud kirja ääreründajad Marcus Rashford ja Bakayo Saka. Samas on viimastel aastatel olnud inglaste kõige ohtlikum mees ikkagi Harry Kane, kes sai kaheksandikfinaalis Senegali vastu kaane maha. 2018. aasta MMil kuldse saapa omanik on jõudnud ka Inglismaa rekordist, mida hoiab Wayne Rooney 53 väravaga, ühe tabamuse kaugusele.

Kas on oodata kinnist või lahtist mängu?

Lahtist. Kuigi tegemist on tõelise duelliga Euroopa gigantide vahel, siis on oodata sündmusterohket mängu. Mõlemale meeskonnale meeldib kasutada kiireid vasturünnakuid ning nõnda on oodata mängu ühe värava lähistelt teisele. Samuti on oodata väravaid, kuna meeskonnad on varasemalt ainult korra väravateta viigi teinud.

Millist minekut ja mängupilti on MMil seni näidatud?

Prantsusmaa on Kataris näidanud, et neil on selge soov tiitlit kaitsta. Ühe erandiga on nad kõikide enda vastaste vastu võimu näidanud. Tulemused pole alati olnud numbriliselt veenvad, siis mängupildiliselt on nad alati vastastest edukamad olnud. Nad proovivad tekitada ohte eelkõige vasturünnakute kaudu, kust otsitakse enda kiireid ääreründajaid, samas on ohtlikud ka tsenderdused, mille sihtmärgiks eelkõige Giroud. Turniiri käigus on alistatud nii Austraalia, Taani kui ka Poola. Ainus kaotus tuli nende jaoks tähtsusetus alagrupikohtumises Tuneesia vastu.

Inglismaa mäng on turniiri käigus olnud heitlik. Kord suudetakse näidata tõeliselt lustakat mängu, kus enesekindlusest pakatavad kõik mängumehed, ent selleks vajatakse eelkõige juhtväravat. Samas on olnud hetki, kus ei suudeta väga tõsiselt kaitsvate vastaste vastu võimalusi tekitada. Inglased pole sel turniiril kaotusekibedust tundnud. Nad on võidud noppinud Iraani, Walesi ja Senegali vastu ning väravateta viik tehti USAga. Otsustavates mängudes on hoitud enda värav puutumatu.

Tagasi üles