T, 28.03.2023

BLOGI ⟩ Horvaatia kindlalt paika pannud Argentina jõudis MM-finaali

Karl-Joosep Küngas
Horvaatia kindlalt paika pannud Argentina jõudis MM-finaali
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Argentina vedasid finaali Lionel Messi ja Julian Alvarez, kes lõid kahekesi kolm palli Horvaatia väravasse.
Argentina vedasid finaali Lionel Messi ja Julian Alvarez, kes lõid kahekesi kolm palli Horvaatia väravasse. Foto: REUTERS/DYLAN MARTINEZ/Scanpix

Jalgpalli MM-finaalturniir Kataris on jõudmas kulminatsioonini. Esimeses poolfinaalis läksid vastamisi nelja aasta tagune finalist Horvaatia ja Argentina, kus enda esimest MM-tiitlit jahib Lionel Messi. Vastased kindlalt paika pannud Argentina teenis 3:0 võidu ning pääses enda ajaloo kuuendasse MM-finaali.

Argentina mängis kuuendat korda MMil poolfinaalis ning nad olid võidukad kõikidel eelnevatel kordadel. Ka sel korral väljuti Horvaatia vastu võidukalt ja seda veenva ülekaaluga.

Avapoolajal kasutati kahel korral ära Horvaatia eksimused. 32. minutil eksis kaitseliinis seisnud 20-aastane Josko Gvardiol. Hetkeks uinunud kaitsja ei oodanud Julian Alvarezi jooksu tema seljataha ning Argentina ründetuus kasutas selle kohe ära. Väravavaht Dominik Livakoviciga silmitsi seisnud Alvarez tõstis palli puurilukust üle ning horvaadil polnud muud teha, kui ta maha võtta. Kohtunik määras kindlalt penalti. Seda läks sooritama Lionel Messi, kes 34. minutil penaltist palli sisuliselt ristnurka rammis.

Juba viis minutit hiljem oli tablool seisuks 2:0. Horvaatia viis suured jõud nurgalöögi ajal rünnakule, ent standardolukord ebaõnnestus täielikult. Vasturünnakule tormanud argentinlased leidsid Alvarezi, kes mitmest horvaadist läbi jooksis ja palli jõuga Livakovici seljataha lõi.

Teisel poolajal suunas Horvaatia palju jõude rünnakule ning Argentina kasutas veel korra selle ära. Messi võttis taaskord Gvardioli ette ning mitme pette toel pääses ta keskkaitsja käest jooksu ning söötis palli viiekasti ees seisnud Alvarezile, kes enda teise värava lõi.

3:0 tulemusega antud kohtumine lõppeski ning Argentina jõudis kuuendat korda MM-finaali. MM-tiitli eest asuvad nad võitlustulle teise poolfinaali võitjaga, kes võib olla Prantsusmaa või Maroko.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Pigem Argentina. Esimeses poolfinaalis saavad kokku kaks väga kogenud meeskonda, kes teavad, mis võitmiseks tuleb teha. Siiski räägib Argentina kasuks tõelise X-faktori olemasolu Lionel Messi näol, kes võib mängu ühe hetkega murrangu tuua. Samas ei oleks ime, kui Horvaatia finaali pääseks. Viimastel aastatel on meeskonnad kohtunud neli korda ja mõlemad teeninud kaks võitu. Viimati, neli aastat tagasi toimunud MMil, olid horvaadid 3:0 argentinlastest alagrupiturniiril üle.

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Horvaatia jaoks on turniir möödunud sisuliselt vigastusteta. Väikeste tervisemurdega kimpus olnud Nikola Vlasic ja Borna Sosa said juba veerandfinaalis meeskonda aidata.

Argentina seevastu pole saanud sel turniiril kordagi kasutada Angel Correat ega Paulo Dybalat. Mõlemad on väga ründavad mängijad, kes lisaksid Argentina rünnakutele lisakäiku.

Kes on selles mängus kõige tõenäolisemad väravalööjad?

Argentina rünnakute keskmes on nende talisman Messi. Temalt võib oodata nii väravaid kui ka väravasööte. Seda tõestas ta ka veerandfinaalis, kus tema abil lõi Argentina mõlemad väravad. Tal on sel turniiril kirjas neli tabamust, ent karjääri jooksul on ta koondisesärgis löönud 170 mänguga 95 väravat.

Horvaatia loodab eelkõige enda kogenud mängijate peale. Väravaid oodatakse nii Ivan Perisicilt (121 mängu, 33 väravat), Luka Modricilt (160 mängu, 23 väravat) ja Andrej Kramarićilt (79 mängu, 22 väravat). Viimane neist on sel MMil ka enda koondise suurim väravakütt kahe tabamusega. Seejuures pole Modric veel väravaarvet avada suutnud.

Kas on oodata kinnist või lahtist mängu?

Lahtist. Mõlemad meeskonnad armastavad rünnata. Kui Argentina loodab eelkõige kiirrünnakutele, kus loovad mängijad kasutavad ära vabadust, siis Horvaatia soovib enda rünnakuid rahulikumalt üles ehitada. Väravaid võib kindlasti oodata, kuna mõlemad koondised on teinud MMil ainult kaks nullimängu.

Millist minekut ja mängupilti on MMil seni näidatud?

Horvaatia on taas tõestanud, et ka suurema särata võib suurturniiril kaugele purjetada. Kogenud meeskond püüab ennekõike madalat mängutempot hoida. Vastaseid proovitakse murda osava söödumänguga, kus otsitakse teravusi kaitseliini taga. Horvaatia pole Kataris kaotusekibedust tundnud. Lisaks viikidele Maroko ja Belgiaga on alistatud nii Kanada, Jaapan kui ka Brasiilia. Seejuures viimased kaks löödi turniirilt välja penaltiseeriaga.

Argentina on enda mängupilti iga kohtumisega parandanud. Messi vedamisel on suudetud üha mitmekülgsemalt rünnata ja kaitse on samuti paremaks muutunud. Samas on endiselt murekohaks standardolukorrad, kus pikkade vastastega hätta jäädakse. Turniiri alustati šokk-kaotusega Saudi Araabiale, ent seejärel on teenitud võidud nii Mehhiko, Poola, Austraalia kui ka Hollandi vastu. Viimaste vastu läks tarvis ka penaltiseeriat.

Märksõnad
Tagasi üles