BLOGI Prantsusmaa alistas Maroko ja jõudis teist MMi järjest finaali (4)

Karl-Joosep Küngas
Copy
Prantsusmaa jalgpallikoondis.
Prantsusmaa jalgpallikoondis. Foto: REUTERS/Hannah McKay/scanpix

Kataris peetaval jalgpalli MM-finaalturniiril selgitati välja viimane finalist. Teises poolfinaalis läksid omavahel vastamisi tiitlikaitsja Prantsusmaa ning üllatuslikult nelja parema sekka jõudnud Maroko. Põnevas heitluses teenis valitsev maailmameister 2:0 võidu.

Prantsusmaa ei osanud ilmselt enne turniiri oodata, et neil tuleb poolfinaalis vastamisi minna Marokoga, kellele polnud ükski vastane veel väravat löönud. Nad olid turniiri käigus võtnud enda väravast välja ainult ühe palli, mis lendas sinna oma kaitsjast.

Tiitlikaitsjad näitasid, et neile pole värava löömiseks palju vaja. Viiendal minutil tegi Maroko kaitsemängija Jawad El Yamiq eksimuse, mis pani käima ahelreaktsiooni. Antoine Griezmann söötis palli Kylian Mbappele, kelle löök küll blokeeritakse, ent pall jäi täpselt Theo Hernandezi jalale. Prantsusmaa äärekaitsja virutas kohe palli ühe puutega üle puusa Maroko väravasse.

Hernandezi värav läks ka ajalukku, sest pärast 1958. aastat polnud ükski mängija suutnud poolfinaalides temast kiiremini skoorida. Prantsusmaa äärekaitsjal läks avavärava löömiseks aega neli minutit ja 39 sekundit.

Maroko muutis kaotusseisu jäädes taktikat ning muutus olulisemalt ründavamaks. Järjepanu tekitati võimalusi ning kõige lähemale jõuti viigiväravale 44. minutil. Hakim Ziyechi nurgalöögist jõudis jätkupall El Yamiqini, kes käärlöögiga prantslasi üllatas. Pall lendas üle kaitsjate, ent Prantsusmaa kapten Hugo Lloris tõrjus näppudega palli posti.

Teisel poolajal jätkasid Maroko mängumehed rünnakutega ja andsid Prantsusmaa väravale turmtuld. Valitseva maailmameistri kaitseliin seisis vankumatult ning mängusaatus otsustati lõpuks 79. minutil.

Vahetusest sekkunud Randal Kolo Muani sai teist korda MMil väljakule ning 43 sekundit pärast väljakule astumist lükkas ta palli Maroko väravasse. Ta oli täpselt õigel ajal, õiges kohas, et jõuda Maroko kaitsjate poolt blokeeritud Mbappe pealelöögini.

Prantsusmaa jõudis nõnda teist korda järjest MM-finaali ning viimasest seitsmest MMist on esikohamatšis osaletud lausa neli korda. Neile seisab MM-tiitli eest lahingus vastu Argentina. Maroko peab laupäeval pronksimatši Horvaatiaga.

Enne mängu:

Kes on selle mängu soosik?

Prantsusmaa. Valitsevad maailmameistrid on juba sel turniiril tõestanud, et nad suudavad kohtumisi võita nii ilusa kui ka kehvema mängupildiga. Nende ridades on oluliselt rohkem kvaliteeti, mis selles paaris suure tõenäosusega ka maksma saab. Lisaks on prantslased turniiri käigus saanud kasutada rohkem mängijaid ning jaotanud mänguaega ratsionaalsemalt kui Maroko. Need kaks meeskonda pole küll MMidel varasemalt vastamisi läinud, ent kaks sõpruskohtumist ikkagi peetud. Prantsusmaa pole kordagi Marokole alla vandunud (1 võit ja viik).

Kas koondised on selleks mänguks täisjõus?

Prantsusmaa on terve turniiri pidanud mängima mitme tähtmängijata, kes ei saanud isegi Katari sõita. Ka turniiri käigus on traumasid juurde tulnud. Avamäng röövis neilt tõsise põlvetrauma saanud Lucas Hernandezist ning treeningul sai lihastrauma Karim Benzema. Selle aasta maailma parim jalgpallur kuulub küll Prantsusmaa koosseisu, ent taastub vigastusest enda koduklubis. Kuigi seda ei saa välistada, siis ilmselt Benzema MMil platsile ei jooksegi.

Maroko jaoks on viimased mängud tulnud kadudega. Kaheksandikfinaalis said vigastada kaitsjad Naif Aguerd ja Noussair Mazraoui, poolfinaalis langesid murule nii Abdelhamid Sabiri, Hakim Ziyech kui ka kapten Romain Saiss. Kui esimesed neli meest peaksid olema Prantsusmaa vastu vähemalt valmis väljakule tulema, siis kapteniga on olukord keerulisem. Juba kaheksandikfinaalis traumaga mänginud Saiss lahkus viimasest kohtumisest väljakult kanderaamil.

Kes on selles mängus kõige tõenäolisemad väravalööjad?

Prantsusmaa on sel turniiril löönud 11 väravat, mille eest hoolitsenud neli mängumeest. Endiselt vaadatakse eelkõige tähtmängija Kylian Mbappé ja tipuründaja Olivier Giroud poole. Need mehed on skoorinud Kataris koguni üheksal korral ning soovivad tabamuseni jõuda ka Maroko vastu. Giroud'l on võimalus seejuures uuendada enda nimel olevat Prantsusmaa jalgpallikoondis väravate rekordit, mis on praegu 53 tabamust.

Kui Maroko on viimastel aastatel otsinud väravaid, siis on pilk heidetud ennekõike kogenud mängumeeste suunas. Enim loodetakse väravaid Inglismaa kõrgliigas mängivalt Hakim Ziyechilt. Maroko abikapten on sel turniiril üks neljast koondislasest, kes suutnud skoorida, ent tema saldo on rahvuskoondises 48 mängu ja 19 väravat. Lisaks talle loodetakse väravat ka 25-aastaselt Youssef En-Nesyrilt, kes samuti saanud juba Kataris jala valgeks.

Kas on oodata kinnist või lahtist mängu?

Kinnist. Selles kohtumises saab taas näha olukorda, kus mäng on peamiselt ühe värava lähedal. Maroko on valinud sel turniiril taktika, kus vastastele loovutatakse initsiatiiv ning loodetakse vasturünnakutele. Prantsusmaale meeldib palliga toimetada ning seda tõenäoliselt tehakse väga palju.

Millist minekut ja mängupilti on MMil seni näidatud?

Prantsusmaa on Kataris näidanud, et neile seatud pingetega tullakse edukalt toime. Teist MMi järjest ollakse nelja parema hulgas ning seda ilusa mängupildiga. Nad proovivad tekitada ohte eelkõige vasturünnakute kaudu, kust otsitakse enda kiireid ääreründajaid, samas on ohtlikud ka tsenderdused, mille sihtmärgiks eelkõige Giroud. Turniiri käigus on alistatud nii Austraalia, Taani, Poola kui ka veerandfinaalis Inglismaa. Ainus kaotus tuli nende jaoks tähtsusetus alagrupikohtumises Tuneesia vastu.

Maroko on sel turniiril näidanud väga hingestatud mängu, kus eelkõige pannakse rõhku distsiplineeritud kaitsele. Kuigi turniir on juba lõppfaasis, siis on endale lubatud lüüa ainult üks värav ning see tuli alagrupiturniiril omaväravast. Ise jahitakse väravaid peamiselt ainult vasturünnakutest. Nad on turniiri käigus võtnud väga võimsaid skalpe. Alistatud on Belgia, Kanada, Hispaania ja Portugal ning nad pole MMil kaotusekibedust tundnud.

Tagasi üles