Skip to footer
Saada vihje

Vaene Aafrika riik maksab Euroopa maksumaksja abiga Londoni Arsenalile kümneid miljoneid (1)

«Visit Rwanda» logo Londoni Arsenali kapteni Martin Ødegaardi õlavarrel.

Inglismaa meistritiitli poole sammuv Londoni Arsenal saab raha sisuliselt diktaatori juhitud vaeselt Aafrika riigilt.

Arsenali vutistaarid on alates 2018. aastast reklaaminud Aafrika keskosas ekvaatorist veidi lõuna pool asuvat Rwandat. Meeskonna särkide varrukatel paiknev kiri «Visit Rwanda» tõi koostöö kolmel esimesel aastal sisse 34 miljonit eurot. Üle-eelmisel aastal pikendati koostööd nelja aasta võrra ning klubi rahakott täitub veel 45 miljoni euroga.

Antud diil on aga moraalselt mitmel põhjusel küsitav. Esiteks pole Rwanda kaugeltki rikas riik. 13 miljoni inimesega Rwandas vaevleb 60 protsenti elanikest all pool vaesuspiiri. Suurbritannia ise eraldas 2017. aastal riigile 70 miljonit eurot arenguabi. Kümnetesse miljonitesse ulatuvaid toetusi saab Rwanda regulaarselt ka Euroopa Liidust.

Maailmapanga 2021. aasta andmetel on Rwanda planeedi kõige vaesemate riikide edetabelis 22. kohal*.

Sestap ongi kummaline, et suuresti välisabist sõltuv Rwanda maksab maailma ühes rikkamas linnas asuvale ning miljardär Stan Kroenkele kuuluvale klubile kümneid miljoneid. «See on täiesti kohatu,» lausus The Athleticule briti ajakirjanik Michela Wrong, kes on aastaid töötanud Rwandas. «Mõnes mõttes maksavad selle eest lääne maksumaksjad, kes katavad koolide ja haiglate kulud ning vabastavad sponsortehinguks raha.»

Rwanda presidendist sai puutumatu

Kõnealust koostööd on nimetatud ka spordipesuks, millega üritatakse Rwanda probleemidelt tähelepanu kõrvale juhtida. Arsenali tehingu taga seisab Rwanda 65-aastane tutsi päritolu president Paul Kagame, kes on riigis sisuliselt puutumatu.

Sellise staatuse tagas ta endale 1994. aasta veriste sündmuste järel. Nimelt mõrvati tolle aasta kevadsuvel Rwandas puhkenud tapatalgutel saja päeva jooksul ligi kümnendik riigi elanikest, vähemalt 850 000 inimest, kellest enamik olid tutsid. Nii verist ja halastamatut genotsiidi polnud maailm juba tükk aega näinud. Toona sõjalist üksust Rwanda Patriootlikku Rinnet (RPF, Rwandan Patriotic Front) juhtinud Kagame oli mees, kes genotsiidi peatas, ning alates sellest ajast peeti teda de facto riigi juhiks, kuigi ta töötas kuni 2000. aastani president Pasteur Bizimungu asepresidendi ja kaitseministrina.

Kuigi Kagame suutis peatada vägivalla tutside vastu, on Rwanda uus valitsus seotud siiski mitmete massimõrvadega ning sekkus ka sõtta Zaires ehk tänapäeva Kongo Demokraatlikus Vabariigis, kus Rwanda vägede ohvriks langes ka hulgaliselt süütuid hutu tsiviilisikuid. Tapetute arv võib jääda 200 000 – 350 000 inimese vahele.

Kuni praeguseni on Rwanda on RPFi liidri Kagame võimu all ebademokraatlik riik. Pärast ametlikult võimule tulemist on ta võitnud kolmed valimised, teenides igal korral enam kui 90 protsenti häältest. Samas pole rahvusvahelised vaatlejad hinnanud ühtegi neist valimistest vabadeks. Selleks, et veel kauem võimul olla, korraldas ta põhiseaduse muutmiseks referendumi, mida samuti välisvaatlejad ausaks ei pidanud.

Paul Kagame on Rwanda presidendina ametis alates 2000. aastast.

President on pikaajaline Arsenali fänn

Lisaks võimuihale on Kagame tulihingeline Arsenali fänn ning seda juba 30 aastat. Ta kommenteerib Twitteris regulaarselt meeskonna esitusi, avaldades nii kiitust kui ka laitust. Märtsikuu esimesel päeval andis ta pressikonverentsi, kus teatas, et mida edukam on Arsenal, seda paremini läheb nii temal kui ka Rwandal.

«Mida paremad oleme, mõtlen siin Arsenali, ning lähemale suurele auhinnale jõuame, seda rohkem tuleb dividende. Kujutage ette, kui tuleme sel hooajal meistriks. Torman siis panka raha välja võtma,» teatas ta.

Presidendi sõnul on koostöö Arsenaliga olnud väga edukas ning muutub ajapikku aina edukamaks. «Saame siit palju rohkem tagasi,» märkis ta ning lisas, et tulu hinnatakse mitme mõõdikuga. Näiteks Rwanda külastatavuse, riigiga tuntuse laienemise ja uute investeeringute läbi.

Hoolimata sellest, et Kagame võimu kritiseerijad vangistatakse või kaotatakse jäljetult ning riik on sisuliselt diktatuuri all, ei näe Arsenal antud sponsortehingus probleemi. Klubi sõnul tehakse koostööd pigem Rwanda turismiameti kui riigi valitsusega. Ning seda, et Kagame aeg-ajalt avalikult Arsenali omanikke kritiseerib, peetakse selle tõestuseks.

Riigil puudub spordisüsteem, kuid tippklubidele raha jätkub

The Athletic kirjutab, et kuigi nii mõnigi Arsenali fänn on ebamoraalse ja küsitava sponsori osas kriitiline, usub klubi, et toetajad oleksid veelgi pahasemad, kui nad ei suudaks üleminekuturul teistega konkureerida. Mingil määral leiavad fännid rahustust teadmisest, et moraalselt kaheldavaid sponsoreid jagub pea igasse Premier League’i klubisse. Olgu tegu siis kas krüptoraha või hasartmänguga seotud ettevõtetega.

Mis puudutab aga Rwandat, siis riigi imidži mõttes on president Kagame teinud midagi õigesti, sest Rwanda on aina jõulisemalt maailmakaardile kerkimas. Peetakse ju sel nädalal pealinnas Kigalis FIFA 73. kongress, mille järel saab jalgpalli katuseorganisatsiooni president Gianni Infantino alustada tõenäoliselt uut ametiaega.

2025. aastal toimub Rwandas aga jalgratta MM. Seda siis riigis, kuhu meie rattaproff Rein Taaramäe on sõprade abiga viinud sadu kilogramme rattavarustust, et kohalikud saaksid alaga tegeleda. Möödunud aastal antud intervjuus Postimehele tõdes Taaramäe, et kogu riigi spordisüsteem on kehv. Näiteks Tokyo olümpial osales Rwanda kõigest viie sportlasega – kahe jooksja, kahe ujuja ja ratturiga. Ühtegi medalit pole Rwanda olümpialt kunagi võitnud.

Kuid suurte jalgpalliklubide toetamiseks paistab riigil raha jätkuvat, sest president Kagame sõnul võib «Visit Rwanda» logo peagi näha ka kolmanda maailmakuulsa jalgpalliklubi särgil. Olgu siinkohal täpsustatud, et lisaks Arsenalile teeb Rwanda koostööd ka Prantsusmaa tippklubi PSGga, kelle esindusmeeskonna treeningriided ning naiskonna mängusärk kutsuvad inimesi reisima Aafrika keskosas paikenvasse riiki.

***

*Maailmapangal puuduvad andmed Andorra, Kuuba, Liechtensteini, Monaco, Põhja-Korea ja Süüria kohta.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles