Kui Eesti vasaraheite eksrekordinaine Anna Maria Orel kolmapäeval pärast TTÜ staadionil tehtud heitetrenni päevinäinud soojaku põrandale maha istub ja jalanõusid mudast puhastama hakkab, ei liigu tema näos pealtnäha ükski lihas. «Nagu ma ennist ütlesin, siis mudaga on isegi okei,» kostab ta nii muuseas.
Kuigi pealetrügiva kevade ja aina kõrgemalt käiva päikesega muutub Nõmme mändidealune kohati parajaks porimülkaks, on see heitjate jaoks ikkagi väikestviisi pidupäev. Sest talv on läbi saanud. «Muda pole küll meeldiv, kuid tuleb ikkagi maha. Vähemalt on nüüd soe ja käed ei külmu,» sõnab talv läbi TTÜ staadionil heitetrenne teinud Orel.
Ta täpsustab: «Ühe korra ei tulnud see aasta heitma, kui väljas oli –20. Siis tundus liiga mõttetu üritamine. Miinus 15ga olime aga väljas.»
Mingist ülikvalitatiivsest treeningust selliste miinuskraadide juures mõistagi rääkida ei saa, kuid kordused vajavad siiski tegemist ja keha toonuses hoidmist. Noorteklassis oli alternatiiviks ka sisehallis kummivasara vastu seina loopimine, kuid täiskasvanute seas see enam kõne alla ei tule. Pealegi on pealinna suurim sisehall Tallinna spordihall praegu remondis.
«Mul pole muud võimalust. Kui Eestis olen, siis pean siin käima. Vahet pole, mis ilmaga,» jätkab 26-aastane Orel, kelle päev südatalvel näeb üldjuhul välja järgmine.
Ta teeb siseruumides end soojaks, sõidab istmesoojendusega autoga staadionile, haarab lumelabida, käpikud, ringi lumest/jääst puhastamiseks vajaliku soola ja neli vasarat pihku ning hakkabki loopima. Esmalt lund, seejärel vasaraid. «Õnneks on mul Genro ka abis,» osutab ta juhendaja Genro Paasile.
Kui uurida, mis on talvistes tingimustes kõige tülikam, kostab treener muigelsui: kui vasar lume alla mattub. «Vahel kaovadki niimoodi ära, et alles kevadel sulavad välja. Seome küll nende külge linte, mis sabana august välja turritavad, ent täiesti lollikindel see pole,» sõnab Paas.