BLOGI ⟩ Eesti koondis läheb EM-valiksarjale vastu kaotuse pealt

Ungari vs. Eesti maavõistlus.
Ungari vs. Eesti maavõistlus. Foto: ATTILA KISBENEDEK/AFP/Scanpix

Eesti jalgpallikoondis kaotas võõrsil peetud maavõistluse Ungarile 0:1.

Kohtumise ainsa värava lõi Ungari 41. minutil. Ungaril tekkis võimalus nurgalöögist, kust mängiti kõrge kaarpall karistusala joonel seisnud Zsolt Kalmárile. 27-aastane poolkaitsja lajatas seejärel palli maapõrkega Eesti värava suunas, kuid suurem asi löök see ei olnud. Tema õnneks jäi sooritusele peaga ette ründaja Martin Ádám, kes palli Karl Jakob Heina seljataha suunas.

Neli minutit varem sahistas Eesti väravavõrku Bendeguz Bolla, kuid VAR tuvastas, et mängija oli suluseisus.

Eesti kõige ohtlikum moment avapoolajal sündis 15. minutil, kui Rauno Sappinen pääses Ungari kaitseliini taha, kuid väravavaht Denes Dibusz tegi hea tõrje.

Mängu 63. minutil tekkis Sergei Zenjovil tänu Maksim Paskotši heale söödule võimalus mäng viigistada, kuid jällegi oli väravavaht Dibusz ülesannete kõrgusel. Viis minutit hiljem astus Nikita Baranov oma karistusalas Milos Kerkezele kannale ning peakohtunik määras pärast videokorduse vaatamist penalti. Eesti koondise väravavaht Hein arvas aga nurga ära ning tõrjus Roland Sallai löögi.

Kohtumise lõpufaasis hakkas Eesti mängima pikki palle vahetusest sekkunud Sten Reinkorti peale. Korra tõi see ka edu, kuid vastaste trahvikasti murdnud Erik Sorga hoidis palli üle ja pealelöögile ei jõudnudki. Nii tuli Eestil leppida EM-valiksarja peaproovis 0:1 kaotusega.

Tänane kohtumine on eelkõige ettevalmistus esmaspäeval toimuvaks EM-valikturniiri avamänguks, kus Eesti läheb võõrsil vastamisi Austriaga.

Viimati mängis Eesti jalgpallikoondis aasta alguses, kui leppis Portugalis peetud sõpruskohtumises 1:1 viiki Islandiga ning teenis 1:0 võidu Soome üle.

Ungariga on Eesti ajalooliselt kohtunud kaheksal korral, kuid võitnud neist vaid ühe mängu. Viimati kohtusid meeskonnad 2018. aastal UEFA Rahvuste liigas. Kui koduväljakul õnnestus Eestil 3:3 viiki mängida, siis võõrsil tuli leppida 0:2 kaotusega.

Erinevatel põhjustel on koondises mõned puudujad, kuid kokku saadi korralik koosseis. Vahepealsest kaelanärvi vigastusest on paranenud esiväravavaht Karl Jakob Hein. Kaitseliini liidreid Joonas Tamm jättis nädalavahetusel haiguse tõttu vahele koduklubi Bukaresti FCSB mängu Rumeenia liigas, ent tervenedes liitub koondisega.

EM-valiksarja esimene voor peetakse neljapäevast laupäevani. Viieliikmelisse alagruppi kuuluv Eesti on seal vaba ning seetõttu peabki saatusekaaslase Ungariga maavõistluse. Meie esimene vastane Austria teeb F-alagrupis avalöögi reedel kodus Aserbaidžaani vastu, veel mängivad Rootsi – Belgia.