Kas juhendaja peab tõesti ööpäev läbi vastutama kõige eest, mida sportlane teeb? Aga siis ütlevad meie lugupeetud kontrollorganid, et treener ületab oma võimupiire, ahistab.
Näiteks lugu enda treenerielust. Sportlane, noormees, ürgtalent. Plahvatusvõime meeletu, ole ainult mees, tee kolm-neli aastat tööd ja maailma tipp on sinu. Aga sama palju, kui oli andekas tema keha spordi jaoks, oli tema vaim andekas vastassugupoole võlude suhtes.
Treeningud kujunesid rohkem soojenduseks või taastumiseks. Viimases hädas sai tehtud isegi kaheleheküljeline leping, kuhu pandud punktid said põhjalikult läbi arutatud ja allkirjad antud. Probleem? Seda täitis vaid treener.
Hankisin vahendid, kasutasin maailmatasemel oskusteavet, analüüsisin, keskendusin, otsisin toetajaid ja sponsoreid, maksin ise, kui oli vaja. Ja mida sain vastuseks? Telefonikõne sponsorilt, kes oli nõus kostitama talenti korraliku lõunasöögiga oma restoranis, aga sportlane oli igapäevase söömise asemel otsustanud ärimeheks hakata ning müüs oma nädala lõunasöögid sõpradele poole hinnaga maha.
Punastasin, vabandasin ning tundsin häbi kaaslinlasest ettevõtja ees, kes usaldas mu sõna. Samal ajal lugesin meediast, et eeskujulikumat sportlast pole kunagi olnud ning kehva vormi põhjus oli see, et treeneril polnud aega sportlasega tegeleda! Olin vait ega rääkinud, sest noore inimese tulevik oli veel ees, ega tahtnud anda hinnangut, mis võinuks rikkuda inimese elu.
Minul oli lihtsam, kuigi nendel hetkedel oli ikka valus. Minu sissetulek ei sõltunud treeneritööst, sest kui Eesti vabaks sai, siis otsustasin, et treeneriamet on küll tore ja huvitav, kuid raha peab mujalt teenima. Aga mida teevad need treenerid, kellele on see amet ka leib? Kannatavad, vaikivad ja elavad lühema elu, sest tervist sööb juhendajaamet korralikult.