:format(webp)/nginx/o/2023/04/02/15235627t1ha629.jpg)
Laupäeval jõudsid korvpalliliiga NBA ja NBPA ehk NBA mängijaid ühendav ametiühing kokkuleppele uues töölepingus. Ees ootavad nii mõnedki muudatused.
NBA ja NBPA vaheline senine tööleping kestab järgmise hooaja lõpuni, kuid mõlemal poolel oleks võimalik juba pärast praegust hooaega sellest enneaegselt lahkuda. Seetõttu pidasid pooled läbirääkimisi, et vältida järjekordset tööseisakut.
Iseenesest poleks selles midagi uut, sest tööseisakuid on NBAs varemgi aset leidnud. Viimati juhtus see 2011. aastal ning kestis 161 päeva. See lükkas hooaja alguse detsembrisse ning tavalise 82 mängu asemel pidasid tiimid põhihooajal 66 kohtumist.
Tööseisaku ajal ei saa tiimid mängijatega kokkuleppeid sõlmida ning korvpalluritel polnud ligipääsu NBA tiimide treeningkeskustele, treeneritele või muule taustajõule.Seekord soovisid pooled ilmselgelt seda vältida.
Nii teataski NBA laupäeval, et uue töölepingu osas on jõutud kokkuleppele ning kuigi praegune kokkulepe kehtib kuni järgmise hooaja lõpuni, siis viimasest aastast astusid pooled välja ning uus kokkulepe jõustub sellest suvest.
«Finantsiliselt ajaloo edukaim aeg NBA ajaloos jätkub ilma seisakuteta veel vähemalt kuus aastat pärast seda, kui liiga ja mängijad jõudsid esialgse kokkuleppeni, mis jõustub sellest suvest,» seisis NBA kodulehel avaldatud teates.
Läbirääkimised kestsid enam kui aasta ning uue töölepingu pikkuseks on seitse aastat. Tõsi, viimasest aastast on võimalik pooltel välja astuda ning seetõttu ongi töörahu garanteeritud kuueks aastaks.
Kanepi tarvitamist enam ei kontrollita
Kõige kõmulisem reeglimuudatus on ilmselt see, et edaspidi saavad mängijad rahumeeli kanepit – täpsemalt marihuaanat – tarvitada. Tõsi, USA Today Sports kirjutab, et tegelikkuses pole liiga juba 2020. aasta koroonamulli järgsest ajast marihuaana tarvitamise osas teste läbi viinud
Ka testimise ajal ei olnud reeglid liiga ranged. Nimelt pidi mängija andma kõigepealt kolm positiivset proovi enne, kui sellele järgnes võistluskeeld. See tähendab, et vaid üksikud mängijad said reaalselt kanepi tarvitamise eest karistada.
Olgu lisatud ka see, et kanepi kasutamine juba pea pooltes osariikides ka seaduslik ehk tegu pole USAs mingi tabuteemaga.
Kui marihuaana mitte testimine mõjutab ainult oassi sportlasi ning pigem on sellel mõju sportlaste vaba aja veetmisele, siis üks kokku lepitud muudatustest on ka sportlik. Nimelt hakatakse pidama hooajasisest turniiri.
/nginx/o/2023/04/02/15235629t1h7157.jpg)
Kuigi täpseid detaile pole veel teada, siis portaal Pounding the Rock on toonud välja, mis on seni selle kohta teada. Turniiri eel peetakse kvalifikatsioonimänge, kuid tiimidele see lisakoormust ei tähenda, vaid mõned põhihooaja kohtumised lähevad arvesse ka turniirile kvalifitseerumiseks.
Sinna pääsevad kaheksa klubi, kes hakkavad tiitli eest heitlema. Veerand- ja poolfinaalid mängitakse ühe võiduni, mis tähendab, et seal võib tulla mitmeid üllatusi. Kusjuures ka veerand- ja poolfinaalid lähevad põhihooaja mängude hulka. Ainult finaal ei lähe põhihooaja mänguna kirja ehk sinna jõudnud tiimid saavad 83. kohtumise.
Selleks, et hooajasisene turniir ei kulgeks farsiks, vaid mängijad ikka pingutaks selle võitmise nimel, on välja pandud ka rahaline preemia. Täpsemalt saab iga võitjatiimi mängija 500 000 dollarit.
Mängijate jaoks suureks ja kasulikuks muudatuseks on kindlasti ka see, et edaspidi võivad tiimid mängijaga lepingut pikendades suurendada nende aastapalka võrreldes kehtiva lepinguga kuni 140 protsenti. Varem seisis see number 120 protsendi peal.
Tõsi, see kehtib vaid lepingu esimese aasta poole, sest tihtipeale sõlmitakse lepinguid, millega mängija palk suureneb iga hooajaga.
Lisaks sellele antakse tiimidele võimalus sõlmida praeguse kahe mängija asemel hooaja jooksul kolme korvpalluriga kahesuunaline leping ehk nad võivad esindada nii NBA tiimi kui ka selle tütartiimi G-liigas.
Ülekulutavatele tiimidele tõmmatakse kammitsad peale
Küll ei ole präänikut ilma piitsata ja seda just kõige suuremate kulutajate osas. Nimelt peavad meeskonnad, kes lähevad teatud mahus üle NBA palgalimiidi, maksma luksusmaksu. Sel hooajal on selleks summaks 156 983 000. Iga dollar, mis üle selle läheb, maksustatakse.
Kuigi see peaks motiveerima tiime raha mitte liiga uljalt kulutama, siis mõne klubi omaniku jaoks pole probleemi palliplatsil edu saavutamise nimel raha põletada. Seetõttu võetakse kasutusele teine palgalae piir.
Kui tiimid kulutavad enam kui 17,5 miljonit dollarit üle luksusmaksu piiri, siis kaotavad nad mitmeid vajalikke mehhanisme, et panna kokku konkurentsivõimeline tiim.
Üheks neist on mid-level exception ehk eesti keelde tõlgituna kesktaseme erand. Praeguse süsteemi järgi saavad kõik tiimid seda kasutada ning selle abil saab tuua tiimi korralikul tasemel mehe, kes palgalimiidi alla arvesse ei lähe. Tänavu saab luksusmaksu maksev tiim pakkuda mängijale natuke alla 6,5 miljoni dollarilist palka. Selle erandi all sõlmitud lepingu maksimaalseks pikkuseks on luksusmaksu maksval tiimil kolm aastat ning palk tõuseb igal aastal viis protsenti. Kusjuures luksusmaksu mitte maksvatel tiimidel on kasutada veelgi suuremas väärtuses sama erand.
/nginx/o/2023/04/02/15235630t1h7b0c.jpg)
See on just üks neist mehhanismidest, mis uue palgalae ületamise piiri järgi tiimidelt ära kaob. Lisaks sellele ei saa nad enam anda ära seitsme ja enama aasta kauguseid drafti esimese ringi valikuid ning nad ei tohi mängijate vahetamisel võtta kanda rohkem palgaraha, kui nad tiimist välja saadavad.
Tegelikult soovisid liiga esindajad väidetavalt näha praeguse «pehme» palgalimiidi asemel «kõva» palgalimiiti, mida lihtsalt ületada ei tohi ja kõik, kuid seda ei õnnestunud neil läbi suruda. See ei oleks midagi haruldast, sest mitmes USA spordiliigas, näiteks MLB ja NHL, on see kasutusel.
ESPNi mainekas ajakirjanik Adrian Wojnarowski kirjutab lisaks ka seda, et tiimidele lisatakse uusi kulutamisvõimalusi, kululimiidi erandeid ja mängijate vahetamise reeglite erandeid ja seda just tiimidele, kes on pigem limiidist allpool.
Mängijatele antakse lisavõimalusi teenida ka korvpalliplatsi kõrval. Nimelt võivad mängijad uue töölepingu järgi investeerida NBA ja WNBA tiimidesse ning lisaks neile veel ka spordipanustamis- ja kanepifirmadesse.
Kõik ei ole rahul
/nginx/o/2023/04/02/15235633t1hd1bf.jpg)
Kuigi kokkulepe on esialgne ja seetõttu pole paljud mängijad veel sõna võtnud, siis Golden State Warriorsi kogenud ääremängija Draymond Green oli uue töölepingu osas ülimalt kriitiline.
«Mängijad kaotavad taas… Keskmise ja madalama spektri tiimid ei kuluta, sest nad ei taha. Nad tahavad kaotada,» põrutas ta ühismeedias. Lisaks sellele naeris ta välja selle, et hooajasisese turniiri võitnud tiimi mängijad saavad 500 000 dollarit preemiat. Tema sõnul pakuti algselt võitnud tiimi mängijatele miljon dollarit näkku.
«Ma pole kunagu näinud kedagi minemas läbirääkimistelauda kõikide vahendiga, mis kogu masina käima panevad ja neid iga kord kaotamas,» lisas Green.
Tema sõnul kaotavad edaspidi just noored mängijad ja need, kes pole veel NBAsse pääsenud.
Küll on selge, et töölepinguga minnakse edasi. Kuigi hetkel on kokkulepe esialgne, siis ESPNi sõnul ratifitseerivad mängijad, klubide omanikud ja liiga selle lähinädalatel.