Saada vihje

Mis asi on laksusport, mis nõudnud vähemalt ühe inimese elu?

Power Slap League võistlussarjas on eesmärk vastane labakäega oimetuks lüüa.
Power Slap League võistlussarjas on eesmärk vastane labakäega oimetuks lüüa. Foto: Power Slap League/Twitter

Ookeani taga on pead tõstmas spordiala, mis on tagajalgadele ajanud nii professionaalsed võitlejad, arstid kui ka tavalised fännid. Ometi teeb laksusport aina jõulisemaid edusamme.

Laksuvõitlus tuleks liigidata ilmselt võitlusspordi alla, kuigi tõenäoliselt pole traditsioonilised võitlussportlased sellega päri. Seda seetõttu, et laksuvõitlus on rünnakule orienteeritud sport, kus kaitse puudub.

Millega siis täpsemalt tegu on?

Laksuvõitlus on üks-ühe võistlus, kus vastased löövad teineteisele kordamööda labakäega näkku. Kuigi sarnaseid reguleerimata võistlusi on n-ö keldrialustes kohtades peetud juba mõnda aega, andis Nevada spordikomisjon möödunud aasta oktoobris laksuspordi liigale Power Slap ametliku heakskiidu.

Võistluste reeglid on järgmised. Mündivise otsustab, kes alustab löömist. Sportlasel on oma soorituse tegemises 30 sekundit, sama kaua aega on teisel sportlasel löögist taastumiseks. Raundide arv sõltub formaadist, kuid minimaalselt on neid kolm.

Igas raundis saab võistleja teha ühe löögi. Kui ta ei suuda vastast nokauteerida, saab ta oma löögi eest punkte. Täpselt nagu poksis või MMAs teenib raundi võitja 10 ja kaotaja 9 või vähem punkti. Hindamiskriteeriumid põhinevad ründaja efektiivsusel, aga ka kaitsja reaktsioonil ja taastumisajal.

Vastast tuleb rünnata kindlasse piirkonda ning labakäega. Kaitses olev sportlane ei tohi enne rünnakut end liigutada. Nagu võitlusspordis ikka, on sportlased jaotatud eri kaalukategooriatesse.

Kui suur on auhinnaraha?

Power Slap on enamat kui lihtsalt spordiliiga. Nimelt õnnestus Power Slapil sõlmida leping USA telekanali TBSiga ning esialgsest spordivõistlusest sai ühtäkki tõsieluseriaal, kus võitlejad elavad kõik ühe katuse all. Power Slapi nelja esimest episoodi vaatas telekanalist umbes 275 000 silmapaari. Instagramis on võistlussarjal 838 000 jälgijat, Youtube’is on Power Slapi menukamad videod kogunud kuni 500 000 vaatamist.

Võistlustel osalemise eest teenib võitleja 2000 dollarit. Kui sportlasel õnnestub lahing võitja, teenib ta veel 2000 dollarit. Kogu saatesarja võitja teenib kuuldavasti boonusena veel 10 000 dollarit.

Arvestades, millised võivad olla Power Slapi tagajärjed, on ennist mainitud summad muidugi tühised. Teadaolevalt on vähemalt laksuvõistlus lõppenud sportlase surmaga. See ei juhtunud küll Power Slap võitlussarjas, ent analoogsel Slap Fighting Championshipil.

Nimelt suri eelmisel aastal Poola võitleja Artur «Waluś» Walczak, kes löödi oktoobris toimunud võistlust nokauti ning viidi haiglasse, kuid kuu aega hiljem endine rammumees suri. Ametlikuks surma põhjuseks oli kesknärvisüsteemi pöördumatust kahjustusest tingitud mitme organi rike.

Poksija asus rünnakule

«Power Slap on kohutav idee. See tuleb lõpetada,» säutsus karjääri jooksul vaid võite kogunud profipoksija Ryan Garcia. Poksi kergekaalus maailma paremikku kuuluv Garcia langes seejärel kriitikute tule alla, kes tuletasid talle meelde, et ta ise teenib raha samamoodi teiste inimeste löömise eest. Garcia sõnul on kaks spordiala kardinaalselt erinevad, sest poksis saavad inimesed end kaitsta, laksuvõistlusel aga mitte.

Ryan Garcia sõnul tuleks laksusport ära keelata.
Ryan Garcia sõnul tuleks laksusport ära keelata. Foto: Carmen Mandato

Power Slap võitlusliigat veab Dana White, kes on paremini tuntud vabavõitlusliiga UFC presidendina. Tema sõnul tehakse omalt poolt kõik, et sportlastel oleks turvaline võistelda. Olgu siinkohal veel mainitud, et sportlased kasutavad võistlustel hambakaitsmeid ja kõrvatroppe.

«Kulutame raha, et olla kindlad, et meil astuvad vastamisi kaks tervet inimest. Võistlustel ja nende järel on korralik meditsiiniline valve. Peame inimesi harima, samamoodi nagu pidime inimesi harima vabavõitluse kohta,» rääkis White.

«Power Slapis saab sportlane 3 – 5 laksu võistluse kohta. Poksijad saavad ühe matši jooksul pihta 300 – 400 löögiga. Ja arvake mida? Kui teile see kurat ei meeldi, siis ärge vaadake seda. Keegi ei palu teilt seda. Ah et teil hakkab vastik. Vaadake siis «The Voice’i»!» põrutas White.

Neuroloogid on šokeeritud

Kuigi White võib rääkida sportlastele pakutavatest arstlikest tugiteenustest, kritiseerivad neuroloogid antud spordiala teravalt.

Neuroloog Perttu Lindsberg oli esimest korda Power Slapi võistlust nähes šokeeritud. Lindsbergi sõnul on spordiala – kui seda nii saab üldse nimetada – harrastades suur oht saada ajukahjustus. «Kõige tõenäolisem tagajärg on peapõrutus. Kui niimoodi korduvalt põrutada saada, ei tee see kellegi tervisele head,» rääkis Lindsberg.

Samuti on oht, et inimene võib korduvalt pead põrutades saada kroonilise traumaatilise entsefalopaatia (CTE), mis esineb ka näiteks poksijate, hokimängijate ja ameerika jalgpallurite seas. CTE võib muu hulgas põhjustada psüühikahäireid ja impulsikontrolli häireid. Ajuvigastused võivad põhjustada ka une- ja mäluprobleeme.

«Ma arvan, et see on kohutav. Ma ei saa aru, miks keegi peaks sellega tegelema. Kuidas saab kellelgi millegi sellise vastu kirg olla,» jäi neuroloogile arusaamatuks.

Kui inimest niimoodi lüüa, on oht ka arterite purunemiseks. «Ajju läheb neli arterit ning seda tüüpi keeravad vigasused tekitavad ohtu arteri rebenemiseks. Rebenenud arter võib põhjustada insuldi,» rääkis arst.

Kui kellelgi tekkis eelneva jutu peale ikkagi huvi Power Slap liigas end proovile panna, siis selleks tuleb täita võitluste kodulehel olev ankeet. Seal tuleb muuhulgas anda teada, milline on teie võitlusspordi taust ning miks tahate laksusportlaseks saada.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles