:format(webp)/nginx/o/2023/11/14/15719765t1h8f7c.jpg)
Romet Jürgensonist võib saada järgmine eestlane, kes koputab WRC-sarja uksele. Pidevalt arenedes võib ta tagada endale mitmeaastase tuleviku MM-sarjas, millega kaasnevad kulud võtab enda kanda rahvusvaheline autoliit (FIA). Eelmisel nädalal lõppenud karjääri teisel hooajal võitis ta Euroopa rallide karikasarja juunioride arvestuses ning suure tõenäosusega näeb teda järgmisel aastal JWRC-sarjas.
23-aastane Jürgenson tõusis komeedina rallimaailma orbiidile möödunud aastal, kui võitis FIA Rally Stari Euroopa finaali. Ta pääses kuue väljavalitu sekka, kes osalesid tänavu nn rallitähtede programmi debüüthooajal. Nad said FIA kulu ja kirjadega osaleda kuuel rallil, mis sõideti peamiselt Kesk- ja Lääne-Euroopas ega kuulunud MM-sarja. Neli korda sõideti kruusal ja kaks korda asfaldil, oktoobris põigati ka Saaremaa rallile.
Jürgenson ja teekaaslased pidid aasta vältel täitma neile personaalselt seatud eesmärke. Oluline oli näidata pidevat arengut, sest paremusjärjestust sõitjate kohta ei peetud. Kuuest kiirusekummardajast jääb järgmiseks aastaks rallitähe programmi püsima neli, kelle valib välja žürii. Nemad asuvad järgmisel aastal konkureerima WRC-sarja juunioride meistritiitlile.
Eelmisel aastal esimest hooaega Eesti meistrivõistlustel osalenud Jürgenson tegi kevadel debüüdi rahvusvahelises konkurentsis, kuid algus oli kõike muud kui positiivne. Katkestamised Horvaatias ja San Marinos tegid ta ettevaatlikuks.
:format(webp)/nginx/o/2023/11/14/15719764t1h5f58.jpg)
«Minu «megasuure» rallisõitjakarjääri mõlemad hooajad on alanud kehvasti. Seda tasuks tulevikus muuta. Tänavu jagasin oma hooaja mõttes kaheks. Sõidukiirus ja võimekus kasvasid järk-järgult ja kümne palli skaalal paneksin hindeks 8,5.
Lõpptulemust me aga tihtipeale vormistada ei suutnud ja sellega ei saa rahul olla. See oli treeningaasta ja oligi vaja, et juhtuks intsidente, millest õppida. Õppetunnid tulevad ju ikka oma lollustest. Kui tagasi vaadata, siis oli edukas hooaeg ja seda mitmes mõttes,» resümeeris Jürgenson.
«FIA näeb asja realistikult. Et keegi meist järgmisel aastal JWRC ära võidaks, peaks tähtede seis väga õige olema ja kõik peab perfektselt õnnestuma.»
Romet Jürgenson 2024. aasta eesmärkidest
Näiteks eelmisel nädalavahetusel alustas Jürgenson Saksamaal Lausitzi rallit tempokalt, kuid libises teisel kiiruskatsel ühes tagasipöördes kurvi liiga sisse ja keeras Ford Fiesta Rally3-auto külili. Kohapeal olnud väheste pealtvaatajate abiga võttis auto ratastele saamine mitu minutit ning Jürgensonil kulus tükk aega, et õige sõidurütm tagasi saada.
«Kohe pärast seda oli keeruline jätkata. Olime hooaja jooksul oma potentsiaali mõlemal teepinnasel näidanud ja see võttis pingeid vähemaks. Rumal olnuks kohe mingit viga teha, see tagus kogu aeg kuklas,» selgitas Jürgenson. Ta tõusis lõpuks kümnendaks ja oli Rally Stari arvestuses neljas.
Parimad mälestused on Jürgensonil oktoobri lõpust Kataloonia rallilt, kus ta tuli üldarvestuses kaheksandaks ja oli parim mittehispaanlane ning Rally3-autoga sõitnud rallimees. «Seal üle finišijoone jõudes oli väga ülev tunne. Need teed meeldisid mulle, olid väga tehnilised ja sobisid minu sujuva sõidustiiliga.
Uskumatu oli see, mis hakkas juhtuma pärast rallit. Saime Hispaaniast nii palju fänne juurde, et õnnesoove ja kiiduavaldusi tuli sotsiaalmeedias igast kanalist. Aastaga on mulle pöidlahoidjaid tekkinud ka Eestist, aga nüüd on neid kuhjaga ka Hispaanias,» jutustas Jürgenson.
/nginx/o/2023/11/14/15719769t1h5eaf.jpg)
Edu korral saab FIA kuludega sõita 2025. aastani
Jürgenson on ainus Rally Stari kuuluv eurooplane, tema konkurendid on näiteks Austraaliast, Omaanist ja kaks sõitjat Peruust, neist üks programmi ainus naine. Iga osaleja rallikogemus ja arengutase on isesugune ning nii on ka sõitjatele pandud eesmärgid personaalsed.
«Eesmärgid olid erinevad, alates tehnilistest nüanssidest kuni füüsilise ja mentaalse vormini. Tehnilise poole pealt näiteks pidin oma kaotuse Rally2-autodele saama alla kahe sekundi kilomeetri kohta, mille suutsin juba Hispaaniaga ära teha. Samuti vaadati, et kaotus oleks piisavalt väike katse esimesel läbimisel, mitte ainult teisel läbimisel, kui rada on juba tuttavam,» tõi Jürgenson näite.
Kuigi kõik märgid näitavad, et Jürgensoni karjäär jätkub järgmisel hooajal JWRCs, ei taha ta sündmustest ette rutata. Ametlikult pole nelja JWRCsse pääsejat välja kuulutatud, komisjon koguneb järgmisel teisipäeval ning neli õnnelikku kuulutatakse välja pärast seda.
FIA soovib, et sõitjad näitaksid järkjärgulist arengut ka järgmistel hooaegadel ning nii ei eeldatagi, et keegi neist peaks WRC debüüthooajal võitlema MM-tiitli nimel. Uue hooaja eesmärkide täitmise korral saavad neljast sõitjast kolm prii osalemisõiguse JWRCs ka 2025. aastal.
«FIA näeb asja realistikult. Et keegi meist järgmisel aastal JWRC ära võidaks, peaks tähtede seis väga õige olema ja kõik peab perfektselt õnnestuma. Esimesel aastal kohe MM-rallide katseid hästi sõita on keeruline, sest meil kõigil on praegu vähe kogemust,» toonitas Jürgenson. Kui seni on ta peaasjalikult sõitnud rallisid, mille kilometraaž jäi 120 ja 140 km vahele, siis MM-etapid on kaks korda pikemad.
Peale Rally Stari pakutud kuue ralli sõitis Jürgenson toetajate toel veel viis, seda esisillaveolise Rally4-autoga. Konkurentidega võrreldes panustas Jürgenson hooaega mitu korda rohkem oma vahendeid ning seda pidavat FIA programmijuhid hindama.
«Algusest peale oli mul mõte, et tuleb ise vaeva näha, et panustada lisavõistlustesse. Usun, et kui nüüd JWRCsse pääsen, jätkan samamoodi. FIA küll ei saa sundida, et tuleks lisaks sõita, kuid on selge, et mida rohkem kilomeetreid alustav rallisõitja kogub, seda rohkem kogemusi ta saab,» ütles Jürgenson.
/nginx/o/2023/10/04/15632461t1hbd4e.jpg)
Arvutimänguri unistus täitus
Rally Stari programmi pääses Jürgenson tänu edule WRC ametlikus arvutimängus. Nüüd, kui ta on suhu saanud n-ö päris rallisõitmise maitse, ta enam toas roolimist ja pedaalimist ei igatse. Kuid talvel lubas ta mänguroolilt tolmu maha pühkida ja äsja ilmavalgust näinud uue WRC arvutimängu ära proovida.
Jürgenson tegi oma esimesed sammud rallimaailmas kaardilugejana, tema paremal käel on kahel hooajal istunud kaardilugeja Siim Oja. Sõitja sõnul klapib nende koostöö hästi ning kuigi Oja on suurte kogemustega kaardilugeja, nappis välismaal sõitmise kogemust alanud hooaja eel ka temal.
«Eestis oli Siim hea põhja alla saanud, aga nüüd oli vaja sinna peale ehitama hakata. Ka talle oli kõik uus nagu mullegi. Aga usun, et praegu on Eestis üks tippkaardilugeja jälle juures. Mina olen temaga väga rahul olnud, aga vaatame veel, mis meie koostööst edasi saab. Tuleb maha istuda, midagi kindlat veel öelda ei oska,» lausus Jürgenson. Ta kinnitas, et vastupidi ootusele soovitas FIA kasutada emakeelset kiiruslegendi, et alustavad sõitjad kohaneksid uuel tasemel rallisõitmisega.
Kuigi Rally Stari programmi lõpptulemus pole veel teada, jäi Jürgensonile hooajast näppude vahele vähemalt üks võidukarikas. Ta võidutses FIA European Rally Trophy ehk Euroopa rallide karikasarja juunioride arvestuses ning pääseb seega FIA auhinnagalale, mis toimub tänavu Bakuus.
«Selles sarjas osalemine pole võib-olla eriti populaarne, aga tundub, et sealne esikoht läks FIA-le korda,» arvas Jürgenson. Uuendusliku Rally Stari edu tahetakse tema sõnul rakendada turundusvankri ette.
Lõpetuseks tänab Jürgenson kõiki toetajaid ja pöidlahoidjaid ning pani noortele rallientusiastidele südamele, et unistused võivad täituda. «Tahan öelda, et kui noortel on mõni unistus, siis see võib täide minna. Ma isegi ju unistasin rallikarjäärist ja suutsin oma võimaluse ära oodata. See tõestab, et unistused võivad täituda,» ütles Jürgenson.