Kanepi ja Karjuse tee sai terava lõpu

Silver Karjuse sõnul kaotas Kaia Kanepi tema vastu usalduse, treener peab probleemide põhjustajaks psühholoog Mare Porki.

FOTO: Joosep Martinson / SMPimages

Jaanuaris toimunud Austraalia lahtiste meistrivõistluste teises ringis mängis Kaia Kanepi tujutult ja kaotas venelannale Jekaterina Makarovale. Kanepi halva tuju põhjus oli enne kohtumist toimunud vestlus treener Silver Karjusega. Õigupoolest polnud see tavaline mänguks häälestav jutuajamine – see oli tõsine tüli.


Söed olid tuha all hõõgunud juba varem. Karjus tundis, et Kanepi ei usalda tema nõuandeid enam sama vastuvaidlematult kui nende koostöö alguses 2010. aastal. Seevastu otsis Kanepi üha enam abi psühholoog Mare Porgi juurest. Naiste vahel tekkis usaldus.

Seni edukana paistnud tandemis särtsuv pinge oli nähtav ka neid ümbritsevatele inimestele. Nad märkasid, kuidas treener ja õpilane püüdsid koostöösse tekkinud mõrasid tasandada ja vähemalt korraks – pärast hooaja esimesel turniiril Brisbane’is saavutatud hiilgavat võitu – tundus, et nende seni edukas koostöö võib jätkuda.

Kuid tegelikult oli sellega edutee otsa saanud. Austraalia lahtistel piirdus Kanepi teise ringiga, sellele järgnes õlavigastusest tingitud paus, edutult kulgenud USA turnee ja lõpuks kolmapäeva õhtul oma kodulehel tehtud avaldus, milles teatatakse sportlase ja treeneri koostöö lõppemisest. Karjus oli Kanepil karjääri jooksul juba kaheksas treener…

Mõjutatud sportlane

Karjus valis selgituste jagamiseks ETV hommikuprogrammi «Terevisiooni», kus süüdistas juhtunus Porki. «Mul ei olnud võimalik enam treenerina töötada, kuna Kaia enam minusse ei uskunud,» tunnistas Karjus.

«Mina väidan, et Kaia jäi Porgi lõksu ja sealt hakkasidki igasugused väiksemad lahkhelid, ta on mõjutanud Kaiat nii palju, et mul ei ole temaga enam võimalik koostööd teha. Ma ei taha Porki süüdistada, aga kõik sportlased, palun hoidke tava­psühholoogidest eemale, et te ei astuks sama reha otsa.»

Karjuse sõnul olid koostöö alguses tema ja Kanepi arusaamad sarnased, nad astusid ühte jalga. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkas aga Pork sportlast mõjutama. «Ta tahtis teha Kaiast etteruttavalt 39-aastast kanalajuhatajat Maalit,» nentis Karjus.

«Kanepi on täna 26-aastane, ta on tippsportlane ja ma loodan siiralt, et tema parimad päevad on veel ees, aga ma ei saa seda garanteerida. Kaia muutus, ta ei suhtunud lõpuks nagu enam sportlane – sa ei saa korraga teha tippsporti ja valmistuda juba ette eluks pärast karjääri lõppu.»

Otsitakse uut treenerit

Postimehe telefonikõnedele Karjus eile ei vastanud, nii nagu jäi ajakirjanikele kättesaamatuks ka Pork. Samas ei saa Karjuse väiteid nimetada subjektiivseks lahmimiseks, tema sõnadele andis kinnitust Kanepi isiklikult. Samas ei soovinud sportlane kogu loole oma selgitusi lisada.

«Toetan Silveri nägemust. Kui ta nii ütles, siis nii on, ma ei hakka üldse midagi vastu vaidlema,» sõnas eile koos Andrei Luzginiga harjutanud Kanepi. «See on aga liialdus, et eelistasin psühholoogi treenerile. Ma üldse ei tahaks rääkida sellest, kelle juures käin või millist psühholoogi kasutan.»

Kui Kanepit ja Karjust ümbritsevatele inimestele ei tulnud  koostöö lõpp ootamatu, oli see üldsuse jaoks üllatuspomm – umbes samasugune, nagu nende koostöö algus. Oli ju kaks aastat tagasi äsja treeneri, sponsorite ja mänedžerita jäänud Kanepi siirdunud üksinda USA turneele, kui sai kirja harrastustennisist Karjuselt. Kiirelt arenenud tihe suhtlus päädis sellega, et koju naastes palus Kanepi Karjuse endale appi.

Edasises on juba tunda muinasjutuhõngu – vägevad võidud maailma tippude üle, esimene WTA turniiri võidukarikas ja järsk tõus maailma edetabelis.

Kanepi jätkab esialgu harjutamist Luzgini näpunäidete järgi, ent otsib endale ka päris uut treenerit. «Mõnda aega saan üksinda hakkama, aga perspektiivis ei saa,» tõdes Kanepi.

Kaia Kanepi treenerid läbi aegade

•    Tiit Kivistik (1993–2003) – Kivistiku juhendamisel jõudis Kanepi juuniorina maailma tippu ning võitis 2001. aastal Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel noorteturniiri.

•    Andrei Luzgin (2003–2007) – Luzgini käe all jõudis Kanepi esimese Eesti profitennisistina maailma edetabelis 40 parema hulka ning ka ühe WTA turniiri finaali.

•    Magnus Larsson ja Fredrik Loven (september 2007 – veebruar 2008) – lühikese koostöö lõpetamise põhjusena nimetas Kanepi iseloomude sobimatust.

•    Pablo Giacopelli (veebruar – september 2008) – Giacopelli juhendamisel jõudis Kanepi Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel veerandfinaali ning Pekingi olümpial 16 parema hulka. Koostöö lõpetamise põhjusena nimetas Kanepi iseloomude sobimatust.

•    Luca Appino (november 2008 – juuli 2009) – Appino käe all jõudis küll Kanepi maailma edetabelis oma karjääri kõrgeimale, 18. kohale, ent samas algas koos itaallasega ka suur langus. Koostöö lõpetamise põhjusena nimetas Kanepi Appino pereprobleeme.

•    Mait Künnap (november 2009 – veebruar 2010) – endine Eesti esireket Künnap tegi Kanepiga oma treeneridebüüdi ning kuigi algus oli paljutõotav, lõppes see koostöö üsna kiiresti.  

•    Silver Karjus (aprill 2010 – märts 2012) – Karjuse juhendamisel jõudis Kanepi Wimbledoni ja US Openi suure slämmi turniiridel veerandfinaali ning teenis kaks WTA turniirivõitu, lisaks saavutas karjääri kõrgeima, 16. edetabelikoha.

Tagasi üles