Uuendatud 7. aprill 2024, 20:00
Madis Mihkels (vasakul).
Madis Mihkels (vasakul). Foto: Jan De Meuleneir/IMAGO/Scanpix

Eesti maanteerattur Madis Mihkels (Intermarche - Wanty) lõpetas maailma ühe mainekama Paris–Roubaix' 259,7 km pikkuse ühepäevasõidu kümnendana.

Võidu noppis Mathieu van der Poel (Alpecin, 5:25.58), Mihkels lõpetas suuremas grupis, mis jäi võitjast natuke vähem kui viie minuti kaugusele ning jagas kohad kaheksandast kuni 16-ni.

20-aastane Mihkels ületas finišijoone 11. kohal, kuid kuna kaheksandaks tulnud hollandlane Tim van Dijke (Visma) ei püsinud velotrekil sõidetud võistluse lõpuosal rajapiirides, langetati ta hiljem esikümnest välja. Seega tõusis Mihkels kümne parema sekka ja nii kõrgel pole ükski eestlane varem Paris–Roubaix' võistlusel lõpetanud. Siiani oli parim Jaan Kirsipuu 1997. aastal saavutatud 14. koht.

«Olen tõesti väga rahul. Tundsin ennast hästi, kuid oli ka kriitilisi hetki. Arenbergi sektori lõpus läks rehv katki ja pidin väga palju end kulutama, et ette järele saada. Tänu sellele olin järgnevatel sektoritel võlas ja jäin paar korda maha, kuid sain siiski järgi,» rääkis Mihkels võistluse järel Eesti jalgratturiteliidu pressiteate vahendusel.

«35 km enne lõppu läks jälle rehv ja taaskord pidin kulutama end, et järele saada. Viimasel 10 km olin täiesti krampides ja viimasel sektoril jäin jälle maha, kuid hoidsin sujuvalt võimsust peal ning sain paar kilomeetrit hiljem taas järgi. Peale kõike seda on TOP10 Roubaix’l minu jaoks tõesti super tulemus!» lisas Mihkels.

Mihkels teenis legendaarsel võistlusel karjääri kopsakama UCI punktisaagi, tervelt 110 silma. 2022. aastal kuni 23-aastase MMi grupisõidus saadud neljanda koha eest sai ta 100 punkti.

Pea 130-aastase ajalooga võistlus on ilmselt maailma kõige kuulsam ühepäevasõit. Tänavu algas see Prantsusmaa pealinnast paarkümmend kilomeetrit põhjapool Compiègne'is ja lõpes Belgias. Ühepäevasõit on tuntud raskete munakiviteede poolest ning ka enne tänavust võistlust tõstatati küsimusi selle turvalisuse kohta.

Päev varem toimunud naiste Pariis–Roubaix' võitis valitsev maailmameister Lotte Kopecky (Team SD Worx – Protime; 3:47.13). Võistluse algfaasis kukkunud ja seejärel palju energiat grupi püüdmiseks kulutanud Aidi Gerde Tuisk (Team Coop – Repsol) jõudis finišisse võitjast hiljem 20 minutit ja 15 sekundit. Kuna ajalimiit oli 8 protsenti võitja ajast, siis eestlanna kohta kirja ei saanud.

Kuni 23-aastaste meesratturite Pariis–Roubaix'l (UCI 1.2U; 163,6 km) võidutses sakslane Tim Torn Teutenberg (Lidl – Trek Future Racing; 3:48.29). Romet Pajur (Team Lotto Kern – Haus PSD Bank; +3.56) sai 25. ja Frank Aron Ragilo (Development Team dsm-firmenich PostNL; +5.25) 41. koha.

Meesjuunioride Pariis – Roubaix’l (UCI 1.Ncup; 111 km) läks kaksikvõit Sloveeniasse, kui parimad olid Jakob Omrzel (2:38.14) ja Erazem Valjavec (+0.00). Oliver Mätik (Cannibal – Victorious U19 Development Team; +3.16) teenis 20. koha. Ron Rooni (Decathlon AG2R La Mondiale U19 Team) tulemust kirja ei saanud.