Saada vihje

Rahvusringhääling pidi jalgpalli EM-turniiri näitamiseks minema reservide kallale (5)

Belgia koondise mängija Romelu Lukaku tähistamas telekaamera ees värava löömist Venemaale EM-finaalturniiri mängus 12. juunil 2021 Peterburis. Lõpuks võitis Belgia 3:0. Venemaa jäi alagrupis viimaseks.
Belgia koondise mängija Romelu Lukaku tähistamas telekaamera ees värava löömist Venemaale EM-finaalturniiri mängus 12. juunil 2021 Peterburis. Lõpuks võitis Belgia 3:0. Venemaa jäi alagrupis viimaseks. Foto: Dmitry Lovetsky/EPA/scanpix

Kuigi kõik osapooled peavad suu, kui palju lähevad maksma kuu aja pärast Saksamaal algavate jalgpalli EM-võistluste teleülekanded, näitab eelmisel kuul Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) tehtud eelarvemuudatus, et ERR panustab nii selle kui veel mitme spordivõistluse vahendamiseks üle veerand miljoni euro.

Nimelt kinnitas ERRi nõukogu 16. aprillil dokumendi, mis suurendab sporditoimetuse kulusid 261 100 euro võrra, 2,2-lt 2,46 miljonile eurole.

Lisaraha on eelarvemuudatuse järgi saadud ligi 40 000 eurot omatulu arvelt ning veidi rohkem kui 221 000 eurot reservist.

ERRi juhatuse esimehe Erik Roose sõnul on eelarvemuudatuste tegemine paar korda aastas tavapärane – viimase kümnendi jooksul on seda tehtud 11 korda –, et oleks võimalik täpsemini mõõta toimetuste kvartaalseid kulusid. Ta lisas, et reservide realt eelmisel kuul sporditoimetusele raha juurde andmine on «tavapärane kontodevaheline liikumine, milleks võõrvahendeid ei lisandu».

ERRi nõukogu poolt mullu detsembri keskel kinnitatud tänavuse eelarve muutmise järele hakkas vajadus kujunema pärast seda, kui veebruari algul tuli uudis, et üle Euroopa tegutsev Rootsi meediakontsern Viaplay on müünud seoses lahkumisega Balti turult oma spordiõiguste portfelli, kuhu kuulus ka jalgpalli EM-finaalturniir, teleettevõttele Go3, mis kuulub USA investeerimisfirmale Providence Equity.

ERRi spordiuudiste juht Rivo Saarna ütles, et kohe järgmisel päeval pärast selle uudise tulekut algas dialoog võimaluse üle tuua jalgpalli EMi ülekanded Go3 maksumüüri tagant välja.

Kuidas õnnestus ERRil ülekandeõigusteks kahe ja poole kuuga raha juurde leida, selle kohta lausus Saarna: «Meediaorganisatsiooni konkurentsivõime määrab võimekus paindlikult reageerida meie ümber toimuvatele protsessidele.»

Jõukohane väljaminek

ERRi juhi Roose sõnul kulub sporditoimetusele juurde antud 261 100 eurot lisaks jalgpalli EM-turniiri edastamis- ja tootmiskulude katmisele ka võrkpalli, käsipalli ja talispordi näitamisele. «Selle summa sidumine vaid jalgpalli litsentsitasuga on meelevaldne,» sõnas ta.

Selle summa sidumine vaid jalgpalli litsentsitasuga on meelevaldne.

Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse esimees Erik Roose

Saarna avaldas, et jalgpalli EMi ülekannete ja EMiga seotud programmi rahastatakse sporditoimetuse, ETV ja ETV+ suveprogrammi eelarvest.

Ühtlasi lausus Saarna, et koostöös TV3 ja Eesti Jalgpalli Liiduga (EJL) õnnestus ERRil omandada EM-finaalturniiri ülekandeõigused soodsatel tingimustel. Kuid vastavalt lepingule Go3, ERRi ja EJLi vahel ning lähtudes Euroopa Jalgpalliliidu UEFA all-litsentsi tingimustest on lepingutingimused tema sõnul rangelt konfidentsiaalsed. Seda kinnitas ka EJLi avalike ja koostöösuhete osakonna juhataja Eva Nõmme.

Saarna ütles, et lepingusumma on avalik ERRi audiitoritele ning teada ka ERRi nõukogule.

ERRi nõukogu esimees Rein Veidemann lausus, et EM-turniiri ülekannete eest makstav summa oli täiesti jõukohane ega kujuta endast ERRile suurt finantskoormust, seda enam, et ka EJL kannab osa ülekannetega seotud kuludest.

Peale ülekandeõiguse maksumuse lisanduvad muud kulud, näiteks stuudiotehnikale ja EMi teleprojektiga hõivatud inimestele, mis on umbes 4000 eurot ühe ülekande kohta, avaldas Saarna. Ühtekokku kannavad ETV ja ETV+ finaalturniiri 51 mängust üle 26, mis kestavad koos jalgpallistuudio kommentaaridega rohkem kui sada tundi.

Postimehe taustaintervjuud Eesti jalgpalli ja teleäriga kursis olevate inimeste hulgas lubavad järeldada, et ERRi, TV3 Grupi ja EJLi vahel jaguneb lõplik summa võrdsete osadena.

TV3 Gruppi kuuluvad TV3 ja TV6 kannavad samuti üle 26 mängu (finaalkohtumist näitavad samal ajal nii ETV, ETV+ kui TV3). Eraettevõttena ei ole TV3-l kohustust aru anda, kui palju nemad ülekandeõiguse eest maksid, kuid Postimehe taustaintervjuud Eesti jalgpalli ja teleäriga kursis olevate inimeste hulgas lubavad järeldada, et ERRi, TV3 Grupi ja EJLi vahel jaguneb lõplik summa võrdsete osadena.

Kanal 2 ja Duo kanalite omaniku Duo Media juhatuse esimees Jüri Pihel lausus, et olles hinnanud tele- ja reklaamituru olukorda ning oma võimalusi, otsustasid nad ettevõttega end mitte killustada, vaid keskenduda Pariisi suveolümpiamängude ülekannetele, mis kestavad sadu tunde. «Me ei läinud [jalgpalli EMi] ülepakkumiste mänguga kaasa,» lisas ta.

Oht «Aktuaalsele kaamerale»

Saarna avaldas, et ilma TV3 kaasalöömiseta oleks jalgpalli EM-turniiri ülekandmine läinud ERRile raskeks, nagu oleks see ilma ERRi osaluseta läinud raskeks ka TV3-le. Kogu finaalturniiri näitamine oleks nii ülekandeõiguste kui ülekannete tootmiskulu tõttu läinud tema sõnul ERRile ilma TV3 partnerluseta umbes kaks korda kallimaks ning oleks võimalikuks osutunud ainult teiste spordiülekannete, programmide ja saadete arvel, mida ta ei pidanud õigeks.

«Partnerlus TV3ga on kinnitus selle kohta, et ERR ei omanda spordiõiguseid iga hinna eest, vaid kasutab avalikku raha vastutustundlikult,» ütles Saarna. «Koostööprojekt TV3ga teenib meie hinnangul vaatajate huve parimal moel, avaldamata kärpivat mõju teistele programmidele ja saadetele.»

Go3 tegevjuht Jan Wykrytowicz seletas, et TV3 Grupp oli kaalunud Eestis mitmeid koostöövõimalusi ning otsustas jagada õigusi ERRiga, kuna selline lahendus tagab Eesti vaatajaile EM-turniiri parima kajastuse ja TV3 Grupile parima rahalise tulemuse.

Lepingu järgi näitab TV3 kell 16 ja kell 19 algavaid mänge ning ETV magusamal, potentsiaalselt suurema vaatajaskonnaga ajal ehk kell 22 algavaid kohtumisi, sh mõlemat poolfinaali.

Saarna põhjendas, et niisugune lahendus lähtub vaatajate huvidest. Nimelt ei mahuks kell 19 algav mäng ETVsse, ütles ta, sest ülekanded ei lõpe «Aktuaalse kaamera» saate ajaks ära. «Seevastu päeva viimane mäng algusega kell 22 moodustab tugeva terviku, järgnedes ETV spordiuudistele pärast «Aktuaalset kaamerat», kus enne mängupäeva viimast kohtumist saame ära näidata ka varasemate kohtumiste tipphetked,» rääkis ta.

Wykrytowicz lausus, et mängude jaotamine TV3 ja ETV vahel sai tehtud arvestusega, et vaatajail oleks selgus, mis kellaajal mis kanalis mänge näidatakse.

Wykrytowicz lausus, et mängude jaotamine TV3 ja ETV vahel sai tehtud arvestusega, et vaatajail oleks selgus, mis kellaajal mis kanalis mänge näidatakse. Ta lisas, et mängude jaotumine kanalite vahel peegeldub ka ülekandeõiguse eest makstavas tasus, kuid summade suurust ta avaldada ei või.

Õhkõrn piir paneb vaidlema

Kuid jalgpalli EMi ülekannete lepingus on veel üks, telemaailmaga üldse mitte seotud osaline: Eesti Jalgpalli Liit, kelle kaasatus ülekandeõiguste kaasfinantseerijana on tekitanud küsimusi ja mõttelende. Näiteks Kuku raadio saates «Olukorrast ajakirjanduses» ütles saatejuht Rein Lang: «Vägisi tundub, et Eesti Jalgpalli Liit on mõnusa maakleri seisundis. Ta on ilmselt sõlminud alustavaid kokkuleppeid sponsorite ja reklaamiandjatega ja on neid nüüd oskuslikult läbi oma sidemete ERRile rääkinud, maha müünud.»

Kaassaatejuht Väino Koorberg nimetas seda uljaks spekulatsiooniks.

EJLi esindaja Nõmme ütles, et kui keegi arvab, et EJL saab millegi eest vaheltkasu, siis see ei vasta tõele. Ta kinnitas korduvalt, et EJLi huvi EM-turniiri otseülekannetesse panustada on ajendatud sellest, et Eesti inimesed saaksid seda suurturniiri näha harjumuspärastest kanalitest ja tasuta, mitte maksumüüri tagant. Kui suure summa EJL selleks välja käis, jättis Nõmme ütlemata.

Ka EJLi arendusdirektor Mihkel Uiboleht ütles, et nende ainus huvi ERRi ja TV3 kõrval EM-turniiri teleülekannete tagamiseks on see, et jalgpall, mille populariseerimine on üks EJLi peamisi ülesandeid, oleks televisiooni vabalevis nähtav kõigile. «Kui mõni arvab, et saame sellest rahalist kasu, siis käsi südamel – ei saa,» lisas Uiboleht.

Küll on aga seni käinud juba aastaid paljude jalgpalli, aga ka teiste spordialade ülekannetega ERRis kaasas sponsorteabe näitamine. Näiteks jalgpalliülekannete eel on ekraanilt käinud läbi EJLi toetajate logod. Sellise sponsorteabe näitamiseks on ERRil vaja hankida ERRi nõukogult luba, mille ERRi juhid nõukogu esimehe Veidemanni sõnul hiljuti ka said.

Reklaami ja sponsorteabe vahel on õhkõrn piir. See asjaolu tekitab erimeelsusi ja vaidlusi.

Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu esimees Rein Veidemann

Veidemann ütles, et ei sel ega eelnevatel kordadel ole nõukogu andnud luba ilma eelneva aruteluta. «Reklaami ja sponsorteabe vahel on õhkõrn piir,» lausus ta. «See asjaolu tekitab erimeelsusi ja vaidlusi.»

Koorberg soovitas saates «Olukorrast ajakirjanduses» ERRi nõukogul olla tähelepanelik, et reklaam ei imbuks EJLi vahendusel ERRi ekraanile.

Lang lubas selle peale: «Kui seal [EM-turniiri ülekannetes] on need sponsorteabed või reklaamid, siis ma luban, kallis sõber Rein [Veidemann], ma söön ära vihmaussi.»

TV3 Grupp Eesti tegevjuht Signe Suur ütles, et kuna jalgpalli EMi ülekandeõigused said alles hiljuti jaotatud, ei ole neil kõik kokkulepped sponsoritega veel lukus, küll aga on käed löödud Baltikumi-ülese peasponsoriga. Ta lisas, et kindlasti ei hakka TV3 näitama mängude ajal reklaame. Sponsorid saavad nähtavuse mängu ees ja järel ning vaheajal. Kõik mängud juhatab ka TV3s sisse ja lõpetab jalgpallistuudio, nii nagu ERRiski, lisaks on otselülitus stuudiosse vaheajal. «Nii TV3s kui ERRis jõuavad ülekanded vaatajateni samamoodi,» ütles Suur.

Kommentaarid (5)

Märksõnad

Tagasi üles