Šveits murdis ka Kanada ja jõudis kolmandat korda MM-finaali. Kas lõpuks tuleb kuld?

Toimetas Ville Arike
Šveitsi väravavaht Leonardo Genoni teeb karistusvisete seerias otsustava tõrje ega lase kanadalasel Dylan Cozensil litrit väravasse saata. Foto: David W Cerny/Reuters/Scanpix

Tšehhis peetaval jäähoki MMil jõudis teisena finaali üllataja Šveits, kes lülitas 2:2 lõppenud normaal- ja lisaaja järel karistusvisete järel konkurentsist suursoosiku Kanada.

Šveitslased alustasid hästi ning kasutasid avakolmandiku viimasel viiel minutil ära kaks arvulist ülekaalu. Esmalt viskas värava Kevin Fiala, paar minutit hiljem Nino Niederreiter. Sel perioodil tegi Šveits 17 pealeviset Kanada 8 vastu.

Seejärel haarasid vahtralehemaa koondise pojad initsiatiivi enda kätte, teise kolmdndiku visete arv oli nende kasuks 13-6, kolmandal suisa 20-4! Ent mõlemal perioodil suudeti visata vaid üks värav, sellega said hakkama Brandon Tanev ja John Tavares. Viimane värav sündis kõigest kaks minutit enne lõppu.

Lisaaeg kuldset väravat ei toonud ja nõnda mindi karistusvisete kallale. Esimeste meeste järel Kanada juhtis, kuid seejärel Šveits viigistas. Kesk-Euroopa riigi neljas mees Sven Andrighetto viis omad ette ning kui väravavaht Leonardo Genoni seejärel kanadalase Dylan Cozensi viskele ennast ette sättis, oligi mäng läbi.

Šveits jõudis ajaloos kolmandat korda MMil finaali. Varem suudeti seda 2013. ja 2018. aastal, mil kullaheitluses jäädi alla Rootsile. Kas nüüd saadakse kirkaim autasu lõpuks kätte?

Finaalis kohtub Šveits pühapäeval Tšehhiga, kes oli eelnevalt olnud 7:3 üle Rootsist. Kaotajad lähevad vastamisi pronksimatšis.