BLOGI Šveits alistas Eesti 4:0, Vassiljevist sai rekordinternatsionaal

Selle löögiga avab Steven Zuber (nr 14) skoori, Maksim Paskotši (nr 13) on ühe löögi juba blokeerinud, Artur Pikk (nr 3) ei jõua järgmist takistama. Foto: Urs Flueeler / EPA / Scanpix

Eesti jalgpallikoondise eesotsas pidas viimase mängu peatreener Thomas Häberli, lahkumismatšis kaotas ta Luzernis oma kodumaale Šveitsile 0:4. Konstantin Vassiljevist sai aga rekordinternatsionaal. Postimees tegi mängust otseblogi.

Šveits avas skoori 20. minutil Steven Zuberi superlöögist. Kohe teise poolaja alguses lõi vahetusmees Zeki Amdouni 2:0. 63. minutil tuli Nico Elvedilt 3:0 ning mõni minut hiljem sai Šveits penalti. Eesti väravavaht Matvei Igonen esiti tõrjus Xherdan Shaqiri löögi, kuid VAR andis korduslöögi, mille kogenud vastane lõi kindlalt sisse.

Tegemist on Šveitsi koondise esimese testiga enne 14. juunil Saksamaal algavat EM-finaalturniiri. Šveits alustas EM-valiksarja bravuurselt, kolme võiduga (Valgevene, Iisraeli ja Andorra üle), kuid seitsmest järgmisest mängust lisandus vaid üks võit (taas Andorra üle), viis viiki ja kaotus Rumeeniale. See tulemus andis alagrupis Rumeenia järel ikkagi teise koha ja finaalturniiri pileti.

Tänavu märtsis peetud sõprusmängudes mängis Šveits võõrsil väravateta viiki Taaniga ja alistas Iirimaa 1:0. Nüüd peetakse kaks mängu kodus, laupäeval võõrustatakse EMi peaproovis naabrit Austriat.

Šveitsi koondis on 2014. aasta MMist alates jõudnud kõigil suurvõistlustel play-off'i. Kolm aastat tagasi peetud EMil alistati kaheksandikfinaalis 3:3 lõppenud mängu järel penaltiseerias Prantsusmaa, ent veerandfinaalis tuli samuti penaltite järel jääda alla Hispaaniale.

2022. aasta MMil jõuti Kameruni ja Serbia üle saadud võitudega alagrupist Brasiilia järel teisena edasi, kuid seejärel jäädi Portugalile alla koguni 1:6.

Ühesõnaga – Eesti jaoks on tegemist väga tugeva vastasega. Eesti on võiduta jäänud 13 viimases mängus. Viimane võit saadi eelmise aasta 12. jaanuaril sõprusmängus Soomega. Järgnenud EM-valiksarja kaheksa mängu tõid ühe punkti ja kaks väravat. Tänavu märtsis kaotati play-off'is 1:5 Poolale ja seejärel sõprusmängus 1:2 Soomele.

Häberli annab pärast tänast mängu teatepulga üle Jürgen Hennile, kes juhendab koondist juba laupäeval Balti turniiri kodumängus Fääri saartega. Täna veel abitreenerina tegutsev Henn sõlmis hiljuti lepingu 2027. aasta lõpuni.

Lisaks lõpeb tänasega Konstantin Vassiljevi koondisekarjäär. Kui Häberli ta kasvõi üheks minutiks platsile usaldab, saab temast 158 kohtumisega Eesti rekordinternatsionaal. Seni jagab Vassiljev seda staatust Martin Reimiga.