PM ROOMAS Riskantse lähenemisega EMile tulnud Tugi: esmaspäeval selgub, kas õnnestus

Karl Juhkami
, reporter
Copy
Gedly Tugi sihib Rooma EMil finaalikohta.
Gedly Tugi sihib Rooma EMil finaalikohta. Foto: Tairo Lutter

Odaviskaja Gedly Tugi loodab karjääri kolmandatel täiskasvanute tiitlivõistluste – siinkohal on paslik rõhutada, et ta on kõigest 22-aastane – viimaks ometi õnnestuda ja lõppvõistlusele jõuda.

Eesti rekordimehe Magnus Kirdi näpunäidete järgi harjutaval Tugil pole siiani tõepoolest ette näidata ülemäära meeldivaid tiitlivõistluste kogemusi. 2022. aastal Münchenis piirdus ta kvalifikatsioonis 54.38ga, mullu Budapestis ei saanud ta sootuks tulemust kirja.

Tänavu on neid altminekuid silmas pidades tehtud aga ettevalmistuses korrektuure, mis küll riskantse(ma)d, kuid võiksid ikkagi tulu tuua. Ent siinkohal sõna Tugile.

Gedly Tugi Rooma EMi soojendusstaadionil.
Gedly Tugi Rooma EMi soojendusstaadionil. Foto: Eero Vabamägi

«Eelmisel ja üleeelmisel aastal vajus mu hooaja teine pool tulemuste mõttes ära ning nagu mullune MM näitas, ei pidanud õlg viskamisele ka enam vastu. Seega otsustasime tänavu midagi muuta, et [augustikuiselt Pariisi] olümpial oleks, mida näidata.

Võtsime väikese riski ja selleks, et teha suur samm edasi, tegime esmalt väikese sammu tagasi. Olen läinud väga palju tugevamaks,» viitas ta suurenenud jõusaali osale.

Sellega kaasnevat riski ehk vähest odatunnetust ja mitteklappivat tehnikat, sai näha hooaja kahel esimesel võistlusel, kus Tugile läks kirja vastavalt 56.13 ja 55.15. «Kuna läksin [hooajale] tugevamalt peale, siis esimestel võistlustel polnud keha lihtsalt valmis veel võistlema,» sõnas eestlanna, kes oli nendes tulemustes ka ise pettunud.

«Mõistagi olin nördinud, aga Magnus lohutas mind, et teemegi selle sammu tagasi, et seejärel suuremalt edasi astuda ja maailma tippu jõuda. Muidu jäämegi 60 meetri peale viskama,» jätkas Tugi, kelle tippmark on mullusest 60.65.

Gedly Tugi on üle 60 meetri karjääris visanud kolm korda. 
Gedly Tugi on üle 60 meetri karjääris visanud kolm korda. Foto: Mihkel Maripuu

Viimasel EMi-eelsel võistlusel Pärnus saatis ta oda juba 58.19 peale. «Siiani on iga võistlusega ainult paremaks läinud ja see oli tehniliselt juba päris lähedal,» jätkas ta ning kinnitas ühtlasi, et mullu muret teinud õlg on praeguseks unustatud.

EMi kvalifikatsiooninorm on tänavu 60.50 meetrit, kuid Tugi on võrdlemisi veedunud, et nõnda kaugele pole oda tarvis Roomas saata. «60 pole kindlasti vaja. Ise usun, et 57-58 meetrit on see, mis viib 12 parema sekka,» sõnas eestlanna.

Siinkohal toetavad teda ka numbrid: viimasel kahel MMil (2022 ja 2023) on finaalipääsemiseks olnud tarvis heita vastavalt 59.06 ja 59.66. 2022. aasta Mücheni EMil jooksis piir sootuks 57.40 pealt.

Teoorias on finaali viiv vise Gedly Tugis olemas.
Teoorias on finaali viiv vise Gedly Tugis olemas. Foto: Tairo Lutter

Seda kas eestlannal on õigus ja kas võetud riskid tasuvad end ära, näeb esmaspäeva hommikul. Tugi astub võistlustulle teises kvalifikatsioonigrupis, mis astub areenile Eesti aja järgi kell 12.45.

«Eks homme ole näha, kas kõik tehtu tasub ennast ära. Tegemist on tähtsa võistlusega, milleks oleme valmistunud. Minu eesmärk on jõuda 12 parema sekka, seda ükskõik mis tulemusega,» resümeeris Tugi.

Kuidas aga vältida seda, et Roomas ei korduks eelmiste täiskasvanute tiitlivõistluste altminek ning tal õnnestuks jääda sama rahulikuks kui noorte tiitlivõistlustel, kust ette näidata koguni kolme erineva vanuseklassi (U18, U20 ja U23) medalid?

Mullusel Budapesti MMil ei õnnestunud Tugil isegi tulemust kirja saada.
Mullusel Budapesti MMil ei õnnestunud Tugil isegi tulemust kirja saada. Foto: Tairo Lutter

«Eelnevatel tiitlivõistlustel oli kõik liiga emotsionaalne. Kui võrdlen seda, kuidas läksin võistlustele vastu Espoos (U23 EMil, kus sai hõbeda - K.J) ja MMil, siis [täiskasvanute tiitlivõistlustel] mõtlesin, et pean justkui midagi uut tegema ja järsku väga kaugele visakama. Nii aga asjad ei toimi,» sõnas Tugi ning kinnitas, et nüüd tunneb ta end selles osas kindlamalt.

Kui see kindlus ka tulemuseks realiseeruks, paraneksid ka tema šansid Pariisi olümpia osas. Hetkeseisuga hoiab Tugi vastavas edetabelis 35. kohta, Prantsusmaale pääseb 32 naist. «Arvan, et [olümpiale saamiseks] tuleb paar korda üle 60 meetri visata, muud pole vaja,» lõpetas ta. 

Naiste odaviske kvalifikatsioon on kavas esmaspäeva hommikul ning normiks on 60.5 meetrit. Tugi isiklik rekord on 60.65, tänavu on ta parimal juhul visanud 58.19, millega hoiab EMil osaleva 30 naise konkurentsis 22 kohta.

Märksõnad

Tagasi üles