«Tadej, eile küsiti Jonaselt vingugaasi hingamistehnika kohta. Kas oled sellega kursis, kas oled ka ise seda kasutanud?» kõlas teisipäeval küsimus Pogačarile.
Too vastas: «Olen sellest kuulnud. Ma ei tea sellest eriti, ma ei oska seda kommenteerida. Olen alati arvanud, et see sisaldub auto heitgaasides. Võib-olla pole ma lihtsalt piisavalt tark.»
Võib-olla. Sest The Times esitas sama küsimuse ka Pogačari tiimile UAE Emirates. Sealt teatati vastuseks, et tiim kasutab vingugaasi hingamist hemoglobiini koguse mõõtmiseks ning seda on kõrgmäestikutreeningu teaduslikes uurimistöödes kasutatud juba üle 20 aasta!
«See on hästi välja töötatud, ohutu, professionaalne meetod, mida toetavad väga paljud uuringud. Seda kasutatakse laialdaselt sportlaste, mägironijate ja teiste suure kõrgusega kokku puutuvate inimeste peal,» lisas UAE tiim.
UAE rõhutas, et vingugaasitest on ainus, mis aitab täpselt mõõta hemoglobiini kogust ning annab teada, kuidas sportlaste organism kohaneb suurel kõrgusel tehtavate treeningutega. Iga mäestikulaagri alguses ja lõpus testitakse tiimi kõiki rattureid.
Siin pole midagi kahtlast. Uurime, millist efekti mäestikulaagrid annavad.
Taani jalgrattur Jonas Vingegaard vingugaasi sissehingamise testist
Taani ajakirjanikud kasutasid esmaspäevast puhkepäeva Vingegaardilt uurimiseks, kas tema tiim kasutab vingugaasi sissehingamise teste. Vastus oli jaatav. «Sellega uuritakse, kui palju su veres hemoglobiini, punaliblesid on. Siin pole midagi kahtlast. Uurime, millist efekti mäestikulaagrid annavad. Üks on see, mida sa arvad sellest, nüüd on mõju aga selgelt mõõdetav.