Eesti rattaspordis on põnevad ajad. Meie viimase aja tipptegijad Rein Taaramäe ja Tanel Kangert küll enam suures mängus pole, aga leidub ka palju teisi, kellele kaasa elada.
TELEHOMMIK ⟩ Miks ja kuidas sai ühest Mongoolia profitiimist Eesti näoga võistkond?
Individuaalselt on pilgud EM-pronksil Madis Mihkelsil, aga ka tiimina ajavad meie mehed suuri asju. Paar päeva tagasi saabus uudis, et tänavu Mongoolia lipu all sõitev võistkond Ferei Quick Panda Podium registreeritakse 2025. aastal Eestis.
Hakatakse sõitma sinimustvalges. Tiimi tuumik koosneb Eesti ratturitest: Martin Laas (31), Gleb Karpenko (21), Oskar Nisu (30) ja Mihkel Räim (31). Neist viimane, projekti üks vedajatest avas «Telehommiku» saates lähemalt tausta.
«Kombo on väga huvitav. Järgmisel aastal võetakse sealt enamik mongoollasi välja, sest Mongoolia pole väga rattaspordiriik. Aga tiim tekkis kunagi tänu sellele, et Mongoolia alaliit soovis enda ratturitele väljundit ja tekitati selline meeskond. Nüüd üritame seda eestistada,» pajatas Räim.
«Praegu on neli eestlast, täpselt samad mehed, kes olid ka sel aastal nimekirjas. Aga ihume hammast paari noorema ja paari kogenuma eestlase peale.»
Kuigi võistkond, uue nimega Quick Pro Team, registreeriti Eestisse, jätkub põhitöö Aasias ning sealt pärineb suuresti ka rahastus.
«Eestis on meil pop-up-baas, ei midagi väga suurt. Reaalse baasi loomine eeldaks ka lisaraha. Kui keegi tahab meile oma ruume laenata, oleme olemas,» tõdes Räim usutluse jooksul, et nii mõnigi nüanss pole veel päris kivisse raiutud. Sponsoritele jaguvat veel kaks kohta nimes ning võistlusvormilgi laiuvat valge laik.
Räim jätkas: «Reisime siit Aasiasse ja resideerume seal. Loodaks saada rohkem Euroopa võistlusi, aga see sõltub kõik finantsidest ja rahvusvahelise rattaliidu kalendrist. See on avaldatud, aga peame vaatama, kuhu lähiriikidesse oleks hea ja tasuv minna.»
Tiimi omanik ja üks suuremaid toetajaid on hiinlane. Aasias kasutatakse abijõududena kohalikke, Euroopas kutsutakse pardale ka eestlasi.
«Meil pole mõtet Aasiast tuua kõiki mehaanikuid ja massööre. Saab vähema ressursiga hakkama. Ja võib-olla kui keegi hästi käitub, siis veame siit kellegi Aasiasse ka,» muigas Räim.
Võistkonnal jäi seljataha edukas hooaeg. Räim toob näite viimasest, 2.Pro kategooria Tour of Taihu Lake mõõduvõtult.
«Ainult Tour de France on paberil kõvem. Me suutsime võita meeskondi, kelle eelarve on 160 korda suurem kui meil. Me ei võitnud ühe, vaid mitu etappi. Kui panna see jalgpalli või korvpalli konteksti, siis arvan, et kui Kalev/Cramo oleks mänginud Barcelonaga punkt punkti, oleks Eesti rahvas olnud väga õnnelik,» märkis Räim.
Tõsi, päris Tour de France'ile või mõnele teisele suurtuurile selle tiimiga reaalselt ei pürgi. Aga profitasemel annab häid tulemusi püüda küll.
«Seis on väga hea. Kuigi võib tekkida sisse kolme-nelja-aastane auk, arvan, et on väga head tööd tehtud,» hindas Räim meie praeguste noorratturite olukorda ning loodab nende arengusse ka ise panustada.
«Eks selle meeskonna üks mõte ole ka, et kui loome baasi praegu nelja eestlase näol, siis loodame, et noored tahavad tulevikus meie tiimiga liituda. Võib-olla kohe alguses ei saa neist võidumehi, aga kõva tööd tehes, võistlustel meid aidates ja kuulates, saavad ka nemad tulevikus liidrid olla.»
Uue hooaja esimesed võistlused võiks saabuda märtsis-aprillis, hea õnne korral tehakse ots lahti juba veebruaris Colombias.