Saada vihje

Vastuoluline reeglimuudatus on ajanud suusarahva kahte leeri

Copy
Kuigi enamik pidas Marcel Hirscheri MK-sarja naasmist ägedaks, poldud üksmeelel selles, kui hea stardikoha pidanuks mäesuusatamise elav legend saama.
Kuigi enamik pidas Marcel Hirscheri MK-sarja naasmist ägedaks, poldud üksmeelel selles, kui hea stardikoha pidanuks mäesuusatamise elav legend saama. Foto: Julia Kneissl

Talihooaja tõeline avapauk kõlab novembri keskel, kui värava tagant pääsevad valla kõik talialad, kuid nagu kohane, eelneb laviinile alati paar esimest lumepallikest, mis sel korral pärinevad mäesuusatamisest.

Nimelt anti Austrias Söldenis avapauk mäesuusatamise MK-hooajale, kus norralased võtsid Alexander Steen Olseni vedamisel kolmikvõidu. Selle asemel räägitakse peaasjalikult aga teistest meestest: neljandana lõpetanud Lucas Pinheiro Braathenist (23) ja 23ndaks platseerunud Marcel Hirscherist (35).

Mäesuusasõpradele on mõlemad nimed mõistagi tuttavad, nagu on neile teada ka fakt, et mõlemad mehed kuulutasid vahepeal karjääri lõppenuks. Braathen 2023. aasta sügisel, Hirscher koguni 2019. aastal. 

Nüüd olid mõlemad aga stardijoonel tagasi, tekitades sellega palju furoori.

Põhjuseks polnud aga tõsiasi, et mõlemad võistlevad nüüd uue lipu all. Braathen on Norra risti vahetanud nimelt ema sünnimaa Brasiilia vastu ning Austrias sirgunud Hirscher talitas samamoodi, hüpates Hollandi leeri.

Põhjus peitus hoopiski reeglimuudatuses, mis võimaldas neil starti tulla.

Nimelt on mäesuusatamise MK-sarjas tänavusest kasutusel n-ö vabapääse, millega ala legendidel on võimalik lihtsustatud korras MK-etapil starti pääseda, seda stardinumbriga 31.

Ent selle teenimiseks peab olema tõepoolest legend ehk sul peab olema varasemast ette näidata OM- või MM-kuld, MK-sarja üldvõit või vähemalt viis MK-etapivõitu kindlal distsipliinil.

Kuigi ühest küljest on lahe, et legendid ala juurde naasevad ja fänne rõõmustavad, on sellel mündil ka teine pool: nõnda võtavad nad kellegi teise koha lihtsalt ära.

«Mõnes mõttes on see diskrimineeriv, sest on väga palju sportlasi, kes üritavad 30 parema sekka murda, kuid siis tuleb lihtsalt keegi, vana rasva pealt, ja võtab su koha endale,» sõnas näiteks norralane Aleksander Aamodt Kilde.

Norralanna Mina Fürst Hotlmann: «See on ikkagi natukene ebaaus, et nad saavad lihtsalt karussellile tagasi hüpata ja kohe 31. startida, samal ajal kui teised peavad selleks meeletult võitlema.»

Austria superstaar Marco Odermatt: «Ma ei leia, et see on hea muudatus. Tal (Hirscheril – toim) võiks vähemalt hooaja algfaasis olla suurem stardinumber. Võib-olla kodurajal, jah, kuid ma ei leia, et see oleks noorsportlaste suhtes aus, kui ta selle stardinumbri terveks hooajaks saab.»

Šveitslane Daniel Yule: «Kui minult oleks selle kohta küsitud, siis oleksin sellele eitavalt vastanud, olgugi et Marcel Hirsher lisab meie alale palju väärtust.»

Kreeklane AJ Ginnis: «See meenutab mulle eelmist hooaega, kui FIS tutvustas meile meeskondlikku Alpi kahevõistlust. Ka siis ütlesid nad, et on sportlastega konsulteerinud, kuigi tegelikult seda ei toimunud.»

Kuigi vastuoluline, on kindel see, et kõnealune reegel võib tekitada veel palju elevust. Näiteks kuluaarides sosistatakse, et ka mäesuusatamise elav legend Lindsey Vonn on vabapääsme valguses 40-aastaselt taas hakanud trenni tegema...

Tagasi üles