Eesti meeste käsipallikoondise peatreener Martin Noodla avaldas 17 mängijat, kellega arvestab novembri alguses peetavas EM-valiksarja esimeses kahes mängus, kus minnakse võõrsil vastamisi Põhja-Makedoonia ja kodus Sloveeniaga.
Patrail jääb kõrvale, Jaanimaa vigastus külvab ärevust
Rivistusest puudub Eesti läbi aegade edukaim käsipallur Mait Patrail. 13 hooaega Saksamaa kõrgliigas mänginud 36-aastane Patrail kuulus 2023–24 ThSV Eisenachi ridadesse, aga pole praeguse seisuga uut koduklubi leidnud.
«Maiduga oli meil kokkulepe, et ta jääb uue klubi otsingute tõttu esimesest faasist eemale,» vahendab käsipalliliit peatreener Noodla sõnu. «Muus osas on meil kõik mehed kohal, keda näha soovisime. Loomulikult tekib hooaja jooksul pisivigastusi, kuid õnneks ei ole see takistanud kellelgi päris kohale tulemist.»
Üks pisivigastusega kimpus olevaid mängijaid on Eesti ründefaasi silmas pidades väga oluline Dener Jaanimaa. Kogenud vasakukäeline viskekahur mängib pärast kolme Jaapani kõrgliigas veedetud aastat alates sellest sügisest Kuveidi kõrgliigaklubis Sulaibikhat SC, kelle ridadesse kuulub ka teine Eesti koondislane, Karl Toom.
Kahjuks on Jaanimaa praegu hädas hüppeliigesevigastusega. «Paranen ja juba on parem. Mänguni on õnneks veel aega,» sõnas 35-aastane Jaanimaa Postimehele.
Koondise abitreener Janar Mägi märkis, et Jaanimaa roll on meeskonna jaoks väga oluline lüli. «Ta on võimeline meid igas mängus kümne väravaga aitama. Tema puudumine võib tekitada ründefaasis väga tõsise defitsiidi. Loodame, et trauma pole nii tõsine, et ta ei saa saja protsendiga mängida,» lausus Mägi Postimehele.
EM-valiksarja turniiriformaat tähendab, et oluline pole üksnes võidu- või viigipunkti teenimine, vaid tuleb jälgida ka üldist väravate vahet. Nimelt pääsevad kaheksa valikgrupi peale lisaks iga neliku kahele paremale finaalturniirile ka neli edukamat kolmanda koha omanikku. Seal aga tulebki mängu väravate vahe.
Seega kuigi näiteks tänavu Pariisi olümpial poolfinaali jõudnud Sloveenia vastu on Eestil punktilisa loota väga keeruline, võib olla määrava tähtsusega, kas neile kaotatakse 15 või seitsme väravaga.
«Iga värav võib edasipääsu mõttes rolli mängida. Deneri panus ründefaasis ei piirdu üksnes väravatega, vaid tema ohtlik viskekäsi tekitab ka teistele mängijatele rohkem ruumi, kuna vastane peab Denerit hoolikamalt valvama,» märkis Mägi.
Eesti käsipallimeeskonna mängud novembris:
6.11 Skopje, Põhja-Makedoonia – Eesti
10.11 Kalevi spordihall, Eesti – Sloveenia
Õnneks on koosseisu kohta ka häid uudiseid. Pika vigastuspausi järel on meeskonnas tagasi tagamängija Mihkel Lõpp. «Natukene laveerime koosseisuga vastavalt mängule. Paremääres mängib Ott Varik koduse kohtumise ning Jürgen Rooba võõrsil. Samuti osaleb David Mamporia vaid matšis Põhja-Makedoonia vastu,» lausus Noodla.
«Enamus positsioonidega on meil eelnevaga võrreldes väga hästi. Kui ühe tugevuse ja nõrkuse peab välja tooma, siis paljudele meie suuruses riikidele peavalu valmistavates vasakukäeliste positsioonides oleme väga hästi kaetud. Natukene on puudust täiesti puhtast mängujuhist,» rääkis Noodla.
44-aastane peatreener võttis Eesti koondise juhendamise üle sügisel 2023. Eelmisel hooajal mängitud MM-valiksarjas alistati tema juhtimisel sõelmängudel nii Läti kui ka Ukraina, aga kaotati MMile pääsu otsustanud duellis suurelt Islandile.
Eesti valikgrupivastased on Sloveenia, Põhja-Makedoonia ja Leedu. Finaalturniir toimub 2026. aasta jaanuaris Taanis, Rootsis ja Norras. Eesti käsipallimeeskond pole kunagi ühelegi EM- või MM-finaalturniirile kvalifitseerunud.
Eesti koondise koosseis novembri mängudeks:
Rasmus Ots, Hendrik Koks (mõlemad Viljandi HC), Mihkel Lõpp, Armis Priskus (mõlemad EHV AUE, Saksamaa), Karl Kõverik (HC Kehra/Horizon Pulp&Paper), Mathias Rebane, Jürgen Rooba, Hendrik Varul, Alfred Timmo (kõik Põlva Serviti) Ott Varik (Akureyr, Island), Andris Celminš (Mistra), Karl Toom, Dener Jaanimaa (mõlemad Sulaibikhat SC, Kuveit), David Mamporia (HC Empor Rostock, Saksamaa), Markus Viitkar (HIF Karlskona, Rootsi), Artur Morgenson (Siuntio IF, Soome), Karl Roosna.