Saada vihje

Viis Eesti sportlast räägib oma karmist karjääri lõpust (1)

Copy
Magnus Kirt 2019. aasta Doha MMil, kus ta õlga vigastas.
Magnus Kirt 2019. aasta Doha MMil, kus ta õlga vigastas. Foto: Tairo Lutter

Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programmi Pimedate Ööde filmifestivalil ehk PÖFFil avab film Eesti tippsportlaste vigastustest.

Delfi Meedia toodetud dokumentaalfilm «Lõppmäng» on lugu viiest Eesti sportlasest ning nende karjääri ootamatust, vigastustest tingitud lõpust.

Filmis avavad oma emotsionaalse teekonna odaviskaja Magnus Kirt, kaugushüppaja Ksenija Balta, sumotäht Baruto, jalgpallur Tarmo Kink ja korvpallur Janar Soo. Kõigi nende karjäär lõppes samal põhjusel – vigastusega, mille tagajärjel ei saanud nad enam unistatud tasemel võistlemist jätkata.

Filmi autori Brent Pere sõnul ei räägi film sellest, kuidas vigastused karjäärile pidurit võivad tõmmata, vaid avab ka sportlaste mõttemaailma pärast seda, kui pikk teekond saab läbi ning ees ootab teadmatus.

«Nende viie Eestis armastatud sportlase najal julgen öelda, et tipptasemel atleetide peamine mure on leida elus uus eesmärk, mille poole püüelda. Mõni leiab uue tee kiiremini kui teine, tihti aga ei suudeta spordist enam kunagi loobuda. Põnev ongi just see, millised meetodid inimeste jaoks toimivad ning kuidas nad ümberpööratud eluga toime tulevad,» räägib Pere pressiteates.

Kokku on EOK spordifilmide programmis kuus filmi. PÖFFi juhatuse liikme Mikk Granströmi arvates pakub programm vaatajatele erakordset valikut filme, mis käsitlevad nii maailmakuulsate sportlaste elu ja karjääri kui ka spordi sügavamaid, inimlikumaid tahke.

«Ekraanile tulevad suurepärased lood võitudest, kaotustest, pühendumisest ja üleelamistest. See on ainulaadne võimalus kogeda kirge ja emotsioone, mida sport endast kujutab, ning õppida tundma legende, kelle mõju ulatub kaugemale spordiväljakutest,» räägib ta.

Eesti Olümpiakomitee president Kersti Kaljulaid rõhutab, et iga tippsportlase taga on lugu. «Olgu see õnnestumine, ebaõnnestumine, lootusetus või lootuse taastärkamine – seda kõike on võimalik jutustada.

Seepärast on spordifilmid ka keerulised, sest vaataja tahab siit neid emotsioone, mida ta spordiülekandest ei saa ning näha telgitaguseid, et mõista, mis tegelikult juhtus. Kui spordifilmi näinuna tunneme, et saame nendest tegelastest paremini aru, siis on spordifilm korda läinud. Soovitan kõigil neid filme vaatama minna,» ütleb Kaljulaid.

EOK spordifilmide programmi kuuluvad veel:

  • «Pilet» (Leedu) taaselustab unikaalsete arhiivimaterjalide ja asjaosaliste meenutuste kaudu Kaunase Žalgirise korvpalliklubi tegusid aastail 1979–1989, kui eepilised mõõduvõtud armee keskspordiklubiga olid midagi palju enamat kui lihtsalt korvpall.
  • «Nasty» (Rumeenia) toob vaatajate ette Rumeenia tennisisti Ilie Nastase tormilise elu ja kireva iseloomu, teiste seas saavad sõna ka Boris Becker, Rafael Nadal ja John McEnroe.
  • «Inimeste turniir: tänava sümfoonia» (Argentina) viib vaataja jalgpallimekasse, kus pärast Argentina jalgpallikoondise triumfi 2022. aasta MMil tõusis Lionel Messi jumala staatusesse.
  • «Midagi enamat kui mina» (Horvaatia-Sloveenia-Serbia) räägib legendaarsest Horvaatia korvpallurist, Portland Trail Blazersis ja New Jersey Netsis mänginud Dražen Petrovićist, kes oli tuntud nii oma erakordse ande kui ka ainulaadse iseloomu poolest.
  • «Gundi» (Bulgaaria) on romantiline linateos Bulgaaria üheks parimaks jalgpalluriks peetava Georgi Asparuhovi ehk Gundi elust ja karjäärist.

EOK spordifilmide programmist PÖFFil on võimalik osa saada alates 9. novembrist kuni festivali lõpuni. Tutvu Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programmiga SIIN.

Tagasi üles