Kuu aega tagasi teatati, et Šveitsi mäesuusataja Niels Hintermann põeb lümfoomi, kuid sellele vaatamata jätkab ta treeningutega.
Suusatähel avastati ootamatult vähk: kannan nagunii mütsi, juuksed kasvavad tagasi
«Pärast keemiaraviga alustamist mul polnud suuri kaebusi, kuid olin pidevalt väsinud,» rääkis 29-aastane sportlane väljaandele Blick. «Seevastu tundsin end viimasel nädalal füüsiliselt päris halvasti.»
Hintermann jäi ilma oma juustest, kuid võtab tervet olukorda rahulikult. «Kannan nagunii mütsi, juuksed kasvavad tagasi,» muheles ta. «Kui arvestada, et arstid andsid mulle ravi alguses pika nimekirja võimalikest kõrvaltoimetest, võin olla väga rahul, kuidas asjad on seni läinud. Minu verenäidud on praegu tipp-topp ja kõik läheb plaanipäraselt.»
Šveitslane peab juba plaani, millal tagasi mäe peale võistlema saaks. «Ma ei saa nii intensiivselt treenida kui tavaliselt hooajaeelsel ajal. Kui välja jätta eelmine nädalal, olen alates ravi algusest neli korda nädalas, poolteist kuni kaks tundi ergomeetril treeninud. Olen teinud ka jõutreeninguid.»
Hintermann tahab detsembris Val Gardenas peetaval MK-etapil olla vähemalt pealtvaatajana kohal. Oma karjääri jooksul on ta võitnud kolm MK-etappi ja seitse korda pääsenud poodiumile. 2015. aasta juunioride MMil sai ta kiirlaskumises pronksi. Tunamullu esindas Hintermann Šveitsi koondist Pekingi taliolümpiamängudel, kus kiirlaskumises jäi ta 16. kohale.
Lümfoom ehk pahaloomuline lümfikoe kasvaja
Segakoostisega lümfoidsetest rakkudest alguse saanud kasvaja. Haigusest on haaratud ennekõike lümfisõlmed ja põrn. Haiguse täpset tekkepõhjust ei teata.
Lümfoome liigitatakse kasvajarakkude morfoloogia (ehituse) alusel: peamised tüübid on Hodgkini tõbi ja mitte-Hodgkini lümfoom (85 protsenti kõigist lümfoomidest). Viimase puhul on esmaseks sümptomiks samuti suurenenud, valutu lümfisõlm nagu Hodgkini tõve korral, kuid haigus võib alguse saada hoopis mõnest siseelundist (nt ajust, kopsudest, seedekulglast jm). Sellisel juhul on vaevused seotud selle siseelundiga. Ilmnevad haigustunnused viitavad kogu organismi haigestumisele (öine higistamine, isutus, kaalukaotus, väike palavik, kehvveresus).
Lümfoomi tüübi määramine on vajalik ravitaktika valikul. Diagnoosi kindlakstegemiseks on tähtis uurida eemaldatud lümfisõlme. Ravis kasutatakse tsütostaatikume (kasvajarakkude pooldumist takistav või pidurdav aine) ja/või kiiritust.
Allikas: kliinik.ee