Saada vihje

Eesti Olümpiakomitee soovib taastada tulumaksusoodustuse spordiklubidele makstavatest treeningtasudest

Copy
Eesti Olümpiakomitee president Kersti Kaljulaid (vasakul) ja peasekretär Kristo Tohver.
Eesti Olümpiakomitee president Kersti Kaljulaid (vasakul) ja peasekretär Kristo Tohver. Foto: Madis Veltman

Eesti Olümpiakomitee (EOK) esitas Riigikogu kultuurikomisjonile oma ettepanekud Spordiseaduse muutmise eelnõusse, millega soovib rõhutada spordielu edendamise ühe eesmärgina Eesti edukat esindamist rahvusvahelistel tiitlivõistlustel, lihtsustada andmevahetust Tervisekassaga ja taastada tulumaksutagastus spordiklubides treenivate laste ja noorte eest.

EOK tegi ettepaneku taastada tulumaksutagastus spordiklubides treenivate laste ja noorte eest tasutud dokumentaalselt tõendatud kuludelt. «Kümnete aastate kahetsusväärne praktika näitab, et klubid loovad oma sisse asutusena eraspordikooli, mis registreeritakse EHIS-es ja sedakaudu saadakse õigus tasutud kuludelt tulumaksutagastusele. Muudatuse väärtus seisneb asjaajamise lihtsustamises ja läbipaistvuse suurendamises ning kaob ebavõrdne kohtlemine klubide vahel,» selgitas Eesti Olümpiakomitee president Kersti Kaljulaid pressiteate vahendusel.

Muudatusettepaneku jõustumisel, mille kohaselt tagastatakse spordiklubidele tasutud laste ja noorte õppemaksult tulumaksuosa, suureneks arvestuslik tagastatav tulumaks hüpoteetiliselt 1,3 miljonit euro võrra. «Reaalsuses on paljudel peredel tulumaksu mahaarvamise piir täis või suurel määral kaetud muudelt koolitustelt ja annetustelt ning seetõttu oleks tegelik kulu riigile väiksem,» lisas Kaljulaid.

Ühtlasi on EOK eesmärk treeneri tööjõukulu toetuse andmise menetlemise tarbeks kogutud isikuandmed anda Tervisekassale, sest see võimaldaks neil täpsemalt sihtida noorsportlaste tervisekontrolli teenuse tellimist ja selle rahastamist.

Lisaks tegi EOK ettepaneku täpsustada seaduses spordi korraldamisele ja edendamisele pandud ülesandeid. Olemasolevatele eesmärkidele, milleks on kogu rahva kehalise ja vaimse vormi parandamine, sportliku eluviisi edendamine ja sportliku eneseteostuse võimaldamine, lisati lause: «Spordielu edendamise oluline eesmärk on ka Eesti riigi väärikas esindamine rahvusvahelistel võistlustel ja rahvusvahelistes spordiorganisatsioonides.»

Vabariigi Valitsuse algatatud spordiseaduse muutmise seaduse eelnõu (518 SE) võeti Riigikogu menetlusse 8. oktoobril 2024. aastal, esimene lugemine toimus 4. novembril. Kultuurikomisjon palus oma koostööpartnerite ja huvigruppide täiendusi 15. novembriks.

Tagasi üles