Mis on taasiseseisvunud Eesti parimad kohad laskesuusatamise MK-sarja individuaalvõistlusel? Sellele küsimusele vastuse saamiseks tuhnis Postimees läbi IBU andmebaasid. Kuna edetabelis on mitu sama kohta, järjestasime need kronoloogiliselt.
TOP 10 ⟩ Eesti laskesuusajate parimad tulemused MK-sarja individuaalvõistlustel
1. Roland Lessing – 2. koht Pokljuka MK-etapp (2009)
Endisele Eesti laskesuusatähele Roland Lessingule kuulub Maarjamaa parim individuaalvõistluse koht. 2009. aasta lõpus Pokljukal peetud MK-etapil sai eestlane 12,5 km jälitussõidus võimsa 2. koha.
Lõpusirge oli väga tasavägine, 12 sekundi sisse mahtus viis meest. Võistluse võitnud venelasele Jevgeni Ustjugovile kaotas Lessing (üks trahv) lõpuks 9,3 sekundiga.
Lessing tegi sportlaskarjääriga lõpparve 2019. aastal. Praegu vastutab ta Elvas Eesti laskesuusatamise järelkasvu eest. MMil jäi tema parimaks tulemuseks 2015. aastal Kontiolahtis tavadistantsil saadud 15. koht.
2. Jelena Všivtseva – 5. koht Lillehammeri MK-etapp (1993)
Aasta oli siis 1993, kui Všivtseva asus märtsikuus võistlustulle naiste 15 km tavadistantsil. Mõõduvõtu võitis venelanna Anfisa Reztsova, kellel jäi nelja tiiru peale üles koguni kuus märki.
Narvast pärit Všivtseva tegi lasketiirudes neli viga, kuid sai viienda koha ning kaotust triumfeerinud venelannale Anfisa Reztsovale kogunes üks minut ja 30 sekundit. Ühtlasi oli see Všivtseva karjääri säravaim tulemus.
Pärast sportlaskarjääri lõppu pidas Všivtseva Narvas treeneriametit ning töötas Politsei- ja Piirivalveametis sisekontrollibüroo vanemkomissarina.
3. Indrek Tobreluts – 5. koht Pokljuka MK-etapp (2004)
2004. aasta jaanuari alguses Sloveenias peetud võistlusel teenis Indrek Tobreluts 10 km sprindis 5. koha.
Elvakas läbis mõlemad lasketiirud puhtalt ja kaotas etapi võitnud prantslasele Raphael Poiree’le 39,8 sekundiga.
Samal distantsil on Tobrelutsul ette näidata ka 9. koht Lahti MK-etapil, mille ta sai aasta varem põhjanaabrite juures Lahti MK-etapil.
Tobreluts on laskesuusatajana käinud viiel taliolümpial ja 15l MMil. Pärast karjääri lõpetamist keskendus ta treeneriametile, täites vahepeal ka Eesti laskesuusakoondise peatreeneri ülesandeid.
Praegu on ta ametis TT tiimis, mis on Eesti parima naislaskesuusataja Tuuli Tomingase eratiim. Tobrelutsu käe all treenib praegu selles tiimis ka Susan Külm.
4. Eveli Saue – 5. koht Hochfilzeni MK-etapp (2006)
Paar nädalat enne jõule kinkis Eveli Saue eestlastele varajase kingi. 2006. aastal Austrias Hochfilzenis peetud MK-etapi naiste 15 km tavadistantsil kordas Saue Eesti naislaskesuusatajate parimat, 5. kohta.
Võistluse võitis sakslane Andrea Henkel, kes tegi sarnaselt eestlannaga lasketiirus ühe vea. Saue kaotas finišis Henkelile minuti ja 30,3 sekundiga.
Tarkvara ettevõttes Nortal analüütiku ja tooteomanikuna töötav Saue oli kunagi Eesti laskesuusatamise esinumber. Praegu pole ta spordialaga aktiivselt enam seotud, kuid hoiab eestlaste tegemistel kätt pulsil.
Vahemikus 2006–2011 jõudis Saue MK-etappidel kuus korda esikümnesse ning 23 korda 20 parema hulka. Maailmameistrivõistlustel oli ta parimal juhul 2007. aastal sprindis 15.
5. Kauri Kõiv – 5. koht Oberhofi MK-etapp (2014)
Meeste paremuselt teist, 5. kohta kordas Kauri Kõiv 2014. aasta alguses, kuid
laskesuusaässas võtsid Saksamaal Oberhofis mõõtu. Kõiv asus võistlustulle 10 km sprindis, kus pääses kahes tiirus puhtaste paberitega. Võitlus esikoha eest oli väga tasavägine ning lõpuks triumfeeris norralane Emil Hegle Svendsen, kes edestas finišis vaid 0,4 sekundiga kaasmaalast Ole Einar Bjørndalenit. Eestlane jäi liidrist maha 38,2 sekundiga.
Pärast seda ei suutnud Kõiv oma karjääri jooksul rohkem esikümnesse murda MK-sarjas ega MMil. Ta riputas püssi ja suusasaapad varna 2019. aastal. Praegu on ta Eesti Laskesuusatamise Föderatsioonis spordidirektor.
6. Eveli Saue – 6. koht Antholz-Anterselva MK-etapp (2009)
Taaskord tegi Saue särava esituse 2009. aasta jaanuaris Itaalias Antholz-Anterselva MK-etapil, kus naiste 7,5 km sprindis sai ta 6. koha. Tiirudes puhta töö teinud eestlanna kaotas 36,7 sekundiga võitjale Tora Bergerile (Norra).
Sauel on veel ette näidata kaks 8. kohta MK-sarjas, mis tulid vastavalt 2007. aastal Lahtis 15 km tavadistantsil ja 2011. aastal Antholz-Anterselvas sprindis.
7. Tuuli Tomingas – 6. koht Oberhofi MMil (2023)
Siit nimekirjast on ainus tegev tippsportlane Tuuli Tomingas. Lisaks on ta ainus eestlane, kes on pääsenud MMil individuaalvõistlusel lilletseremooniale.
Tema karjääri säravaim tulemus pärineb mullu veebruarist, kui ta asus võistlustulle Saksamaal Oberhofis. Naiste 15 km tavadistantsil sai ta lõpuks 6. koha ehk pääses lilletseremooniale. Maailmameistriks kroonitud rootslannale Hanna Öbergile kaotas ta 2.23,3ga.
Tomingas on MMil säranud ka teatenaiskonnaga. Tänavu sai ta koos Regina Ermitsa, Susan Külma ja Johanna Talihärmaga Nove Mestos võimsa neljanda koha.
8. Tuuli Tomingas – 6. koht Soldier Hollow MK-etapil (2024)
Lisaks MMile on praegune Eesti laskesuusatamise esinumber käinud lilletseremoonial ka MK-etapil ning seda hiljuti. Märtsis USAs peetud naiste 10 km jälitussõidus sai Tomingas 6. koha ja jäi prantslannast Lou Jeanmonnost maha minuti ja 24,7 sekundiga.
9. Martten Kaldvee – 7. koht Oberhofi MK-etapp (2010)
Martten Kaldvee tegeles laskesuusatamisega üheksa aastat. Säravaimaks tulemus pärineb 2010. aasta Oberhofi MK-etapist, kui ta üllatas 10 km sprindis 7. kohaga.
Ühe möödalasu teinud Kaldvee kaotas sõidu võitnud venelasele Jevgeni Ustjugovile 27,6 sekundit.
Ühtlasi oli see esimene kord, kui Kaldvee MK-punktideni jõudis. Kaldvee võimas esitus oli üllatus sellepärast, parimaks tulemuseks oli 2009. aasta MMil saadud 45. koht.
2010. aastal tegi Kaldvee sportlastkarjääriga lõpparve. Pärast seda on ta olnud Eesti Laskesuusatamise Föderatsiooni peasekretär ja Postimehe sporditoimetuse juht. Praegu teenib ta leiba rahvusvaheline pakiveoettevõte Venipak müügijuhina.
10. Roland Lessing – 7. koht Oberhofi MK-etapp (2015)
Tabeli alguses ja lõpus vaatab vastu sama nimi. 2015. aasta alguses võtsid laskesuusaässad mõõtu Oberhofis. Meeste 10 km sprindis näitas head minekut Lessing, kellel jäi kahe tiiru peale üks märk üles, kuid sai lõpuks ikkagi vägeva tulemuse ehk 7. koha. Võistluse võitnud legendaarsele prantslasele Martin Fourcade'ile jäi ta alla 30,3 sekundiga.