Saada vihje

Motokrossi valitsev maailmameister põrutas USAsse raha järele, sest MM-sarja korraldajad pole normaalsed

Copy
Jorge Prado on kahe viimase aasta motokrossi maailmameister.
Jorge Prado on kahe viimase aasta motokrossi maailmameister. Foto: Scanpix / Davide Messora / Ipa Sport / ZUMAPRESS.com

MXGP-sarja viimase kahe aasta meister Jorge Prado (Hispaania) jätkab karjääri USA riiklikel võistlustel, sest tema sõnul rikuvad MM-sarja korraldajad spordiala ära.

MM-sarjas GasGasi tsikliga sõitnud 23-aastane Prado alustab talvel USA superkrossi hooaega Kawasaki tehasetiimi ridades. Kõrvaltvaatajale võib tekkida küsimus, miks peaks niivõrd noores eas superstaar saatma globaalsarja pikalt ja liituma riigisiseste meistrivõistlustega.

Prado selgitas otsust taskuhäälingusaates Gypsy Tales, kus rääkis, et MM-sarja korraldajad ei mõtle sportlaste peale. «Võistluste korraldajad maksavad ette, et sarja oma radadele tuua. Fännid maksavad, et sõitjaid näha. Sõitjad... me ei saa sentigi,» sõnas Prado muiates. «Õnneks tiimid maksavad, aga kui oleksin erasõitja, siis jääksin iga etapp miinusesse. Saaksin reaalselt null eurot! Auhinnaraha ei maksta.» 

Noor hispaanlane lisas, et isegi kaks järjestikust MM-tiitlit kuninglikus klassis ehk MX1s ei pälvinud sarjalt lisatulu. «Tiim maksis mulle boonust, aga sarja korraldajad... neilt ma ei saanud mitte midagi!» lausus Prado, olles ahastuses.

Ta lisas, et kui kahekordne kuningliku klassi maailmameister Jeffrey Herlings käib kohalike meistrisarjade etappidel, teenib ta rohkem raha kui MMilt.

Saatejuht torkas vahele, et korraldajatele see jutt ei meeldiks. Prado vastas: «Ei meeldiks, aga me ju ei valeta, räägime lihtsalt, kuidas asjad on. Kui valetaksime, siis nad võiksid olla kurjad, aga praegu ei tohiks neil olla midagi öelda.»

Ta jätkas: «Ma ei räägi seda enda pärast, sest tiim maksis mulle palka. Aga sel hooajal tegid erasõitjad häid esitusi ja pääsesid esikümnesse või isegi viie parima sekka. Oletame, et kui olud on väga kehvad ja erasõitja võidab. Ta võidab, aga läheb koju suure miinusega, sest maksab osavõtu eest 1500 eurot, millele lisanduvad muud kulud. Mõtle, võidad GP ja jääd mitme tuhande euroga miinusesse... See pole aus!»

MXGPs on viimastel aastatel olnud läbiv probleem võistlejate puudus. Kui kunagi oli puu taga 40 meest alati olemas, siis nüüd on ligikaudu 20. ​Prado leiab, et keegi ei tahagi enam tulla, sest see on mõttetu rahapõletamine. «Osa riikide meistrivõistlustel makstakse tulemuste eest auhinnaraha, seega need on palju mõistlikumad võistlused,» lisab ta.

Prado sõnul on MXGP sõitjad varem üritanud olukorda muuta. Näiteks 2022. aasta Prantsusmaa GP-l keelduti startimast, sest rada oli ohtlik. Korraldajaid nende jutt aga ei huvitanud. «Tead, mida nad meile vastasid? Nad pöörasid asja meie vastu ja ütlesid meile näkku, et te lihtsalt pole nii head, kui arvate. Nad ütlesid, et motokross pole golf... Reaalselt, räägime lihtsalt ohutusest, aga ei, nad ei kuula meid,» ütles ta.

Prado, kes ka eelmise hooaja alguses võistles teisel pool Atlandi ookeani, alustab esimest täishooaega USAs uue aasta 11. jaanuaril. Talle meeldib, kuidas USAs on suudetud toode teha vaatajale meeldivaks. «USA superkrossil käivad fännid ainult õhtust programmi vaatamas. Ja kui nad tahavad veel, peavad tulema järgmisele võistlusele,» ütles ta ja lisas, et kuna Euroopas on terve päev topitud erinevaid klasse täis, siis publik väsib ära ja ei tahagi rohkem vaatama tulla.

Tagasi üles