Viimaste aastate Eesti parim laskesuusataja tegi eelmisel nädalal Soomes Kontiolahtis toimunud MK-sarja avaetapil kaasa vaid ühe individuaalstardi, kui sai lühikesel tavadistantsil nelja möödalasuga 76. koha. Tomingas arvab, et kehva vormi põhjus oli seotud lihasväsimuse või magava närvisüsteemiga.
Tuuli Tomingas luhta läinud MK-etapist: olen nukker ja segaduses, aga ma ei ole alla andnud
Asjad kiskusid kiiva juba nädal varem toimunud naiste teatesõidus. Teise vahetuse neljandal kohal saanud Tomingas ebaõnnestus lasketiirudes, lisaks segas teda müstiline mure suusaga.
«Minu suuski analüüsides selgus, et kant ei olnud rohkem lahti läinud, mistõttu tekkis uus teooria. Kuna seda suuska on palju võistlusteks ette valmistatud, siis võis olla tõenäoline, et see on lihtsalt liiga palju kuuma triikrauda saanud.
See seletaks seda, et alguses, kui suusa all töötas vedel määre, toimis see hästi, aga kuna vedel määre kulub kiirelt, siis üsna pea hakkas see kiiruses järeleandmisi tegema. Olin endast väljas, aga mulle müüdi kiirelt maha mõte sellest, et suusk on süüdi. Töötasin edasi ja kauaks patja nutma ei jäänud. Panin vaimu valmis individuaaliks,» kirjutas Tomingas Topauto blogis.
Eelmisel nädalal toimunud 12,5 km tavadistantsi ettevalmistus tundus sujuvat paremini. Kõik tundus klappivat, rada oli üsna kiire ja kõva, täpselt selline, mis talle sobib ja pealegi oli kasutada uus suusk.
Tomingasele tundus, et liigub rajal kiiresti, lasketiirus tehtud kaks möödalasku lõid natuke meeleolu alla, kuid otsustas, et eks siis tuleb lihtsalt rajal vihasemalt panna. «Üsna kiirelt taipasin, et minu mõistes «kiire» sõit pole kaugeltki kiire, sest teise ringi lõpus möödus [Anamarija] Lampič , kes startis minust tervelt minuti hiljem. Kuna kohe järgnes püstilaskmine, siis talle sappa ma ei haakinud. Lasin nulli ja jätkasin võistlust segaduses. Jälle sõidan ma müstiliselt aeglaselt, kellegagi sammu pidada ei jõua ja kiiremini ka sõita ei oska!» jutustas Tomingas.
Lõpuks jõudis ta finišisse, kus platseerus 76. kohale, tehes neli möödalasku, kaotust võitjale kogunes 5.40,1. Ta oli pettunud, kuid suur hämmastus saabus sõiduaegasid nähes.
«Analüüsist vaatas mulle vastu müstiliselt suur sõidukaotus, mu süda vajus saapasäärde. Ma ei lonkinud, ma ei tundnud end otseselt halvasti, kuidas see sõidukaotus nii suureks sai minna? Nii palju küsimusi, nii vähe vastuseid.
Olin mentaalselt maapõhjas ja pettumusest välja saamine võttis rohkem kui ööpäev. Selge oli see, et võistlemine mind antud situatsioonis paremaks ei tee ja ausalt öeldes ei elaks ma enam mentaalselt üle järjekordset ebaõnnestunud võistlust. Otsustasime treeneriga sprindist loobuda,» selgitas Tomingas.
Järeldati, et suurimad kaotused tekkisid just kergetel rajaosadel. Tõuse sõitis Tomingas hästi, kuigi suusk polnud kindlasti parim, aga kurja juur oli ilmselt siiski laugete osade tuimalt sõitmine.
«Põhjus ei saa olla funktsioonis, pigem on tegu lihasväsimuse või magava närvisüsteemiga. Mis iganes see probleem ka poleks, vaja on leida värskust ja särtsu ning seda me viimastel Kontiolahti päevadel taga ajada püüdsime. Tehtud said ka vereanalüüsid, ehk annavad sealt saadud tulemused mingeid vastuseid.
Olen nukker, olen segaduses. Aga ma ei ole alla andnud, töötan plaanipäraselt. Olen kindel, et see jama laheneb kiirelt. Hochfilzenis stardin, eks paistab, mis suunas seis liikuma hakkab,» kirjutas Tomingas lõpetuseks.