Hiljuti sai teatavaks, et 2029. aasta korvpalli EM-finaalturniiri korraldamisele kandideerib kaheksa riiki. Vana Maailma alaliidu FIBA Euroopa juhatuse liige Darius Gudelis avas juba võimalikke soosikuid.
FIBA Euroopa üks juhte jahutas Eesti optimismi 2029. aasta korvpalli EMi korraldamise suhtes
Tuleb kohe tõdeda, et Eestile ja meie regioonile polnud tal eriti rõõmustavat edastada. Leedu korvpalliliit korraldas tolle EMi teemal pressikonverentsi, millega seoses küsis portaal basketnews.com Gudeliselt ka FIBA Euroopa-poolset nägemust.
2029. aasta EMi soovivad lisaks Eestile korraldada Leedu, Soome, Saksamaa, Holland, Kreeka, Sloveenia ja Hispaania.
«Neist kaheksast soovijast on selged soosikud Madrid, Ateena ja München, kus on kaunis uus hall,» ütles Gudelis.
Ta lisas: «Nii palju, kui tean, on Hispaania ja Saksamaa juba alustanud läbirääkimisi alagrupiturniiri ühise korraldamise üle. See oleks tervitatav, sest teame, kui tähtsad need riigid on korvpallimaailmas.
Minu teada hakkavad Hispaanias korraldusõiguse üle võitlema Barcelona ja Madrid. Alaliit valib välja linna, mis pakub paremaid tingimusi. Hispaania tahab EMi finaalosa korraldada Madridis.
Mis puutub Balti mere piirkonda, siis suurimad raskused on Eestil, seda infrastruktuuri olukorra tõttu.
Leedul on head võimalused, kuid teha tuleb veel kõvasti kodutööd. Esmalt tuleb leida FIBA-le 3 miljonit eurot ja teiseks valida välja korraldajalinn.»
Gudelise hinnangul on FIBA jaoks tähtsaim just infrastruktuur ja istekohtade arv mänguhallides. Sellele järgneb suurvõistluste korraldamise kogemus ning kolmandana korvpalli populaarsus riigis. Leedu jaoks on tema hinnangul suurimaks probleemiks hoopis finantsvõimekus.
FIBA Euroopa nõuab EMiks vähemalt 10 000 istekohaga halli. Eesti loodab saada erandi ja rekonstrueerida Unibet Arenat 8500 istekohaga halliks. Gudelise sõnad ei sisenda meie jaoks optimismi.
Unibet Arena jääb praeguse vähem kui 7000 istekohaga Eesti korvpallikoondisegi jaoks kitsaks. Mängud on välja müüdud ja piletite järelturul käib kõva kauplemine.