Sprinter Õilme Võro (28) on üks neist kergejõustiklastest, kes mõne nädala taguse otsusega ei kuulu enam Team Estoniasse.
EOK toetuseta jäänud Eesti kiireim naine läks tavatööle: pean kalkuleerima, kas ja kus üldse võistelda (7)
Mitmes mõttes särav välejalg sai tänu C-kategooria toetusele esimest korda ainult spordile keskenduda alles hiljuti. See tõi kohe ka edu – Võro viis Eesti 60 m rekordi 7,24 sekundi peale ning jõudis märtsis sise-MMil poolfinaali, 24 parema sekka. Augustis sai ta jagu ka Ksenija Baltale kuuluvast 100 m rahvusrekordist (11,35), kuid Kärdla staadionil aitas 11,33ni lubatust napilt tugevam taganttuul, 2,1 m/s.
«Nii ja naa. Valmistusin hullemaks, aga lootsin parimat. Pigem kaldusin sinna poole, et sellist taset ikka toetatakse,» kirjeldas Võro karmi otsusega kaasnenud emotsioone.
«Samas saan aru, et raha ongi vähe. Ju siis oli vaja suunata kuhugi mujale rohkem. Kui leiti, et mulle pole toetuse maksmine õigustatud, tuleb sellega leppida.»
Erinevalt mõnest saatusekaaslasest, näiteks Karl Erik Nazarovist ja Tiidrek Nurmest, sai Võro aga valusamalt pihta. Ta pidi naasma tuttavale, aga siiski vahepeal tagaplaanile jäänud jumestajatööle.
«Proovin jälle töö kõrvalt treenida,» nentis sprinter. «Aga pigem üritan olla tänulik, et sain üldse umbes poolteist aastat proovida n-ö tippsportlase elu. Olen selle eest tohutult tänulik ja loodan, et vähemalt mingitel hetkedel tunti, et see toetus läks õigesse kohta.»
Võro ei salga, et sunnitud muutus valmistab tuska. Trenni saab ikka kõvasti teha, aga tervik pole enam nii kvaliteetne. Näiteks kui konkurendid taastuvad, peab tema võib-olla mitu tundi jalul olema ja tavatööl rassima. Kadusid ka EOK pakutavad tugiteenused.
Lisaks toimuvad paljud võistlused nädalavahetustel, mil on tihti meigikunstnikele suurim nõudlus.
«Kui sain teada, et toetus ei jätku, hakkas kiire-kiire-kiire. Pidin leidma võimalikult palju kliente. Ürituste hooajal olen põhimõtteliselt iga päev tööl. Muidu on neljapäev, reede, laupäev ja pühapäev põhilised tööpäevad. Tuleb graafikut vaadata ja kalkuleerida, kuhu võistlustele on mõistlik minna,» lisas Võro.
Tal on mõned üksikud erasponsorid, kuid üldises keerulises majandusseisus vaid nende toega ära ei ela. Jah, Võro pole märtsikuiseid sise-tiitlivõistlusi peast pühkinud, kuid ta peab vaatama ka laiemat pilti. Praegu on peamine siht pigem kevadiseks välislaagriks raha kokkusaamine, et valada tugev vundament suvehooajaks.
«Naersin ka, et tippsportlase elu sai nüüd vähemalt mõneks ajaks läbi,» püüdis Võro kõigele vaatamata jääda positiivseks.
«Võib-olla suudan selle koha taas välja võidelda. Eks seda näitab aeg. Pean ka ise aktiivsemalt vaeva nägema, suhtlema ja mänedžeriametis olema, et saaks teha rohkem sporti kui tööd. Loodan väga, et tuleb ka väga hea talvine hooaeg, aga üritan olla kahe jalaga maa peal. Kui praegu on vaja rohkem tööle panustada, siis nii ongi ja pole hullu.»
Tänavune kergejõustiku sisehooaeg on tiitlivõistluste mõttes tihe. 6.–9. märtsini peetakse Hollandis EM, kaks nädalat hiljem Hiinas MM.
Kergejõustik Team Estonias
A-kategooria: Johannes Erm (mitmevõistlus)
B-kategooria: Rasmus Mägi (400 m tj), Janek Õiglane (mitmevõistlus), Karel Tilga (mitmevõistlus)
C-kategooria: Elisabeth Pihela (kõrgushüpe), Marleen Mülla (teivashüpe), Adam Paul Kelly (vasaraheide), Gedly Tugi (odavise), Risto Lillemets (mitmevõistlus)
Noored: Karmen Bruus, Rasmus Roosleht, Pippi Lotta Enok, Viktor Morozov, Ann Marii Kivikas, Miia Tillmann, Robert Kompus, Viola Hambidge, Raiko Kahr, Tristan Konso, Henri Apri, Miia Ott
A-tase
OM ja MM 1. koht: palgafond 4000 eurot ja ettevalmistustoetus 2200 eurot
OM ja MM 2.–3. koht, EM 1. koht: palgafond 2500 eurot ja ettevalmistustoetus 2200 eurot
B-tase
OM 4.–10. koht, MM 4.–8. koht, EM 2.–3. koht: palgafond 1600 eurot ja ettevalmistustoetus 1650 eurot
C-tase
OM-kandidaadid: ettevalmistustoetus 1500 eurot
Kõik olümpiaettevalmistuse toetust saavad sportlased kuuluvad automaatselt Team Estonia programmi.
Treenerid
A-tase
1800 eurot
B-tase
1400 eurot
C-tase
1000 eurot
Noored
2024. aastast toetatakse noorsportlasi, kes on vanuses 18–22.
Väljavalitud noored kuuluvad automaatselt Team Estonia programmi.
Toetuse suuruseks on 2024. aastast 500 eurot kuus.
Alates 2019 jaanuarist laiendas EOK toetussüsteemi treenerile, kes juhendavad saavutusspordile orienteeritud noori. Treeneri toetus on 300 eurot kuus.
Kõik toetussummad kannab EOK spordialaliitu.