Saada vihje

Friigid panevad suusatajaid pingeritta oksendamise ja kokkuvarisemise põhjal

Toimetaja: Karl Mihkel Eller
Copy
Jessie Diggins finišisse jõudes. Just tema järgi on ka nn kokkuvarisemise indeks oma nime saanud.
Jessie Diggins finišisse jõudes. Just tema järgi on ka nn kokkuvarisemise indeks oma nime saanud. Foto: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva / Sipa / Scanpix

Sotsiaalmeedias on aina enam populaarsust kogumas lehekülg, mis seab murdmaasuusatajaid pingeritta selle põhjal, kui dramaatiliselt nad finišisse jõudes pikali kukuvad. See pole märkamata jäänud ka tippsportlastel ning vastukaja sellisele ettevõtmisele on seinast seina.​

Kui MK-sarjas peetakse üldseisu teadupärast võistlustel jagatavate punktide põhjal, siis üks anonüümne punt tegelasi on loonud Instagramis eraldi konto, kus hoitakse silma peal hoopis teistsugusel pingereal.

Nad on nimetanud selle Digginsi kokkuvarisemise indeksiks (inglise k Diggins Collapse Index). Aluseks on võetus USA suusataja Jessie Diggins, kes jätab endast tavaliselt suusarajale kõik ning viskub finišisse jõudes pikali nagu tühjaks pigistatud käsn.

Nii pole ka mingi ime, et selles paremusjärjestuses troonib käimasoleva hooaja stiilinäidete põhjal Diggins ise (25 punkt). Järgnevad Norra mehed Harald Østberg Amundsen (18,5) ja Jan Thomas Jenssen (14,5).

Artikli foto
Foto: @digginscollapseindex/Instagram

Kuidas Digginsi kokkuvarisemise indeks töötab? Eelduseks on, et sportlane peab pärast finišijoone ületamist lumega kokku puutuma kas tagumiku või puusaga. Seejärel antakse punkte nelja kategooria alusel: draama, kestus ja sõbra abi.

Kõige rohkem punkte on võimalik teenida väga dramaatilise esituse eest, kuid oluline on ka, kui kaua etteaste kestab. «Sõbra abi» eest võib saada lisapunkte, juhul kui korraldajad või kaaskonkurendid sind finišikoridorist minema talutavad. Veel üks nüanss peitub lisasündmustel, kui sportlane finišisse jõudes näiteks oksendab või veel mingit «erilist» vaatemängu pakub.

Eelmises lõigus avaldatud kirjeldus on kirja pandud Instagrami konto haldajate endi poolt. Norra rahvusringhääling (NRK) uuris sportlastelt, kuidas nad sellisesse alternatiivsesse pingeritta suhtuvad.

«Ma arvan, et see on naljakas, sest nad teevad minu üle ilmselt nalja. Aga mis mulle selle juures meeldib, on see, et oluline pole võitmine. Oluline on, et kõik sportlased panevad võistlusesse oma südame ja hinge,» ütles indeksile enda teadmata nime andnud Jessie Diggins NRK-le.

Mida aga arvavad asjast Digginsi indeksis kõrgel kohal olevad Norra mehed Amundsen ja Jenssen? «Istusime täna lõuna ajal ja rääkisime sellest. Ja eilsel õhtusöögil vaatasime üle, kes sai Digginsi indeksis kõrgema koha,» rääkis Amundsen.

Tagasi üles