Euroopa spordipealinn Tallinn 2025 programm pakub veebruaris võimalust tutvuda kahevõitlusaladega.
VAATA VIDEOT ⟩ Kas kahevõitlus sobib kõigile? Müüdid ja eelarvamused purustatakse tasuta kahevõitluspäeval
Laupäeval, 22. veebruaril kell 10 on liikumishuvilistel põhjust koguneda Sõle spordikeskusesse, kus toimub spordipealinna kahevõitluspäev. Spordialade assortii on mitmekesine, sest sissejuhatavad treeningud toimuvad nii vehklemises, judos, maadluses, taekwondo’s kui ka karates.
Tegemist on spordialasid tutvustavate treeningutega, mistõttu pole varasem kogemus sugugi oluline. Inimesed saavad pingevabas keskkonnas proovida eri alasid ning leida endale sobiva harrastuse. Vajalik on eelregistreerimine Tallinna e-poe keskkonnas.
Treeningud toimuvad nii lastele (kuni 12-aastased), noortele (kuni 17-aastased) kui ka täiskasvanutele. Maadluses ja taekwondo’s on eraldi töötuba, kus naised saavad õppida enesekaitset.
Eesti taekwondo-koondise treeneri Meelis Nurmekani sõnul on kahevõitlusalad suurepärane viis kasvatada enesekindlust ja saavutada oma keha üle kontroll. Ta kinnitas, et taekwondo sobib ka teises nooruses harrastajatele.
„Paljud inimesed alustavad taekwondo’ga ka 40- ja 50-aastaselt. Kuna treeningud on eelkõige üles ehitatud fitnessi baastreeningutele, sobib spordiala kõigile. Tempo saab iga inimene endale juba ise valida,“ lausus Nurmekan.
Vehklemistreeningud olümpiavõitjaga
Osa vehklemistreeninguid viib läbi tiitlivõistluste medalite arvult Eesti kõigi aegade edukaim sportlane Irina Embrich, kes on ühtlasi ka Euroopa spordipealinn Tallinna saadik.
Kuigi 44-aastane Embrich alustas vehklemisega juba kaheksaselt, julgustas ta spordialaga esmatutvust tegema igas vanuses inimesi. Tema juhendatud treeningutes saavad osalejad selgeks ala reeglid, vehklemisasendi ja muu vajaliku, et pidada oma esimene matš.
„Vehklemine sobib põhimõtteliselt kõigile, sest siin pole kaalukategooriaid. Võid olla pikk või lühike, kaaluda rohkem või vähem – igaüks saab vehklemist nautida. Ka vanus pole sugugi oluline faktor,“ lausus Embrich, kes on karjääri jooksul võitnud koos Tokyo olümpiakullaga 14 tiitlivõistluste medalit.
Küsimusele, miks on vehklemine hea spordiala, et end füüsiliselt aktiivsena hoida, vastas olümpiavõitja: „See on võitlussport, üks ühe vastu, kuid pole nii kontakne ja ohtlik. Vastased on kogu aeg erinevad, mis tähendab, et tuleb pidevalt oma taktikat kohandada. Kõik matšid on täiesti omapärased. Vehklemine annab füüsiliselt väga hea koormuse, sest kogu keha peab tööd tegema.“
Kuigi vehklemisvarustuse oluline komponent on relv, on spordiala harrastamiseks ohutu. „Ikka on neid, kes natukene kardavad, kuid vehklejatel on seljas korralik kaitsevarustus,“ kinnitas Embrich.
Spordipealinna kahevõitluspäevale tuleb kaasa võtta sportlikud riided ja vahetusjalanõud. Muu vajaliku varustuse tagavad korraldajad kohapeal.
Spordipealinna kahevõitluspäev
22. veebruaril Sõle spordikeskuses kell 10 algav spordipealinna kahevõitluspäev on kõigile tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine Tallinna e-poe keskkonnas.
Spordialadesse sissejuhatavad treeningud toimvad nii lastele (kuni 12-aastased), nooretele (kuni 17-aastased) kui ka täiskasvanutele.
Vehklemine
Õpime selgeks kõik vajaliku, et pidada oma esimene duell. Korraga saab rajal viibida kümme inimest, vahetused iga 15 minuti tagant. Treeningud toimuvad vehklemissaalis.
- 10.00 – 14.00 vehklemine elavas järjekorras
Karate
Karatetreeningud algavad soojendus- ja venitusharjutustega, misjärel õpime õigesti seisma, lööma ja blokeerima. Treeningud toimuvad pallisaalis.
- 10.00 – 11.30 karate noortele (registreerimine siit)
- 11.30 – 12.15 karate täiskasvanutele (registreerimine siit)
- 12.15 – 14.00 karate lastele (registreerimine siit)
Maadlus
Eestile ajalooliselt edukal medalialal harjutame võtteid, haardest vabanemist ja kukkumistehnikaid. Treeningud toimuvad pallisaalis.
- 10.00 – 10.45 naiste enesekaitse (registreerimine siit)
- 10.45 – 12.00 maadlus noortele (registreerimine siit)
- 12.00 – 13.15 maadlus lastele (registreerimine siit)
- 13.15 – 14.00 maadlus täiskasvanutele (registreerimine siit)
Judo
Õpime oma keha kontrollima ning tutvume heite- ja kukkumistehnikatega.
- 10.00 – 11.30 judo lastele (registreerimine siit)
- 11.30 – 13.00 judo noortele (registreerimine siit)
- 13.00 – 14.00 judo täiskasvanutele (registreerimine siit)
Taekwondo
Läbi praktiliste harjutuste saame teada, mis on olümpia ja mitteolümpia taekwondo erinevus. Treeningud toimuvad matisaalis.
- 10.00 – 10.45 taekwondo täiskasvanutele (registreerimine siit)
- 10.45 – 11.30 naiste enesekaitse (registreerimine siit)
- 11.30 – 12.45 taekwondo lastele (registreerimine siit)
- 12.45 – 14.00 taekwondo noortele (registreerimine siit)
Muud tegevused (pallisaalis)
- 10.00 - 10.30 Korea tantsuansambli ARIRAN etteaste
- 10.45 - 11.00 Vaegnägija Karl-Aleksander Vase etteaste karates
- 11.15 – 11.35 Vehklemise näidismatš
- 12.30 – 13.00 Korea tantsuansambli ARIRAN etteaste
- 13.15 – 13.30 Vaegnägija Karl-Aleksander Vase etteaste karates