Saada vihje

ANALÜÜS ja GALERII Flora röövis Levadialt täisedu. Aga kas ka enesekindluse?

Valitsev Eesti meister FCI Levadia on endiselt Premium liiga liider ning tiitlisoosik, aga täisedu neil enam ei ole, sest FC Flora tegi nendega 1184 pealtvaataja ees peetud matšis vaatamata rumalale punasele kaardile vapra 0:0 viigi.

Flora oli esinenud igati hästi, aga kui kogenud poolkaitsja Marco Lukka 61. minutil mänguvälises olukorras tekkinud madina käigus Michael Schjönning-Larseni löömise eest punase kaardi teenis, ütles loogika, et läheb jälle nii nagu sel hooajal mitmel puhul – Levadia võtab appi oma rikkaliku vahetuspingi ja surub vastase lõpuks ikkagi maha.

Vahetuspink appi võeti, aga Florat maha ei surutud. Viimase pooltunni jooksul suutis Levadia tekitada vaid ühe selge ja hea väravavõimaluse, aga Richie Musaba 70. minuti pealöök läks väravast mööda. Muidu sai Flora tiitlikaitsja pidurdamisega hakkama, valdas arvulist vähemust silmas pidades ootamatult palju palli ja võttis üles päris mitu lubavat rünnakut.

Tallinna derbi on mäng, mille käigus on ikka vaja asju arutada. Siin teevad seda Brent Lepistu ja Rauno Sappinen.
Tallinna derbi on mäng, mille käigus on ikka vaja asju arutada. Siin teevad seda Brent Lepistu ja Rauno Sappinen. Foto: Eero Vabamägi

Flora tegi ilmselt oma selle hooaja seni parima esituse. Levadia ei teinud kõige kehvemat, ent lohutust see ei pakkunud. Klubi president Viktor Levada sammus lõpuvile järel meeskonna riietusruumi suunas ilmselgelt rahulolematu ilmega ning koosoleku järel sealt väljunud Levadia meeskonna liikmete ilmed olid mõtlikud.

Pole ju mingi saladus, et mitte miski ei paku Levadale suuremat jalgpallirõõmu kui tema meeskonna võit põlise rivaali FC Flora üle. Lukka eemaldamine mängis Levadiale kätte kõik võimalused omanikule seda rõõmu pakkuda, aga kogenud meeskond ei saanud noorusliku Flora murdmisega hakkama. Ja see Levadale hinge ei paistnud mahtuvat. Postimehe tähelepanekud:

1. Kas Flora röövis koos täiseduga Levadialt ka enesekindluse?

Tegemist oli Levadia selle hooaja esimese tõrkega. Seni olid neil kirjas võit superkarikafinaalis, võit karikasarja veerandfinaalis ja kuus võitu Premium liigas. Tõsi, kolm neist olid tulnud lõpuminutitel löödud väravatest, aga see pole nõrkuse, vaid tugevuse märk, et meeskond raskes seisus ei murdu, vaid murrab.

104. meistrivõistluste raames mängitud Tallinna derbi osutus aga mänguks, kus Levadia ei murdnud, vaid neid murti. Mitte pooleks ja katki, aga täisedust jäid nad vaatamata soodsatele asjaoludele ilma.

Ning oleme ausad – Flora palliga mäng avaldas rohkem muljet ning see ilmselgelt ärritas Levadiat, kes teenis esimesel poolajal vigade raiumise eest kolm kollast kaarti, kunas Flora ei ainsatki.

Flora tõestas täna, et hooaja eel kodumaisel jalgpalliskeenel üksmeelselt ülivõimsaks soosikuks hinnatud Levadia surelikkus pole üldse nii kaugel, kui on kardetud. Järgmised kohtumised näitavad, kas ja kui palju Levadia enesekindlus Tallinna derbiga väiksemaks muutus.

Meeskondade saabumist väljakule saatis pürotehniline vaatemäng.
Meeskondade saabumist väljakule saatis pürotehniline vaatemäng. Foto: Eero Vabamägi

2. Flora ja Levadia ülimalt vastandlikud koosseisud

Alates käimasolevast hooajast tohib Premium liiga mängudes kanda protokolli 11 vahetusmängijat ehk mängupäevakoosseisu kuulub 22 jalgpallurit. Võrreldes kahe Eesti kõige edukama jalgpalliklubi tänaseid rivistusi, torkasid silma järgnevad asjaolud:

  • Levadia põhikoosseisu noorim oli 22-aastane brasiillasest poolkaitsja Alexandre Lopes Gomes.
  • Levadia kõige noorem Eesti passiga mängija põhikoosseisus oli 24-aastane Michael Schjönning-Larsen, vahetuspingil oli ka 22-aastane Tanel Tammik.
  • Levadia 22 mängijast olid Eesti passiga 12, Floral kõik.
  • Levadia põhirivistuse noorimast liikmest Lopes Gomesist olid Flora põhikoosseisus nooremad viis ja vahetuspingil veel kümme mängijat.

Need faktid peegeldavad ilmekalt Levadia ja Flora erinevaid filosoofiaid. Esiteks seda, kas püüda sportlikku edu omadega või leegionäridega. Levadia kasutab välismaist abijõudu nii suurel määral kui juhend lubab, Flora mängib põhimõtteliselt ainult Eesti jalgpalluritega.

Teiseks põhimõtteliseks erinevuseks on (Eesti) noortele võimaluse andmine. Kaks meeskonda kandsid protokolli 22 kuni 22-aastast jalgpallurit. Floral oli selliseid mehi 17 ja Levadial 5, kusjuures neli neist välismaalased ja ainuke säärane eestlane istus algusest lõpuni vahetuspingil.

Mõlemad viisid sportliku edu püüdmiseks on läbinisti legitiimsed. Kõigil on õigus kokkulepitud reeglite piires oma tee valida. Aga spordi- ja jalgpallisõbral tasub neid erinevaid filosoofiad meeles pidada. Ning täiesti aus on esitada küsimus: kumb neist lähenemistest Eesti jalgpalli üllamalt teenib?

FCI Levadia ründajad Richie Musabat pidurdavad FC Flora kaitsjad Sander Tovstik (nr 28) ja Erko Jonne Tõugjas (nr 21).
FCI Levadia ründajad Richie Musabat pidurdavad FC Flora kaitsjad Sander Tovstik (nr 28) ja Erko Jonne Tõugjas (nr 21). Foto: Eero Vabamägi

* * *

Teistes tänastes Premium liiga 7. vooru kohtumistes alistas Nõmme Kalju võõrsil 2:0 FC Kuressaare ning Paide Linnameeskond oli võõrsil 2:1 üle Harju JK Laagrist. Ülejäänud kaks kohtumist peetakse pühapäeval, kui Pärnu Vaprus võõrustab Tallinna Kalevit ning Tartu Tammekale sõidab külla Narva Trans.

Levadia peatreeneri Curro Torrese kommentaar pärast kohtumist Soccerneti ülekandes: «Pole õnnelik. Oli võimalus võita. Selline on jalgpall. Meil oli paar võimalust skoorida. Mõnedes kohtades tuli paar viga sisse. Täna oli võimalik kolm punkti võtta.»

Flora väravavaht Evert Grünvald: «Arvestades, et mängisime viimased 30 minutit vähemuses, siis võime rahule jääda. Õnnelik, et saime Levadialt punkte röövida, nad ei jätka võidulainel.»

Standings provided by Sofascore
Kommentaarid
Tagasi üles