Saada vihje

Sariebaõnnestuja McIlroy alistas deemonid ja saavutas haruldase suure slämmi

89. The Mastersi võitja Rory McIlroy saab selga ikoonilise rohelise pintsaku, millega turniiri võitjaid autasustatakse. Ta võib pintsaku aastaks ajaks koju viia, aga peab selle siis tagasi Augusta golfiklubisse tooma, kus see jääb alaliselt hoiule tema nimelises riidekapis, mis hakkab paiknema ainult turniiri endistele tšempionite reserveeritud riietusruumis.
89. The Mastersi võitja Rory McIlroy saab selga ikoonilise rohelise pintsaku, millega turniiri võitjaid autasustatakse. Ta võib pintsaku aastaks ajaks koju viia, aga peab selle siis tagasi Augusta golfiklubisse tooma, kus see jääb alaliselt hoiule tema nimelises riidekapis, mis hakkab paiknema ainult turniiri endistele tšempionite reserveeritud riietusruumis. Foto: MIKE SEGAR / Reuters / Scanpix

Maailma mainekaima golfiturniiri The Masters võitis põhja-iirlane Rory McIlroy, kes mängis kindlana tundunud võidu küll kaks korda maha, aga suutis lisaraja abil ikkagi jõuda ihaldatud tiitli ja haruldase suure slämmini.

Maalilistel Augusta radadel mängitud 89. Mastersi võitnud põhja-iirlasest sai kümnete tuhandete pealtvaatajate juubelduste saatel läbi aegade kuues mängija (esimene eurooplane!), kes saavutanud karjääri suure slämmi ehk võitnud kõik neli major'it (tippturniiri), kirjutab golf.ee.

Elitaarsesse seltskonda kuuluvad veel Gene Sarazen, Ben Hogan, Gary Player, Jack Nicklaus ja Tiger Woods. Suure slämmi moodustavad turniirid on The Masters, PGA meistrivõistlused (PGA Championship), USA lahtised (US Open) ja Suurbritannia lahtised (The Open).

35-aastasele McIlroy'le oli see juba 17. Masters. Golfi püha graali jahtis ta üle kümne aasta, sest ülejäänud kolme tippturniiri võidud olid tal koos 2014. aasta US Openiga. Ent Masters kiusas McIlroyd nagu välk vanapaganat. Korra (2022) teine, veel kuus korda esikümnes, ent ei enamat.

Näis, et selgi korral läheb sarnaselt. Avapäeva alustas McIlroy hästi, püsis pikalt teisel kohal, ent lõpetas päeva lausa kahe double bogey«ga. Kokku 72 ning kaotus liidriks tõusnud Justin Rose»ile (-7) lausa seitse lööki. -4 peal Ludvig Aberg, Corey Conners ja tiitlikaitsja Scottie Scheffler, neist löögiga maas LIV-i mehed Tyrrell Hatton ja Bryson DeChambeau.

Avapäeva kõrghetkeks kujunes (vähemalt nostalgikutele) 65-aastase Fred Couplesi (Mastersile kvalifitseerumine on väga keeruline, aga endised võitjad saavad eluaegse priipääsme ja Couples võitis turniiri 1992. aastal) eagle 14. rajal ning päeva lõppskoor -1, mis tegi temast Tom Watsoni järel vanima mehe, kes suutnud Mastersil mängida ringi alla par'i.

Teisel päeval oli McIlroy kui ümber sündinud. Ei mingit stressi – päeva parim skoor (66) tõstis ta -6ga jagama kolmandat kohta. Liider Rose oli -8 peal, järgnesid DeChambeau -7 ning McIlroy ja Conners -6ga.

Couples, aga ka teine vaimustav veteran, 40 aastat tagasi Mastersi võitnud Bernhard Langer tegid viimasel rajal bogey ja jäid napilt (Langer vaid ühe, Couples kahe löögiga) cut'i joone alla. Oma viimast Mastersit mänginud Langerist saanuks turniiri 89-aastases ajaloos vanim cut'i läbinu, aga läks teisiti.

Lisaks neile pidid kahe võistluspäevaga piirduma veel rida nimekaid mängijaid, eriti karmilt käis reha üle LIV-i meestest (neid oli üldse võistlustules 12) – Brooks Koepka, Dustin Johnson, Phil Mickelson ja Sergio Garcia, aga ka Cameron Smith ning sel hooajal PGA Touril säranud Sepp Straka, Cam Davis ja Thomas Detry pidid võistlusrajalt pealtvaatajate sekka kolima, kui piirduda vaid kõige säravamate nimedega.

Omamoodi saavutusega sai hakkama mullune komeet Nick Dunlap, kes suutis avapäeva skooriks koguda 90 lööki ehk +18. Päris rekord see ei ole. Teise päeva -1 tähendas aga üht turniiri ajaloo positiivseimat arengut kahe päeva võrdluses. Siiski ei päästnud see «comeback» Dunlapit viimasest kohast.

Kolmas võistluspäeva algas uhke vaatemänguga – McIlroy lõi esimesel kuuel rajal palli auku kolme löögiga, tehes sellega Mastersi rekordi ning kogudes kiirelt -5. See tõstis ta ka kindlalt esikohale. Hästi lõid ka DeChambeau ja Conners ning kui põhja-iirlasel päeva keskel kaks bogey't sisse lipsas, kahanes ta edu kahe jälitaja ees vaid ühele löögile.

Päeva lõpuks aga eagle 15. rajalt ning kokku jälle 66, mis oli taas päeva parim skoor (koos 2007.aasta võitja Zach Johnsoniga). Kahe löögiga kaotas liidrile DeChambeau, neljaga Conners, kuuega Aberg ja 2018. aasta võitja Patrick Reed, seitsmega – ehk enne viimast päeva siiski veel esikoha-konkurentsis – liidrikoha maha mänginud Rose (laupäev – 75), Scheffler, Jason Day ja Shane Lowry.

Pühapäeva algus ei tõotanud McIlroy'le midagi head – kahelt esimeselt rajalt lausa +3 ning DeChambeau tõusis liidriks. Kolmas-neljas rada läksid aga vastupidi – jänki tegi +2, põhja-iirlane -2 ja McIlroy edu kasvas kolmele löögile. Järgnes kummaltki ridamisi par'e, kuid üheksanda rajaga kasvatas McIlroy edu neljale.

Aina paremasse hoogu läksid taganttulijad – Rose ja Aberg jõudsid võistluspäeva keskel DeChambeaule järele, Conners ja Reed kaotasid vaid löögiga. 11. raja double bogey kukutas DeChambeau konkurentsist, McIlroyd jäid ohustama Rose ja Aberg.

Ometi said said deemonid McIlroy kätte, kui 13. rajal maandus pall ojas. Juba neljas double bogey (aga Mastersit pole keegi võitnud rohkem kui ühe double'iga), sinna otsa bogey mõnemillimeetrise eksimusega 14ndalt ning ulmelise päeva teinud 44-aastane Rio olümpiavõitja Rose kerkis liidriks.

Aga vaid korraks. Bogey temalt tähendas, et korraga oli turniiril kolm liidrit. Aberg ei suutnud juurde panna, McIlroy aga suutis. Riskantne lähenemislöök 15ndal tõi tasuks birdie. Rose vastas samaga viimasel rajal ja lõpetas päeva hiilgava 66ga. Sel hetkel jäi McIlroyl mängida veel kaks rada.

Juba esimesel tõi perfektne teine löök birdie ning viimasele rajale läks superstaar ühelöögilises eduseisus. Deemonid aga ei andnud alla. Teisel löögil maandus pall griini punkris. Korralik päästmine andis võimaluse meetri kauguselt par ja esikoht kätte saada, kuid ei. Pall veeres august mööda.

Bogey ja play-off – põhja-iirlane McIlroy versus inglane Rose, kes oli Mastersil korra play-off'i mänginud ja kaheksa aastat tagasi Sergio Garciale kaotanud. McIlroy võitis märtsis Players Championship'i just play-off'is.

Uuesti 18. rada, mõlemad alustasid hästi. Rose'i teine löök oli suurepärane. Pall maandus sihtmärgist vähem kui kolme meetri kaugusel. Ent lõpuks andsid ka McIlroyd vaevanud deemonid alla. Tema teine löök maandus august vähem kui meetri peal. Rose sihtis kaua ja eksis.

McIlroy aga tabas ning kannatustega välja teenitud roheline pintsak, mis Mastersi võitja ikooniliseks auhinnaks, leidis omaniku. Nagu tavaks, aitas selle värskele võitjale selga tiitlikaitsja Scheffler. Ovatsioonid ei lõpe niipea.

Rose'ile (Mastersil juba kolmandat, majoritel kokku viiendat korda) teine koht. Üllataja Reed kolmas, Scheffler neljas, DeChambeau ja Sungjae Im viies-kuues, triple-bogey'ga lõpetanud Aberg seitsmes.

Tulemused

Märtsi lõpus Houstonis viienda koha jagamisega teenitud 337 000 dollarit tõstsid McIlroy karjääri auhinnaraha kogusumma üle 100 miljoni (teise mängijana pärast Woodsi). Augustas lisandus võitjale 4,2 miljonit, kokku rekordilisest 21 miljonilisest auhinnafondist. Samas pole rahaga võimalik mõõta maruõnneliku McIlroy emotsioonide ja saavutuse kaalu.

Kommentaarid
Tagasi üles