/nginx/o/2025/04/15/16779586t1h432b.jpg)
„Minu jaoks on koondisesse tulek üks väga suur vaimse energia allikas. Koondises mängimise dünaamika on hoopis teistsugune kui profina klubi juures töötamine,“ ütleb Eesti meeste jäähokikoondise kapten Robert Rooba.
31-aastane Rooba on pika karjääri jooksul näinud palju. Ta on elanud väga kaua piiri taga ning teeninud leiba Soomes ja Venemaal. Oma põlvkonna Eesti parima mängija jaoks on koondisse tulek mitmel tasandil ülioluline. Praegu ongi mees kodumaal ja valmistub 26. aprillil algavaks MMi I divisjoni B-grupi turniiriks.
Kontrast tavapärase profieluga koduklubis on suur. „Koondisega seondub palju häid ja pehmeid emotsioone, nagu näiteks kindlustunne ja kodutunne. Kui oled profina tippspordi kõige teravamas tipus, siis see on puhas showbusiness. Keegi ei hooli eriti sinu tujudest ja tunnetest, sest lõppude lõpuks panevad inimesed sinna ärisse raha ja neil on vaja võite. Neil ei ole vahet, kes on väljakul,“ arutleb Rooba.
„Koondises aga väärtustatakse inimesi. Siin on perekonna tunne – oleme kõik koos oma riigi eest väljas. Mingis mõttes on neid emotsioone võimatu kirjeldada, sest seda peab ise tundma. Lahkun koondisest alati tohutu positiivse energialaenguga. Lisaks on mul ju Eestis ja koondises palju sõpru, kellega hooaja sees kokku ei saa, kuid see ühine aeg on meile kõigile tohutult väärtuslik.“
Kõige olulisem on kollektiivne õnnestumine
Kas meenub ka mõni konkreetne olukord, kus on eriliselt olnud vaja keskkonnamuutust, et patareid koondises jälle täis laadida? „Neid hetki on olnud palju. Ainult maailma parimatel sportlastel on võib-olla nii, et nool liigub kogu aeg üles. Tavalisel tippsportlasel on pidevalt Ameerika mäed ning neid olukordi on olnud, kus nool liigub allapoole, aga koondis tuleb ideaalsel ajal ning saad hea emotsionaalse laengu. Siit saab enesekindlust, et minna uue energiaga tagasi klubisse. Mäletan selliseid momente nii Soome aastatest kui ka sellest ühest aastast Venemaal,“ ütleb kapten Rooba.
Muidugi on vahva lihtsalt kamraadidega kokku saada, kuid spordis on emotsioonide tekkimisel ülisuur roll ka edulugudel. „Kõige paremad emotsioonid tekivad ikkagi siis, kui oleme sportlikult teinud vähe parema tulemuse. Tore on ju alati, aga esile tõusevad ikkagi kaks esimese divisjoni pronksmedalit. See annab mulle kui meeskonna kaptenile ja ka kogu tiimile emotsiooni, mis kannab veel pikalt pärast turniiri. Meeskonnaspordis ajame ju taga ikkagi kollektiivset õnnestumist. Kuigi igaüks on individuaal ja tahab loomulikult palju väravaid lüüa jne, aga suurim õnn peitub ühises edus.“
Koondis on koos nädalate kaupa ning väga olulist rolli mängib edus hea inimestevaheline keemia. „Koondise tuumik püsib tegelikult sarnane. Mina olen tõesti nii kaua olnud, et paljud on välja vahetunud, aga tegelikult lühemas perspektiivis tuumik säilib. Seal tekivad sõbrad, kellega suhtleme aasta läbi. Kui nüüd kokku tuleme, siis on kõik lõõpimised ja naljad juba iseenesest olemas,“ selgitab Rooba sisekliima teket.
„Kui oleme kõik korraga Eestis, siis teeme loomulikult ka trenniväliselt asju koos. Käisime näiteks Kalev/Cramo pronksimängul, vahel mängime padelit, ükspäev osa kutte grillisid. Lisaks toimuvad ametlikud team building-üritused. Aga need on sellised nüansid, mida ei pea kuidagi kunstlikult tekitama, vaid meil on see kõik juba olemas. Meeskonna keemia sünnib eelkõige jäähallis, aga kandub sealt ka välja. Mõni mängija tahabki rohkem omaette olla, mõni tahab rohkem pundis tegutseda. Ei tasu muidugi unustada, et jäähallis on meil pikad päevad ja mingil hetkel ei olegi vaja pärast trenni samu nägusid vaadata.“
Korvpalluriteni on veel veidi minna
MM-turniiril kohtub Eesti Tondiraba hallis Lõuna-Korea, Hiina, Hispaania ja Horvaatiaga. „Koduturniirid on eriti olulised. Saan Tallinnas mängida oma pere ja sõprade silme all. Ja üldse kogu Eesti hokipubliku silme all! See on tohutult äge. See on puhas rõõm, et sel aastal on jälle selline võimalus,“ räägib praegu Soomes KooKoo meeskonnas leiba teeniv ründaja.
„Hoki populaarsus kasvab Eestis pidevalt ja inimesed leiavad tee jäähalli. Samas on palju potentsiaali realiseerimata. Asi toimib päriselt ikkagi siis, kui Tondiraba hall on igal kodumängul puupüsti täis. Piltlikult öeldes on meil korvpalluriteni veel natukene maad minna.“
Eesti hokikultuur on kindalt teel ülesmäge, kuid meie naabritega võrreldes on kõvasti võimalik juurde panna. „Liigume kogu aeg edasi. Rahvas saab üha rohkem aru, et hoki on eestlaste sport. Kindlasti suudame seda tunnet veel kasvatada. Põnev nüanss on see, et paljud inimesed pole endiselt hallis käinud, aga kui nad korra tulevad, siis jäävadki käima. Sest hoki on kõige vingem ikkagi kohapeal vaadates,“ ütleb Rooba.
Kuigi MM-turniir algab 26. aprillil ja vältab 2. maini, siis koondise laager on juba täies hoos. „Praegu algas juba kolmas ettevalmistuse nädal. Alguses oli vabatahtlik laagri osa nendele, kelle hooajad on läbi, aga said võimaluse jääl käia. Niimoodi hoiab tunnetust. Eelmisel nädalal algasid ametlikud treeningud peaaegu täies koosseisus. Viiel mehel veel hooaeg käib ja nad liituvad jooksvalt,“ selgitab kapten.
„Praegu käib kõva võitlus koha eest MM-tiimis. Eelmisel nädalal oli kuus treeningpäeva, sel nädalal tulevad kontrollkohtumised Leedu ja Lõuna-Koreaga. Järgmisel nädalal on veel kaks kontrollmängu ja niimoodi saabki lõpuks selgeks, kes jäävad tiimi. Muidugi veame seda laeva samas suunas, aga käib ka kõva sisemine konkurents. Kellegi koht pole kindel.“
Kõik üle pronksi on suurepärane õnnestumine
Rooba sõnul on Eesti eesmärk jõuda vähemalt pronksile, nagu tehti eelmisel aastal. Kõrgemale tasemele jõuab vaid võitja ning selles plaanis on suursoosik Lõuna-Korea. Küll aga ütleb Rooba, et kõik teised vastased on Eestiga sarnasel tasemel: „Peame suutma mängida võrdselt ja siis matšid kodumeeskonnana enda kasuks pöörama. Ma arvan, et kõik üle pronksmedali oleks juba suurepärane õnnestumine.“
Kuidas on aga pärast pikka klubihooaega mehe enda vorm? „Õnneks ma pole veel nii vana mees, et kehaga oleks probleeme. Olen oma parimates aastates ja kõik on väga hästi. Sain hooaja järel ühe nädala täielikult puhata. Nii füüsilist kui ka vaimset energiat jagub. Kuigi meeskondlikult lõppes hooaeg pettumusega, siis isiklikult läks väga hästi. Hea tunne on sees!“
2025 IIHF jäähoki MM I divisjoni B-grupp
26. aprillist kuni 2. maini toimuv jäähoki MMi I divisjoni B-grupi turniir kuulub Tallinn – Euroopa spordipealinn 2025 rahvusvaheliste suursündmuste programmi.
Piletid on müügil Piletitaskus. Tule ja toeta Eesti koondist!