Nabi teenis olümpiapileti, judokate saatus lahtine

Heiki Nabi.

FOTO: Peeter Langovits

 2006. aasta sügisel Guangzhous paljudele üllatuslikult maailmameistri tiitli võitnud kreeka-rooma maadleja Heiki Nabi jaoks on Hiina õnnelik paik – seekord võitis ta olümpiakvalifikatsiooniturniiri ja tagas pääsu Londonisse.


«Olen tähele pannud, et Hiina on minu jaoks hea koht,» muheles Nabi. «Selles suhtes on muidugi kahju, et ma Pekingi olümpiale ei pääsenud, aga nüüd on vähemalt võimalus Londonis midagi ära teha.»

Nabi sai Taiyuanis peetud maailma kvalifikatsiooniturniiril raskekaalus avaringis jagu rumeenlasest Alin Alexuc-Ciurariust, teises ringis alistas ta Aserbaidžaani maadleja Hashinzade Messodi ning oli poolfinaalis parem venelasest Aleksandr Anutšinist, mis tagaski koha Londonisse. Finaalis, mis olümpiakoha osas enam rolli ei mänginud, alistas Nabi Valgevene esindaja Ioseb Tšugošvili.

Nädal varem Euroopa kvalifikatsiooniturniiril Sofias ühe matšiga piirdunud 26-aastase Nabi sõnul langes tal nüüd justkui kivi südamelt. «Selleks et olümpial midagi ära teha, oli esmalt vaja olümpiale pääseda, vähemalt see eesmärk on nüüd täidetud,» rõõmustas ta. «Sofias võeti minult ebaõiglaselt võit ja see tekitas sportlikku viha, aga õnneks sai see nüüd kuhjaga korvatud.»

Olümpiaeesmärkidest Nabi veel rääkida ei tahtnud. «Seda saab teha siis, kui ettevalmistus on hästi õnnestunud, seega tuleb esialgu panna rõhk laagritele, tugevate vastaste leidmisele,» sõnas ta. «Aga kui ettevalmistus sujub, on kõik võimalik.»

Eerik Aps kaotas Hiinas kaalukategoorias –84 kg avaringis armeenlasele Tigran Sahakjanile. Viimane võimalus olümpiapiletit püüda on sel nädalavahetusel Helsingis. Lisaks Nabile on olümpiakoht Ardo Arusaarel (–96 kg).

Olümpiakoondis saab tõenäoliselt veel täiendust 1. mail, kui Rahvusvaheline Judo Liit avaldab OMile pääsevate sportlaste nimed.

Kui nädalavahetusel võis vahepeal lugeda, et Künter Roth­berg on endale olümpiapääsme taganud, siis midagi kindlat veel ei ole. Samamoodi on küsimärk EMil juba avamatšis kaotuse vastu võtnud mulluse pronksimehe Martin Padari kohal.

«Võib öelda, et üks koht on Eestil kindel. Kui kõrgem matemaatika ära tehakse, siis saab selgeks, kas olümpiale pääseb üks või kaks eestlast,» sõnas koondise peatreener Aavo Põhjala. «Palju oleneb lõpliku tabeli kujunemisel ka Okeaania ja ­Aasia meistrivõistlustest.»

Meestest pääseb igast kaalukategooriast maailma edetabeli põhjal OMile 22 meest, seejuures saab iga riik ühes kaalus välja panna ühe sportlase. Lisaks jagatakse olümpiapileteid veel maailmajagude kaupa ning Euroopale on kõikide meeste ja naiste kaalukategooriate peale ette nähtud 25 lisakohta, kuid ka siin kehtib reegel, et üks sportlane riigi kohta.

Tagasi üles