:format(webp)/nginx/o/2025/05/23/16864807t1hd569.jpg)
22-aastaselt Pariisis kümnevõistluse olümpiavõitjaks tulnud norralane Markus Rooth on alanud hooajaks oma treeninguid kohandanud selliselt, et ta püsiks kullakonkurentsis ka 2036. aastal – 11 aasta pärast.
Järgmisel nädalal toimub traditsiooniline Götzise mitmevõistlus, kus oma hooaja esimese kümnevõistluse teevad eestlastest Karel Tilga, Rasmus Roosleht ja Risto Lillemets. Võistlemas ei näe valitsevat olümpiavõitjat Roothi.
Alates ajast, kui ta eelmisel suvel uhke kuldmedali kaela sai, on ta võtnud võistluspausi, mis on kestnud nüüdseks üle 290 päeva. Pärast olümpiat on ta vaikselt töötanud, et olla veelgi paremas vormis sügisel toimuvaks MMiks Tokyos. Oma esimese mitmevõistluse plaanib Rooth teha alles 11. juunil.
Tulles aga tema suurejooneline plaani juurde – püsida kullamängus ka 2036. aastal – on ta välja käinud mõned põhimõtted. «Ma vananen. Keha talub aina vähem ja vähem koormust. Kuid olen paremas vormis, seega muutub treeningu intensiivsus ja kvaliteet veelgi kõrgemaks. Sel aastal on rohkem jõudu mängus ja seega peame tegema natuke vähem trenni,» ütles nüüd 23-aastane Rooth VG-le.
Ta teeb endiselt üle 1000 treeningtunni aastas, kuid viimase kolme aasta jooksul on ta järk-järgult treeningutes järele andnud. Jutt on pisikestest kohandustest: näiteks teeb ta tänavu treeningutel 20 kettaheite katset, eelmisel aastal tegi 25.
Rooth ei salga, et tema pikk plaan näeb ette võidelda kulla nimelt 2028. aasta Los Angelese olümpial, aga ka 2032. aastal Brisbane’is ja 2036. aasta olümpial, mille toimumispaik pole veel teada.
Selleks ajaks on Rooth 34-aastane. Ja et seda kõik suuta, ei taha ta noores eas keha liiga palju kurnata. «Ma väga tahaksin jätkata nii kaua kui võimalik, teen seda seni, kuni on lõbus. Olen justkui juba saanud suurima võid, mida saada võita. Praegu on minu jaoks kõige olulisem, et mul oleks pikk ja ilus karjäär. See on tähtsam, kui et teha kõik, et võita muudkui rohkem ja rohkem,» ütles Rooth ja tõi metafoori grillihooajast.
«Ma ei kavatse korraga kogu ketšupipudelit tühjendada, vaid sortsutada jao kaupa,» lisas Rooth, kelle treenerina jätkab isa Espen, kel on täielik ülevaade kõikidest üksikasjadest iga viske, jooksu, hüppe ja jõutõstmise kohta, mida Markus on teinud alates 14. eluaastast.