Skip to footer
Saada vihje

ANALÜÜS Kalev/Cramo pikem pink pääses finaalseerias lõpuks maksvusele

Kalev/Cramo korvpallurid uudistavad meistrikarikat, mis parajasti on Kregor Hermeti käes.

Koduse korvpalliliiga finaalseeria andis pikkade aastate järel taas välja korraliku seeria mõõdu. Lõpuks hõbedaga leppima pidanud tartlastest oli mõnigi mees pisarais ja see räägib palju. Üritus lootusetu ei olnud, aga veidi jäi puudu ja BC Kalev/Cramo noppis järjekordse kulla.

Postimees tegi otsustavast, viimasest finaalmängust, mille Kalev võitis 91:75, järgmised tähelepanekud.

1 Ääremängijate ootamatu roll Kalevi edus

Finaali eelvaates sai välja toodud asjaolu, et Tartu ääremängijad Karl Johan Lips ja Omar El-Sheikh on poolfinaalmängude põhjal suurepärases vormis. Olidki, aga Kalevil oli sel positsioonil vastu panna kaks korda rohkem mehi. Selgelt tekkis küsimus, kas see asjaolu võib saada otsustavaks? Samuti oli selge, et kuivõrd Tartu pink on lühem, ei tohi ükski​ lüli ära kukkuda.

Finaali avakohtumises olidki nii Lips kui ka eriti El-Sheikh (16 p, 20 lp) hoos ja kõik kaheksa põhirotatsiooni kuuluvat meest mängisid koha kenasti välja. Ning Tartu võitis kindlamalt kui lõpptulemus näitas (86:80).

Võis eeldada, et seeria lõpuni asjad samamoodi ei jätku. Tartus peetud teist kohtumist dikteeriski Kalev, kuni äkitselt võõrustajad ärkasid ja lõpu eel punktiga juhtima pääsesid. Mängujuht Severi Kaukiaineni täpne kaugvise päästis Kalevi 0:2 taha jäämast. See kujunes seeria võtmekorviks.

Kolmanda ja neljanda kohtumise võitsid mõlemad meeskonnad juba oma koduplatsil. Viienda alustuseks tõi Kregor Hermet kiirelt 7 punkti. Siis Gregor Kuuba 10! Järgnes laulu sisse pandud Hugo Toomi sõu, temalt esimese poolajaga 14 silma! Tanel Kurbas lisas 3 ning Kalevi ääred viskasid suureks vaheajaks kamba peale ühe punkti rohke kui Tartu terve meeskonnaga (34 vs 33). Ülejäänud kalevlased lisasid 14 silma ja nii näitas tabloo 48:33.

Nii kalevlane Hugo Toom (vasakul) kui ka tartlane Karl Johan Lips tegid hea finaalseeria.

Lips oli lõpuni Tartu vedur, aga El-Sheikhi suutsid kalevlased alates teisest mängust ohjeldada küllalt hästi. Ta ei visanud enam kordagi üle 9 punkti, noppis küll enamikus mängudes 9-10 lauapalli, kuid domineeris lauas ainult neljandas, kus sai kätte 16 palli.

Kalevi ääred viskasid otsustavas mängus lõpuks kokku 50 punkti. Kui Tartul andis varem El-Sheikhile puhkust põhiliselt Rain Veideman, siis finaalseerias muutus ta järjest kahvatumaks ning viimase mängu viimasel poolajal püüdis peatreener Aivar Kuusmaa temata läbi ajada. Saadi hakkama, aga lõpuks jõud lihtsalt lõppes, nentis ka pealik ise.

2 Visketabavus: 52 protsenti 36 vastu

Viimast kohtumist jälgides oli juba visuaalselt näha, et kalevlased tabasid paremini. Ning seda kinnitas ka statistika. Ometi tuli Tartu teisel poolajal kiirelt lähemale, 6 punkti peale, ning Kalev oli veel kuus minutit enne lõppu täiesti püütavas kauguses (63:70). Siis aga läksid pealinlased lõplikult eest, sest Tartu mängis küll välja normaalsed viskekohad, aga pall lihtsalt ei läinud enam korvi.

Tartu mängujuht Sean Flood (palliga) saatis finaalseeria avamängus peaaegu kõik kolmesed sisse ja viimases peaaegu kõik mööda. Teda püüab takistada Leemet Böckler.

Tartu 32 kaugviskest tabas kõigest 6 ehk vähem kui iga viies. Kalevi kolmesed sopsasid samas hästi (25st 11). Kahepunktivisete tabavus oli vastavalt 50 ja 58 protsenti (Tartul 40/20, Kalevil 36/21) ning vabavisetel 65-80 (Tartul 26/17, Kalevil 20/16).

Kui tavapärastel täpsusküttidel vise ei lähe, siis polegi väga midagi teha. Martin Paasoja eksis kõigil 7, Karolis Giedraitis 3, Veideman 2 kaugviskel, Sean Flood tbas 8st 1. Ehk tagaliin kokku 20/1... Niimoodi ei saa rallit sõita... või siis korvpallikulda võita.

3 Kalevil kerkis kogu aeg mõni järgmine mees esile

Finaalseeria esimeses mängus, mille Tartu võitis, toetus Kalevi rünnak põhiliselt Severi Kaukiaineni (valiti finaalseeria MVPks) ja Stefan Vaaksi peale. Kui aga Vaaks teises mängus vigastada sai, tuli saa tagantjärele tarkusena Kalevile kui meeskonnale kasuks. Kõik said aru, et peavad nüüd senisest rohkem panustama. Ja ka mängujoonis muutus mitmekesisemaks.

Tartu jäi kaitses selgelt rohkem hätta siis, kui polnud teada, kust võib korv tulla. Viimane finaalmäng näitas ilmekalt, et võib igalt poolt.

Mängujuht Severi Kaukiainen (palliga) panustas viimasesse võitu 9 punkti ja 8 korvisööduga ning valiti finaalseeria väärtuslikemaks mängijaks.

Nagu eespool märgitud, tõmbas Kalevi rünnaku esimestel minutitel käima Hermet ning avaveerandi viimasel kolmel minutil tabas eksimatult Kuuba (väikeseks vaheajaks juhiti 31:22). Teisel veerandil sai Kalev viie minutiga kõigest ühe punkti, kuid seejärel viimase viiega 16. Ning neil minutitel säras Toom.

Teise poolaja keskel viskas mitu tähtsat korvi Kurbas hetkedel, mil Tartu hakkas just järele jõudma. Ja lõpp oli Leemet Böckleri päralt. Seis 70:63 püsis mitu minutit, vaikuse murdis Böckleri kolmene. Lõpuks viskas ta viimase kuue minutiga suisa 13 punkti.

Oma panuse andsid ka ülejäänud, kõik üheksa väljakul käinud pallurit viskasid vähemalt 5 punkti.

4 Patrick Tape suur keha

Ehkki Kalevi tsenter Patrick Tape jäi rünnakul üsna märkamatuks, oli seda tähtsam tema roll musta töö tegemisel. Kuusmaa nimetas mängujärgses intervjuus teda «elukaks», kellega tuli mänguplaani tehes paratamatult arvestada. Ja nüüd, kui mängud läbi saanud, loetles Kuusmaa ka üles mehed, kelle pealt ses kohtumises abi anti: Toom, Kuuba, Kurbas, Dorbek. Nagu elu näitas, kasutasid nood kõik saadud suurema vabaduse edukalt ära.

Patrick Tape surub palli pealt korvi. Ta tegi terve mängu jooksul palju kasulikku musta tööd.

Tape kogus lõpuks 6 punkti, 7 lauapalli ja kõige tähtsamana 4 kulpi. Tema pikad käed olid ees, kui keegi tartlastest korvi alla trügis. Kasulikult tegutses ka Kalevi teine tsenter Anrijs Miška, kes kasutas ära need üksikud võimalused, mis avanesid, ning oli kaitses samuti õigel ajal õiges kohas.

5 Kas Tallinn - Tartu duelli õnnestub elus hoida?

Korralikust duellist saab rääkida siis, kui võistkonnad on kas päris või üsna võrdse tasemega. Tartu suutis üle pikkade aastate pakkuda finaalseerias korralikku konkurentsi. Kuusmaa teatas, et soovib järgmisel aastal kulda võita, aga selleks tuleb ülikoolilinnas võistkonna koostamisel korralikult ajusid ragistada.

Tondiraba halli kogunes otsustavat finaalmängu vaatama üle 4600 pealtvaataja.

Fakt, et omad nooremad mehed ei saanud finaalseerias üldse platsile. Kui tahta mängida suuremat mängu (ka Põhja-Euroopa liigas), on vaja Kalevi omaga võrdväärse pikkuse ja tasemega pinki. Millist teed Tartu suvel läheb?

Samuti saab küsida, et millise meeskonna suudab järgmiseks hooajaks kokku ajada Kalev/Cramo? Kui tõsiselt suudetakse konkureerida eurosarjas? Kui suure eelarve saab kokku Kalev ja kui suure Tartu?

Aga suvi pakub muudki põnevat. Vähem kui kolme kuu pärast alustab Eesti koondis Riias EM-finaalturniiri mänge.

Kommentaarid
Tagasi üles