Skip to footer
Saada vihje

ANALÜÜS Kes MM-valiksarjas kingitusi teeb, see kaotuse saab (2)

«Ülirõve tunne on, ausalt. Ülirõve,» ohkas Patrik Kristal paarkümmend minutit pärast lõpuvilet. Küsida polnudki midagi vaja. Sõnum purskus 17-aastasest Kristalist välja iseenesest.

Eks see võttis tabavalt kokku mängijates, treenerites ja fännides valitsenud tunde. Kõik said aru, et Eesti esitus oli tubli. Palju parem kui sügisel Slovakkiale 0:1 kaotatud mängudes või märtsis Iisraelile 1:2 kaotatud mängus. Aga parema esitus eest punkte ei jagata. Ja tabelisse läks kirja kaotus, mis tegi hinge täis.

Viik oli ju käega katsuda ja korraks lõhnas isegi võidu järele (kaheksa minuti jagu juhiti), ent Iisrael kasutas kaks Eesti eksimust halastamatult ära ja läks 2:1 juhtima. Oleme ausad, väravad olid nõmedalt lihtsad. Igati välditavad. Lõpus, kui Eesti riskis, lõid külalised penaltist ka kolmanda, mis täitis A. Le Coq Arena pettumusega.

Eestil on nüüd kolmest mängust kirjas 3:2 võit Moldova üle ja kaks kaotust Iisraelile. Esmaspäeval võõrustatakse Norrat, kes alistas reede õhtul 3:0 neljakordse maailmameistri Itaalia.

Edu anti käest kahe liiga lihtsa väravaga

1:1 viik oli esimese poolaja kohta õiglane tulemus, sest palli vallati võrdselt ja võimalusi avanes mõlemal. Eestil oli 20. minutil superšanss, kui nurgalöögi järel võideti trahvikastis paari sekundi jooksul neli õhuvõitlust järjest. Paraku suutis Raz Shlomo väravajoonel Alex Matthias Tamme löögi blokeerida.

Mattias Käit viis Eesti meeskonna 31. minutil kohtumist juhtima.

31. minutil alustas Mattias Käit kaunist kombinatsiooni, millest osalesid veel Ioan Jakovlev ja Michael Schjönning-Larsen, kelle söödust viis Käit sinisärgid juhtima. Iisrael viigistas kaheksa minutit hiljem, kui Maksim Paskotši ja Markus Soometsa pahanduse realiseeris väravaks Dan Biton.

Vaheajalt naastes sai Eesti kiirelt valusa sahmaka, sest 49. minutil näitas Iisrael, kuidas pall 16 sekundiga enda karistusala eest vastase väravasse toimetada. Vastaste suurima staari Manor Solomoni eeltöö vormistas väravaks taas Biton.

Värava järel voolas mäng loogilisse sängi – Iisrael rahuldus edu kaitsmisega, Eesti jahtis innukalt viigiväravat. 70. minutil lõi Rocco Robert Shein napilt üle ja minut hiljem kukkus Vlasi Sinjavski tsenderdus napilt tagumisest postist valele poole. Henn andis meeskonnale vahetustega hoogu, aga...

Seda kindlat väravavõimalust tekitada ei õnnestunud. Hoopis Iisrael teenis 89. minutil penalti, kui Karl Jakob Hein kukutas Dor Peretzi. 11 meetri karistuslöögi realiseeris Mohammad Abu Fani ja tagas Iisraelile 3:1 võidu. Postimehe tähelepanekud:

Midagi jäi puudu. Võib-olla üks Rauno Sappinen

Mängupäeva hommikul ilmnes, et viimati Moldovas põhikoosseisu kuulunud ning värava ja resultatiivse sööduga Eesti 3:2 võidus väga olulist rolli mänginud Rauno Sappinen Iisraeli vastu mängida ei saa. Eesti avaldas 23-mehelise mängupäeva koosseisu, kus Flora ründajat polnud.

«Sappinenil on talla ja kanna piirkonnas kerge ülekoormus, mis lõi uuesti välja. Arvestades, et ees ootab kaks mängu ja konsulteerides koondise arstiga, siis otsustati ta täna kõrvale jätta,» selgitas jalgpalliliit olukorda. Henni käsutuses oli üks oluline relv vähem.

Vahetusest sekkunud Henri Anier sai kirja oma 101. A-maavõistluse.

Alex Matthias Tamme esitus oli soliidne. Eriti just rünnakute ülesvõtmise puhul. Aga täiesti loogiline, et koondisemängus tuleb ründajat vahetada, et hoida edurivis värskust. Tamme asemele tuli Henri Anier, kellele polnud midagi ette heita. Ent Sappineni puudumise tõttu polnud Hennil varianti kimbutada Iisraeli kahe ründajaga korraga.

Kusjuures Sappinen on ju hoopis teist tüüpi ründaja kui Tamm või Anier ning säärase vastandite kombinatsiooni võimekus on Eestit varemgi aidanud. Pole võimalik öelda, kas tulemus olnuks selle võimelünga olemasolul teistsugune, aga võib-olla olnuks. Ja seda, mis oleks võib-olla võinud olla, naljalt peast ei saa.

Patrik Kristali esimesed mängumeeste minutid

Patrik Kristal tegi koondisedebüüdi mullu septembris Stockholmis Rootsi vastu, kui mängis 0:3 kaotusmängus viimased 18 minutit. Oktoobris kodus sai ta sama vastase vastu platsile 25 minutiks ning novembris Slovakkias mängis kaasa algusest lõpuni.

Samas polnud mullu sügisel teenitud minutid need kõige tõsisemad mängumeeste omad. Rootsi vastu tuli Kristal mõlemal puhul platsile siis, kui kõik väravad olid löödud. Ning mängust Slovakkiaga ei sõltunud kummalegi midagi, mis tähendas paratamatult pingevabamat olukorda.

Nüüd olid pinged aga laes. Eesti oli koduväljakul 1:2 kaotusseisus mängus, mille kohta oli terve meeskond kogu nädala rääkinud, et minnakse võitma. Eduseis oli käest antud ja kaotusseis tõsiasi. Ning sel hetkel otsustas Henn, et mees, kellega olukorda kõige õigem parandada, on 17-aastane Patrik Kristal.

Iisraeli mängijad olid 17-aastase Patrik Kristali takistamisega hädas.

Suur usaldusavaldus, aga mitte üllatav. Tegelikult oli märtsis Moldovas plaan Kristal umbes samal ajal platsile tuua ja vahetuski juba valmis, ent siis sai Kevor Palumets punase kaardi ja plaan tuli ümber teha. Nüüd sai Kristal oma võimaluse kätte.

Kuidas noormees selle ära kasutas? Nii hästi, et esmaspäeval Norra vastu võib ta juba kuuluda põhikoosseisu. Eelmise aasta jooksul koondiselaagrites korjatud karastus oli Kristali tänaseks etteasteks kenasti valmis seadnud. Kristal põles tahtest, võttis ette, andis keha, jagas sööte, sööstis kasti, töötas tagasi. Siit on tõesti hea edasi minna!

Eesti–Iisrael 1:3

  • Väravad: 31. Käit – 39., 49. Biton, 90. pen Abu Fani
  • Eesti: Karl Jakob Hein, Joseph Saliste (81. Dmitri Jepihhin), Märten Kuusk, Maksim Paskotši, Michael Schjönning-Larsen, Vlasi Sinjavski, Markus Soomets (55. Patrik Kristal), Rocco Robert Shein, Mattias Käit (81. Mihkel Ainsalu), Ioan Jakovlev (72. Robi Saarma), Alex Matthias Tamm (72. Henri Anier).
  • Tabeliseis: Norra 9 (3), Iisrael 6 (3), Eesti 3 (3), Itaalia 0 (1), Moldova 0 (2).
Kommentaarid (2)
Tagasi üles