:format(webp)/nginx/o/2025/06/07/16901277t1hc464.jpg)
Eesti meeste jalgpallikoondis kaotas reedel A. Le Coq Arenal peetud MM-valikmängus 1:3 Iisraelile. Postimees hindas Eesti mängijate sooritusi 10 palli süsteemis.
Mattias Käit viis Eesti 31. minutil juhtima, ent Dan Biton viigistas 39. ja viis külalised juhtima 49. minutil. Lõppseisu vormistas Mohammad Abu Fani 90. minutil penaltist.
Kaotus tekitas Eesti meeskonna liikmetes sügavat nördimust, sest esitus oli olnud selgelt parem kui võõrsil sama vastasega või mullu sügisel kahes Slovakkiaga peetud mängus (mõlemad 0:1 kaotused). Ent esituse tulemuseks muundamine ei õnnestunud.
Karl Jakob Hein 6 | Kõik kohustusliku püüdis kinni, ühtegi supertõrjet ei teinud. Iisraeli esimese ja teise värava puhul talle etteheiteid pole. Põhjustas penalti, millest sündis kolmas tabamus, aga see juhtus juba faasis, kus Eesti võttis teadlikult suuri riske. Mängu algatamisel tavapäraselt tugev.
Joseph Saliste 5 | Vasakkaitsjal oli koondises all võõrsilmäng Moldovas, mis läks tal täielikult aia taha. Äraootavad pilgud panevad mängijale peale surve, millega Saliste sai tublisti hakkama. Tema taha selles mängus asi ei jäänud. Mängis julgelt, isukalt, enesekindlalt. NB! Kuues koondisemäng oli Saliste jaoks esimene A. Le Coq Arenal.
Märten Kuusk 5 | 1:1 värava puhul juba justkui jõudis olukorra päästa, aga siis ikkagi mitte. Sarnaselt teistele kaitsjatele jäävad Iisraeli väravaolukorrad kripeldama, aga neist väljaspool on kiitust väärivaid momente ja asju selgelt rohkem kui etteheiteid.
Maksim Paskotši 5 | Iisraeli 1:1 värav algas olukorrast, kus Paskotši andis Markus Soometsale söödu, mis pani poolkaitsja väga keerulisse olukorda. See sööt polnud hea lahendus. 2:1 värav oli kaitseliini kobarkäkk. Aga aus on rääkida ka positiivsest. Paskotši julgus ja oskus palliga ning vaheltlõiked on Eesti meeskonna jaoks väga vajalikud.
/nginx/o/2025/06/06/16901191t1hbdeb.jpg)
Michael Schjønning-Larsen 5 | Andis resultatiivse söödu Mattias Käidile, aga kaotas 2:1 värava eel duelli Manor Solomonile. Tõestas taas, et suudab edukalt mängida mõlemas ääres. Säärane universaalsus on meeskonna jaoks oluline väärtus.
Vlasi Sinjavski 5 | Jürgen Henni ametiajal on Eesti koondis pidanud üheksa Rahvuste liiga või MM-valikmängu ning Sinjavski on need kõik teinud kaasa algusest lõpuni. See näitab suutlikkust püsida rahvusvahelises tempos läbi terve mängu. Iisraeli vastu sellist säravat läbimurret kahjuks ei tulnud.
Rocco Robert Shein 6 | Sügisel Eesti mängujuhiks tõusnud poolkaitsja pidi märtsikuu mängud vigastuse tõttu vahele jätma, aga näitas reede õhtul ilmekalt, miks ta on tõusnud Eesti koondises kindlaks põhimeheks. Sheini mängus on visiooni ja ambitsiooni, mis panevad keskvälja elama.
/nginx/o/2025/06/07/16901276t1hc005.jpg)
Markus Soomets 5 | Pallikaotus enne 1:1 väravat näeb paha välja, aga Soomets polnud tolles episoodis ainusüüdlane. Tuleb meeles pidada, et esimesed 35 minutit silma paitanud meeskondlik pingutus nõudis panust kõigilt, ka Soometsalt, kes koos Käidi ja Sheiniga keskvälja töös hoidis.
Mattias Käit 6 | Algatas ja lõpetas Eesti juhtima viinud kombinatsiooni. Täitis keskväljal esmalt ülemise ja Patrik Kristali sekkumise järel alumise poolkaitsja rolli. Oli igas mõttes meeskonna liider, mis loogiline, sest põhikoosseisus polnud kellelgi arvel Käidist rohkem A-maavõistlusi.
Ioan Jakovlev 5 | Muidu korralik mäng, aga tsenderduste kvaliteet pidanuks olema parem.
Alex Matthias Tamm 5 | Eriti just esimesel poolajal sidus Eesti ründemängu oskuslikult kokku. Oli 20. minutil väga lähedal väravale, kui Raz Shlomo blokeeris tema pealöögi väravajoonel.
Patrik Kristal 6 | Väga tubli. Kristali isukus ja kartmatu tuhin andsid kaotusseisu jäänud meeskonnale uut usku ja hingamist. Tegi avalduse, et Norra vastu põhikoosseisu kuuluda, aga samas tasub meeles pidada, et tuli pole takus ja aeglaselt küpsetades saab roog maitsvam.
Henri Anier, Robi Saarma, Mihkel Ainsalu, Dimitri Jepihhin | Mängisid hindamiseks liiga vähe.
Jürgen Henn 6 | Eesti ei kaotanud seda mängu taktikaliste möödalaskmiste või puudujääkide, vaid kaitseeksimuste ja napiks jäänud lõppteravuse tõttu. Muidugi saab ka neid asju peatreenerile ette heita, sest amet seisneb terviku eest vastutamises.
Kuidas neid töölõike parandada, on Eesti treeneritele kindlasti mõttekoht. Samas on aus tunnistada, et mänguplaan oli koostatud hästi ja see laias laastus toimis, sest Eesti oli algusest lõpuni mängus sees duellis meeskonnaga, kellele märtsis selgelt alla jäädi.
/nginx/o/2025/06/06/16901175t1h6995.jpg)
Eesti koondis 5 | Täpselt sama hinde sai Eesti koondis ka märtsis Debrecenis, kui kaotati 1:2. Seekord oli väljak kodune ja kaotus suurem, aga esitus ja mängupilt selgelt paremad. Neist asjust tuleb midagi kaasa võtta, kuigi kandvateks emotsioonideks on taas kahetsus, kripeldus ja pettumus.
Hein lubas, et kannatlikkus pole Eesti meeskonnas otsa saanud. Kui asjad ei tule kätte loodetud kiirusega, tuleb eksimustest õppida ning proovida uuesti ja uuesti. Nii jääb vähemaks kordi, kus Käit peab tõdema: «Lõppskoor oli kahjuks mitterahuldav.»